Latvian Museum Directory

Latvian National Art Museum Exhibition Hall Arsenāls

  •  67357527
  • fax 67357520

Sarunas muzejā: Utāns glezno un uzvar!

 

21. october. 2012

Svētdien, 21. oktobrī, plkst. 15.00 mākslas zinātniece Diāna Barčevska aicina skatītājus uz „Sarunu muzejā” ar provokatīvo gleznotāju Juri Utānu autora personālizstādē „Utāns glezno un uzvar!”, kura šobrīd ir atvērta LNMM izstāžu zālē Arsenāls (Vecrīgā, Torņa ielā 1).

Jura Utāna personālizstāde LNMM izstāžu zālē Arsenāls demonstrē mākslinieka pēdējos gados tapušos darbus, kuri parāda, ka viņš joprojām ir uzticīgs savai groteskai aktualitāšu interpretācijai un trāpīgi akcentē iracionalitāti apkārt notiekošajā ikdienā. Šī ir pirmā tāda mēroga Jura Utāna gleznu izstāde, kas apliecina 20. gadsimta 80. gadu otrajā pusē popularitāti guvušā autora radošā spēka pilnbriedu.

Juri Utānu vienmēr ir interesējis sociāli aktuālais. Sociālisma laikā tās bija spēles ar padomju varu, kad sev svarīgo varēja izpaust tikai zemtekstos. Vēlāk, kad dzīvi vairs nekontrolēja ideoloģija un nebija iemesla kaitināt varu, Utāna simboli ieguva citu raksturu – tie vairāk sāka pieslieties „sirreālai realitātei”, attālinoties no ikdienas un veidojot ironiskas un absurdas sižetiskas kombinācijas, kur mākslinieks filozofē par dzīves pamatvērtībām. Ar sev raksturīgiem paņēmieniem Utāns konfrontē dažādus sabiedrības locekļus – vienā ainā darbojas elegantie glancētu žurnālu personāži un draudīgi tehnokrātiski tēli, kas personificē apšaubāmus ētiskus ideālus un personības degradāciju.

Grafiski izteiksmīgajos lielformāta gleznojumos ar plašu saturisko amplitūdu tiek risināts sarežģīts ireāls dzīves rēbuss. Izkadrētie dzīves citāti kārtojas dinamiskos ciklos, kam dota misija – kaitināt un uzbudināt. Pēdējos gados mākslinieka izteiksmes manieri ietekmējusi jauno mediju pasaules vide, kuru viņš efektīgi integrējis starp sev raksturīgajiem reālisma tēliem.

Skatītāji, kuri atnāks uz tikšanos ar Juri Utānu, varēs ne tikai iepazīties ar šo neordināro personību un aplūkot ekspozīciju autora pavadībā, klausoties viņa stāstījumu par sevi un saviem darbiem, bet arī aktīvi iesaistīties diskusijā par laikmetīgās mākslas būtību un uzdevumiem. Kopā mēģināsim iedziļināties gleznotāja radītajā tēlu pasaulē, kuri liek mums uz mirkli apstāties un paskatīties uz dzīves paradoksiem ar Jura Utāna acīm.

Nāciet, skatiet, apbrīnojiet, salīdziniet, uzdodiet jautājumus, veidojiet un izsakiet savu viedokli! Aicināti visi! Mēs Jūs gaidām!

Izstāde skatāma līdz 18. novembrim!

Plašāk par izstādi lasiet LNMM mājaslapā:

http://www.lnmm.lv/lv/arsenals/info/visit/exhibition/2012/utans-paints-and-wins/.

 

Attēlā: Juris Utāns. Smagais tārps. 2011. Audekls, jaukta tehnika. Mākslinieka īpašums.

Foto: Jānis Mīlbrets

 

 

Preses materiālu sagatavoja:          Nataļja Sujunšalijeva

Latvijas Nacionālā mākslas muzeja

Reklāmas un informācijas darba kuratore

T: (+371) 67 357527

F: (+371) 67 357520

E: pr.service@lnmm.lv

I:  www.lnmm.lv

Twitter: www.twitter.com/lnmm_muzejs

 
blog comments powered by Disqus