Latvian Museum Directory

Jūrmala City Museum

Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV - 2015

muzejs@jurmala.lv 

  • phone:  Tālr. 67761915, 67764746 Fax 67761912

Tēlnieka Igora Dobičina personālizstādes „Zeme. Gaiss. Putni” Jūrmalas pilsētas muzejā

 

18. september – 14. october. 2012

18. septembrī plkst. 18.00 Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori) tiks atklāta tēlnieka Igora Dobičina personālizstāde „Zeme. Gaiss. Putni”.

Igors Dobičins (1958) ir viena no izteiksmīgākajām mākslas personībām latviešu tēlniecībā, ievērību un atzinību gūstot ar cikliem „Neaizsūtītās vēstules” (Grand Prix balva Starptautiskajā Tēlniecības kvadriennālē 1996), „Tēlniecība” (personālizstāde Latvijas Mākslinieku savienības galerijā 2000.gadā), „Rentgens. Caurskate” (personālizstāde Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā 2004.gadā), „Turbulences” (personālizstāde Štūrē, Vācijā 2003.gadā), u.c., kā arī ar mākslas objektiem pilsētvidē – strūklaka „Kuģu vērotājs” Ventspilī (Latvijas Arhitektūras gada balva 2002), piemineklis 1991. gada barikāžu atcerei „Acis” Rīgā, u.c.

Skulpturālais cikls „Zeme. Gaiss.” iezīmē jaunu posmu mākslinieka daiļradē. Ciklu veido trīs gados izvērsti opusi – „Putni”(2010), „Avia” (2011;2012) un „Zeme. Gaiss.”(2012). Lidojuma tēma dažādos materiālos ir caurstrāvojusi Igora Dobičina daiļradi. Cikls „Zeme. Gaiss.” risināts alumīnija lējuma tehnikā, kur fiziski smagie veidojumi kļūst šķietami viegli un trausli, ļaujot skatītājam tos vērot abstraktā lidojumā bezsvara stāvoklī.

Lai gan mākslinieks savu atpazīstamību ir guvis tieši ar darbiem akmenī, metāla materiāliem, līdzīgi kā papīram un kokam, tēlnieks periodiski ir pievērsies visā savā līdzšinējā radošajā daiļradē. Neatkarīgi no skulptūras izmēra un materiāla, Igoram Dobičinam ir raksturīga spēja un sevis dots uzstādījums darbiem piešķirt vieglumu, telpiskumu un kustību un neatkarīgu raksturu jaunā un svaigā redzējumā. Darbu ciklā „Zeme. Gaiss.” gaismēnu spēle skulptūrās un to ekspozīcijā ļauj vērotāja iztēlei veidot asociācijas ar atpazīstamiem tēliem. Šo skulptūru radīšanas procesā mākslinieks ir ļāvis katrā darbā materiālam pašam pēc savas inerces veidot formu un raksturu individuālu un neatkārtojamu.

Jūrmalas pilsētas muzejā apskatei būs pieejams pirmais cikla opuss „Putni”(2010), ko veido 7 alumīnija skulptūras. Otrais skulpturālā cikla opuss „Avia” (2011;2012) no šā gada 20.septembra tiks izstādīts Latvijas un Lietuvas sadraudzībai veltītajā izstādē „Zeme. Gaiss. Avia” Lietuvas Kultūras centrā Varšavā, bet trešais cikla posms „Zeme. Gaiss.”(2012), pēc kura arī dots nosaukums visam ciklam, tiks izstādīts Rīgas Mākslas telpas INTRO zālē no 28. septembra līdz 28.oktobrim. Skulptūru cikls „Zeme. Gaiss.” tapis ar Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Tēlnieka Igora Dobičina personālizstāde „Zeme. Gaiss. Putni” Jūrmalas pilsētas muzejā būs skatāma līdz 14. oktobrim.

 

Liene Dobičina

 
blog comments powered by Disqus