Latvian Museum Directory

Latvian National Art Museum Exhibition Hall Arsenāls

  •  67357527
  • fax 67357520

Miķelis Fišers. Lielviela

 

29. november. 2012 – 20. january. 2013

No 2012. gada 29. novembra līdz 2013. gada 20. janvārim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1) būs skatāma mākslinieka Miķeļa Fišera personālizstāde „Lielviela.

Miķeļa Fišera mākslas darbu izstādē „Lielviela” Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zālē Arsenāls eksponētas autora jaunākās gleznas un objekti, kas tapuši īpaši šai izstādei, kā arī darbi no projektiem „Kosmoss kļūdas nepiedod” (2009–2012), „Pie jauniem vārtiem” (2008), „Pārdaba” (2007), „Bez cilvēkiem” (2006).

Izstāde veidota kā ceļazīme skatītājam pa Miķeļa Fišera iecienītākajām alternatīvajām realitātēm, un tajā ietilpst Zemes ekstrēmo ezotērisko ainavu apmeklējums, apziņu paplašinošas šamaniskas vīzijas, pelde Lielo Kosmisko Paradoksu vannās, kā arī konfrontācija ar patieso lietu kārtību sazvērestības teoriju stindzinošajā gaismā.

Jēdziena „lielviela” pamatā ir mākslinieka bērnības vīzija, kas atkārtojas, bet kuras būtība vienmēr ir viena un tā pati: divi priekšmeti, no kuriem viens strauji palielinās, otrs – samazinās, līdz novērojums kļūst neiespējams, jo vērotāja vizuālās uztveres diapazons nepieļauj šādas mēroga attiecības. Process turpinās makro un mikro pasaulē, kas atrodas ārpus cilvēka maņu uztveres robežām. Tas, kā arī atomu nosacītā līdzība ar planetārajām sistēmām, piešķir visam esošajam jaunu, iespējams, bezgalīgu dimensiju – hipermērogu, virzienā no nano pasaules līdz spirālveida galaktikām utt. Miķelis Fišers saka: „Nevēlos apgalvot, ka, bombardējot atomus, iet bojā senas galaktiskās civilizācijas, vai ka Piena ceļš ir kāds sīks vilnas matiņš Dieva džemperī, taču kopš tā laika meklēju plaisas, pa kurām izbāzt galvu un paskatīties uz Lielvielu no malas.”

Miķelis Fišers (1970) radījis instalācijas, objektus, gleznas un scenogrāfiju vairākām teātra izrādēm Latvijā. 20. gadsimta 90. gados mākslinieks realizēja kontrkultūras stratēģiju, vēršoties pret sabiedrībā pieņemtajām konvencijām, liekulību un materiālismu. Pārkāpjot seksa, narkotiku un nāves tēmu tabu, viņa radošā biogrāfija ietver izaicinoši provokatīvus mākslas darbus. Autora daiļradē bijusi pastāvīga interese par nezināmo un pārdabisko – NLO, sazvērestības teorijām, mistiskām pasaules spēka vietām, ezotēriem procesiem un cilvēka noslieci tiem ticēt. Jaunā laikmeta ezotērikas, kosmisku scenāriju, pasaules gala pravietojumu, glābiņa meklēšanas iespēju kritika un vienlaicīga interese par tiem Miķeļa Fišera mākslu ievieto labilā stāvoklī starp ticību un neticību.

Saistībā ar Miķeļa Fišera personālizstādi tapis apjomīgs katalogs latviešu un angļu valodā. Izdevumā iekļautas mākslinieka darbu reprodukcijas un autoru – Elitas Ansones, Arta Sveces, Ingas Šteimanes un Sergeja Timofejeva raksti.

Izstādes atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, SIA „Alfor”, SIA „Magnum NT”.

Teksts: Elita Ansone

 

IZSTĀDES  KURATORE:

Elita Ansone, LNMM 20. gs. 2. puses – 21. gs. kolekciju un zinātniskās izpētes nodaļas Arsenāls vadītāja

T: (+371) 67 357521, E: Elita.Ansone@lnmm.lv

 

Attēlā:  Miķelis Fišers. Dzejnieks. 2011. Audekls, eļļa. Mākslinieka īpašums. Publicitātes foto

 

 

L

 
blog comments powered by Disqus