Latvian Museum Directory

Jūrmala City Museum

Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV - 2015

muzejs@jurmala.lv 

  • phone:  Tālr. 67761915, 67764746 Fax 67761912

Jūrmalas pilsētas muzejam - 50

 

3. may. 2012

3. maijā plkst. 15 Jūrmalas pilsētas muzejā atklās četras jaunas jubilejas izstādes. Šoreiz izstāžu zālēs būs skatāma maza daļiņa no tā, kas tiek glabāts muzeja krātuvēs, sākot no pašiem tā pirmsākumiem.

Jūrmalas pilsētas muzejs ir tikai dažus gadus jaunāks par pašu Jūrmalas pilsētu. 1959. gada 11. novembrī, apvienojot Rīgas pilsētas Jūrmalas rajonu un Rīgas rajona Slokas un Ķemeru pilsētas, tika izveidota Jūrmalas pilsēta, bet 1962. gada 1. maijā dibināts Jūrmalas novadpētniecības muzejs. Šo gadu laikā muzejs mainījis gan nosaukumus, gan atrašanās vietas Jūrmalas pilsētā, bet sākot ar 1997. gada nogali, tas ieguvis pastāvīgu mājvietu Majoros, Tirgoņu ielā 29, ēkā, kura šo gadu laikā, pateicoties vairākkārtējām rekonstrukcijām, no padomju laika ķīmiskās tīrītavas un veļas mazgātavas, pārtapusi par vienu no modernākajiem muzejiem Latvijā un Jūrmalas pilsētas vizītkarti.

3. maija pēcpusdienā visās muzeja izstāžu zālēs tiks atklātas muzeja darbinieku veidotās izstādes - muzeja vēstures izstāde „Satikšanās muzejā”, mākslas izstāde „Muzeja pirmsākumi. Mārtiņa Pormaņa mākslas kolekcija. 16. – 20. gadsimts”, mūsdienu mākslas izstāde no muzeja krājuma „Savējie” un fotoizstāde „Mans muzejs Jūrmalā”.

Vēstures izstādes „Satikšanās muzejā” koncepcijas autore ir muzeja direktore Inta Baumane. Jūrmalas pilsētas muzejs ir vieta, kur satiekas vēsture un māksla, dažādi laikmeti un gadsimti, dažādu paaudžu un profesiju muzeju darbinieki un apmeklētāji.

Fotoattēli un audiovizuālie dokumenti ļaus mums pārvarēt laika un telpas robežas, lai atkal satiktu vai arī no jauna iepazītu spilgtas personības, atcerētos muzeja dzīves nozīmīgākos notikumus aizvadītajos piecdesmit gados. Izstādes apmeklētāji varēs iejusties Latvijas iedzīvotāju 1960.-1980.gadu mājas un darba dzīves atmosfērā, izvēloties un paklausoties skaņu plates, kā arī izveidojot savu diapozitīvu programmu, lai pastāstītu par kādu ceļojumu, notikumu vai arī nolasītu lekciju. Vecais Dubultu dzelzceļa stacijas pulkstenis neļaus apmaldīties, tāpēc droši varat sarunāt tikšanos muzeja kamīna zālē.  

Mākslas izstādi „Muzeja pirmsākumi. Mārtiņa Pormaņa mākslas kolekcija 16. – 20. gadsimts” veido muzeja galvenā mākslas speciāliste Ingrīda Raudsepa. Mārtiņš un Alma Pormaņi savu mākslas darbu kolekciju Jūrmalas pilsētai novēlēja 1962. gadā, un tā kļuva par pamatu Jūrmalas pilsētas novadpētniecības muzeja izveidei. 

Pormaņu kolekcijas kodolu veido latviešu autoru 20. gadsimta pirmās puses glezniecība, grafika un tēlniecība, ko papildina ar Latviju saistīto krievu un vācbaltiešu mākslinieku darbi, kā arī Rietumeiropas dažādu gadsimtu grafikas lapas.

Izstādē iekļauti aptuveni 100 dažādās tehnikās un žanros darināti darbi. Tie ir eļļas un temperas gleznojumi, akvareļi, pasteļi, tušas zīmējumi, vara gravīras, oforti, krāsainā akvatinta, litogrāfijas, kā arī marmora, čuguna un bronzas tēlniecības darbi.

Izstādē varēs skatīt arī abu Pormaņu portretus - Mārtiņu Pormani 1931. gadā zīmējumā atveidojis Francis Ernests Bange, bet Almu Pormani 1946. gadā gleznojis Pāvils Glaudāns.

Mārtiņa Pormaņa kolekcija tik plaši eksponēta Jūrmalas pilsētas muzejā ir pirmo reizi, un tā ir unikāla iespēja iepazīties ar retiem latviešu mākslinieku darbiem un dažādu Rietumeiropas mākslas skolu grafikas paraugiem.

Mūsdienu mākslas izstādē “Savējie”, kuras autore ir muzeja galvenā mākslas speciāliste Jana Rāve, būs skatāmi tie darbi, kurus muzejs ir gan iepircis, gan saņēmis kā dāvinājumu. Mūsu izstāžu zāles ir iemīlējuši dažādu tautību un vecuma mākslinieki, ne tikai jūrmalnieki. Viņi rīko izstādes, nāk uz savu kolēģu izstādēm, tādejādi kļūstot par savējiem. Tāpēc izstādes nosaukumā bija būtiski ietvert šo Jūrmalas un muzeja piederības sajūtu.

Šoreiz tā raksturojama kā multinacionāla un lielformāta izstāde. Tajā pārstāvēta arī Dzintaru Mākslinieku nama tēlniecības kolekcija no muzeja krājuma. Eksponēto darbu autori pagājušā gadsimta astoņdesmitajos gados aktīvi piedalījušies šeit notiekošajos starptautiskajos simpozijos un ieradušies no tādām eksotiskām zemēm kā Kuba, Laosa, Mongolija, Nikaragva. „Juku laikos” zudusi lielākā daļa Dzintaru Mākslinieka namā tapušo mākslas darbu, bet muzejam dāvinātā kolekcijas daļa ir samērā unikāla un vērtīga.

Savas pastāvēšanas 50 gados muzejs savācis ievērojamu mākslas kolekciju, kurā plaši pārstāvēts arī Jūrmalas mākslinieku radošais devums.

Fotoizstāde „Mans muzejs Jūrmalā” tapusi pateicoties 2011.gada nogalē Jūrmalas pilsētas muzeja un Jūrmalas vēstures un mākslas biedrības izsludinātajam konkursam  "Mans muzejs Jūrmalā", kura mērķis bija ne tikai popularizēt Jūrmalas muzejus, bet arī izveidot  kvalitatīvu fotoattēlu kolekciju muzeja vajadzībām.

Konkursā varēja piedalīties ikviens fotoamatieris vai profesionālis, kurš iesniedza konkursa tēmām un nolikumam atbilstošus darbus. Izstādē „Mans muzejs Jūrmalā” tiks eksponēti konkursa darbi, bet labāko fotoattēlu autori tiks paziņoti un saņems balvas jubilejas pasākuma laikā.

Visas Jūrmalas pilsētas muzeja 50 gadu jubilejai veltītās izstādes būs skatāmas līdz 3. jūnijam.

 

Diāna Josta

Jūrmalas pilsētas muzeja

Galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr.:67761916, 26361326

 

 
blog comments powered by Disqus