Latvian Museum Directory

Jūrmala City Museum

Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV - 2015

muzejs@jurmala.lv 

  • phone:  Tālr. 67761915, 67764746 Fax 67761912

Marīnista Valda Ķikuta jubilejas personālizstāde “Jūra”

 

20. november – 13. december. 2015

20. novembrī plkst. 18.00 Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala) tiks atklāta marīnista Valda Ķikuta 60 gadu jubilejas personālizstāde „Jūra”.

Valdis Ķikuts ir viens no nedaudziem profesionālajiem māksliniekiem marīnistiem – jūras gleznotājiem Latvijā. Uz jautājumu, kāpēc tieši jūra ir mākslinieka darbības žanrs, viņš atbild: „Tāpēc, ka jūra ir brīva un neatkarīga, tāda pati kā es. Tāpēc, ka esam pēc dabas brīvi, pārsteidzoši un neaprēķināmi. Tāpēc, ka jūras neparedzamais, mūžīgi un ik brīdi mainīgais raksturs, tās skaistums pārsteidz mani ik reizi, kad dodos gleznot skices, studijas. Tāpēc, ka marīnas žanrs ir vissarežģītākais no gleznošanas žanriem, visproblemātiskākais, visgrūtākais! Te nevar daudz stāstīt neko lieku, ir tikai dažas lietas, kuru forma un raksturs ir ideāli jāpazīst. Te nevar neko samelot, ja neesi šajā žanrā ko sapratis, to jebkurš skatītājs vismaz nojautīs. Marīnas žanrs prasa lielu darbu, jūras viļņu struktūras padziļinātu izpratni.”

Pusaudža gados jaunietis no tālās Dzelzavas atbrauca uz Rīgu pie māsas, kura tolaik studēja augstskolā. Radās iespēja pirmo reizi nokļūt pie jūras. Iespaidus gleznotājs atceras vēl šodien: „Tā bija vēla rudens pievakare, vakarā sākās krusa, milzīgi viļņi, spēcīgs vējš. Debesis bija iekrāsojušās tumši zilas, oranži sarkanas. Krāsainā jūra trakoja. Šādi iespaidi paliek uz mūžu, tos nepiedzīvojot, jau nevar neko vēstīt pasaulei.”

Katru gadu gleznotājs sarīko vairākas personālizstādes, piedalās arī kopizstādēs. Valdim Ķikutam tīkami ir gleznot vakara noskaņas. Šāda veida darbi ir interesanti tāpēc, ka it kā saldi riskantās noskaņas mākslinieks nolīdzina ar spilgtiem, pastoziem krāsu kontrastiem. Marīnas ir piesātinātas ne tikai ar smalkām, sārti gaišām un oranžām krāsu noskaņām, bet arī ar kontrastu krāsām, tādām kā violets, dzeltens, zaļš, sarkans, zils un melns.

Valdim Ķikutam raksturīgi lietot vairākus krāsu kontrastu pārus vienlaicīgi, tomēr arī latviski tradicionālās tonālās glezniecības tradīcijas māksliniekam ir tuvas. Mācīdamies mūzikas harmoniju, kurā ir ļoti stingri reglamentēti kompozīcijas uzbūves likumi, guvis pieredzi, kuru izmanto arī glezniecībā.

Valdis Ķikuts nenogurst strādājot pie lieliem apjomīgiem gleznojumiem, un tikpat rūpīgi tiek izstrādātas arī pašas mazākās miniatūras. Glezniecisko izteiksmes līdzekļu amplitūda ir visai plaša, no smalkiem lazējumiem līdz pastoziem špakteles triepieniem. Jūras tēls ir ticis izpētīts no agru, miglainu rītu noskaņām līdz bangojošiem ūdens vāliem, kas triecas pret krastu.

Visa Valda Ķikuta radošā darbība pierāda profesionalitāti, atbildību un nenoliedzami arī mīlestību uz tiem darbiem, kas tiek veikti. To viņš apliecinājis arī pedagoģiskajā darbā strādājot Latvijas Universitātes Pedagoģijas, psiholoģijas un mākslas fakultātē par mākslas izglītības priekšmetu pasniedzēju, kā arī darbā Latvijas Radio un televīzijas simfoniskajā orķestrī.

Valdis Ķikuts dzimis 1954.gada 7. decembrī. Cesvaines vidusskolā mākslinieks ieguvis pamatskolas izglītību, pēc tam kuģa atslēdznieka profesiju. Jaunībā viņa aicinājums bija mūzika, tāpēc tālāk izglītojies Rīgas Jāzepa Mediņa mūzikas vidusskolā. Pēc tās absolvēšanas studējis Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatorijā. 1986.gadā Valdis Ķikuts iestājies Latvijas Mākslas akadēmijā, kuru absolvējis 1991.gadā kā bakalaurs, vēlāk iegūstot mākslas maģistra grādu, bet 2003.gadā - izglītības zinātņu maģistra grādu pedagoģijā.

Valdis Ķikuts ir Latvijas Mākslinieku savienības biedrs. Viņa darbi izstādīti gan Latvijā, gan aiz tās robežām – Hamburgā, Amsterdamā, Berlīnē, Lugāno. Mākslinieka darbus iegādājušies kolekcionāri Vācijā, Zviedrijā, Francijā, Anglijā, Austrālijā, ASV, Izraēlā un citviet.

Marīnista Valda Ķikuta 60 gadu jubilejas personālizstāde „Jūra” no 21. novembra līdz 13. decembrim skatāma Jūrmalas pilsētas muzejā, Tirgoņu iela 29, Majoros, Jūrmalā. Darba laiks: P., O. – slēgts, T. – Sv. No 10.00 – 17.00. Ieeja – bez maksas.

 

 

Zanda Ķikute,

Izstādes koordinatore

Tālr.: 27040441

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
blog comments powered by Disqus