Latvian Museum Directory

Riga Film Museum

10 Peitavas Street (entrance from Alksnāja Street), Old Riga, LV1050

  •  67358873

Kino operators Miks Zvirbulis dāvina unikālas latviešu kino liecības LKA Rīgas Kino muzejam.

 

30. january. 2013 – 1. november. 2015

2012. gada nogalē Rīgas Kino muzeja krājums no kino operatora Mika Zvirbuļa saņēmis vērtīgas fotogrāfijas un negatīvus, kas dokumentē Latvijas kino klasikas uzņemšanu Rīgas Kinostudijas laikā. Fotogrāfiju autori ir Kinostudijas darbinieki, tostarp fotogrāfi Juris Dzenis un Guntis Grunte.

Miks Zvirbulis (dz. 1937) ir viens no ievērojamākajiem latviešu kino operatoriem, kurš strādājis par operatoru tādās latviešu kino filmās kā „Kārkli pelēkie zied” (1961), „Kapteinis Nulle” (1964), „Akmens un šķembas” (1966), „Elpojiet dziļi” (1966), „Mans draugs – nenopietns cilvēks” (1975), „Tās dullās Paulīnes dēļ” (1979), „Akmeņainais ceļš” (1983) un daudzās citās. Savas radošās karjeras laikā viņš sadarbojies ar izcilajiem latviešu kino režisoriem Oļģertu Dunkeru, Rolandu Kalniņu, Jāni Streiču, Aloizu Brenču, Gunāru Cilinski.

Jau pēdējos vidusskolas gados Miks Zvirbulis zināja, ka par skolotāju, ārstu, agronomu vai grāmatvedi nekļūs. Jaunais puisis aizbrauca mācīties uz Maskavu un vēlāk kļuva par vienu no ražīgākajiem latviešu kino operatoriem.

2012. gada rudenī Miks Zvirbulis Rīgas Kino muzeja krājumam uzticēja 40 fotogrāfiju no filmu uzņemšanām, sabiedriskajiem pasākumiem un kino ikdienas. Pats operators atpazinis un pierakstījis fotogrāfijās redzamo cilvēku vārdus, starp kuriem ir rakstnieks un kinoscenārists Egons Līvs, operators Māris Rudzītis, aktieris un režisors Oļgerts Dunkers, rakstnieks Alberts Bels, kinorežisors Varis Brasla, dokumentālā kino režisors un operators Ivars Seleckis, kino režisors Jānis Streičs, u.c. Īpaši interesanta ir fotogrāfija, kurā redzams filmas „Salna pavasarī” (1955) režisors Pāvels Armands, spēlējam futbolu.

Kā vērtīgs ieguvums jāatzīmē Mika Zvirbuļa krājumā nodotie filmu „Akmens un šķembas” un „Elpojiet dziļi” fotogrāfiju negatīvi, kuru autors ir fotogrāfs Juris Dzenis. Pirmo reizi muzejs ieguvis filmas „Elpojiet dziļi” krāsainos negatīvus, kas iepriekš nebija pieejami.

Rīgas Kino muzejs saka paldies operatoram par vērtīgo dāvinājumu, kas papildina Latvijas kultūras mantojumu!

 

 

Attēlā:  Kadrs no filmas „Elpojiet dziļi” (1967, rež. Rolands Kalniņš), priekšplānā Uldis Pūcītis Cēzara Kalniņa lomā, fotogrāfs Juris Dzenis

 

Līva Pētersone

Projektu kuratore
liva.petersone@kinomuzejs.lv

+ 371 67358872
+ 371 26398303

 

 

 

 
blog comments powered by Disqus