Latvian Museum Directory

Bauska Castle Museum

Pilskalns, Bauska, Bauskas raj. LV-3901

  •  63923793

Tabakas un kafijas ceļš uz Kurzemes hercogu galmu

 

20. april. 2013

20.aprīlī plkst. 16:00 Bauskas pils muzejā, Senā dzīvesveida skolas ietvaros, notiks pasākums „Tabaka un kafija”. Klausītāji uzzinās kāds bija tabakas un kafijas ceļš uz Eiropu, to maģiskās īpašības. Būs iespēja degustēt pēc 17. gs. receptes gatavotu kafiju, izbaudīt 17. gs. tradīcijās ieturētu pīpēšanas procesu un apskatīties tematisko izstādi.

Eiropieši kafiju iepazina 16.gs. beigās. Pirmo kuģa kravu ar zaļajām kafijas pupiņām uz Venēciju atveda eiropieši 1615.gadā. Kafijai piedēvēja ārstnieciskas īpašības – ar to ārstēja sliktu omu un kalpoja kā aizsarglīdzeklis pret mēri.

17.gs. sākumā Itālijā atvēra pirmos kafijas namiņus, kuros varēja baudīt kafijas dzērienus, vēlāk tie izplatījās visā Eiropā. Kafiju dzēra gan ar cukurniedru cukuru, gan nesaldinātu.

17.gs. II pusē angļi kafijas dzērienu sāk filtrēt un eksperimentēt ar kafijas garšu - pievienojot ēdieniem – kūkām, cepumiem, saldajiem ēdieniem. 18.gs. sākumā Venēcijā kafijai pievieno saldo krējumu – tā rodas kafijas dzēriena paveids – kapučīno (Capuccino).

Tabaku 15.gs. beigās Eiropā no Amerikas ieveda Kristofors Kolums (Cristoforo Colombo). 1571. gadā spāņu ārsts Nicolas Monardes (Nicolás Bautista Monardes) saraksta grāmatu par ārstniecisko augu vēsturi no Jaunās pasaules, tajā viņš min, ka ar tabaku var ārstēt 36 kaites.

17.gs. sākumā eiropieši tabaku dēvēja par „brūno zeltu”. Kurzemes hercogistes kolonijā Tobāgo 17.gs. II pusē, hercoga Jēkaba Ketlera valdīšanas laikā, audzēja tabaku. Eiropā pamatā smēķēja vīrieši, bet atsevišķos gadījumos, lai uzlabotu veselību, tabakas pīpēšanu ieteica sievietēm. Piemēram, diplomāts un izglītots cilvēks, Francijas vēstnieks Lisabonā, Jans Nikots (Jean Nicot 1530-1600), pēc atgriešanās no Portugāles Francijas karalienei Katrīnai Mediči (Catherine de’ Medici) migrēnas galvassāpju ārstēšanai ieteica šņaukt tabaku.

Tabaku tirdzniecības nolūkos viens no pirmajiem sāka audzēt eiropiešu kolonists Džons Rolfs (John Rolfe) Viņš 1620.gadā no Ziemeļamerikas uz Angliju atveda 40,000 mārciņas jeb 18 000 kg tabaku.

Tematiskajā izstādē būs redzami ar pīpēšanas procesu saistīti priekšmeti un spēles, kādas izmantoja īsinot laiku, dzerot kafiju un pīpējot pīpes. Priekšmeti atrasti Bauskas pils teritorijā arheoloģisko izrakumu laikā. Izstādē izmantoti Bauskas pils muzeja un Latvijas Nacionālā Vēstures muzeja kolekcijā esoši priekšmeti.

Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē, mākslas salonā Meistars Gothards un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauska.pils@e-apollo.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma.

Biļetes cena – 1,50 Ls. Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: www.bauskaspils.lv.

 

Ilva Bitēna
Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste 

 

bauska.pils@gmail.com
Tālr.: 63923793

 

 
blog comments powered by Disqus