Events

Rīgas Porcelāna muzejs izdevis monogrāfiju par mākslinieci Inesi Brants

Rīgas Porcelāna muzeja sagatavotā Ineses Brants monogrāfija “Mīlestība uz mūžu. Apgleznots porcelāns” iepazīstina ar mākslinieces Ineses Brants daiļradi, atklājot tās praktisko un teorētisko pusi – porcelāna apgleznošanu un tās pētniecību.

Inese Brants ir viena no Latvijas ievērojamākajām māksliniecēm porcelāna un keramikas jomā. Ineses Brants darbība keramikā ir daudzveidīga – viņa strādā ar porcelāna un šamota formām, taču viņas specializācija un sirdslieta ir porcelāna apgleznošana; ar to viņa pazīstama ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas keramikas un porcelāna mākslas vidē. Paralēli radošajam darbam Inese Brants strādā par pedagoģi Rīgas domes interešu izglītības centrā “Laimīte”, kur šo sarežģīto mākslas veidu māca bērniem un jauniešiem, vadot Porcelāna apgleznošanas un keramikas studiju. Pēdējo gadu mākslinieces darbs veltīts dažādo porcelāna virsglazūras apgleznošanas tehniku teorētiskai un praktiskai izpētei, strādājot pie fundamentāla akadēmiska pētījuma.

Monogrāfija “Mīlestība uz mūžu. Apgleznots porcelāns” iepazīstina ar plašāk pielietoto porcelāna apgleznošanas tehniku izcelsmi, vēsturi, izmantošanas paņēmieniem, materiāliem un to vizuālajām un optiskajām īpašībām no praktizējoša mākslinieka skatupunkta, kā vizuālu uzskates materiālu piedāvājot mākslinieces Ineses Brants jaunākos darbus. Saturu papildina mākslinieces autobiogrāfija, kas sniedz bagātīgu viņas paaudzes un laikmeta kultūrvēsturisku raksturojumu, kā arī faktoloģiskā informācija.

Visu monogrāfijas tekstu autore ir Inese Brants, līdzās mākslinieces un pedagoģes prasmēm, atklājot arī rakstītājas talantu, kas pilnveidots regulārās publikācijās par porcelāna apgleznošanas tēmu. Mākslas darbu foto autors ir Gvido Kajons, monogrāfijas dizainu veidojusi māksliniece Arta Ozola-Jaunarāja.

Ineses Brants monogrāfija ir unikāls Latvijas mākslas literatūras izdevums, kas pirmo reizi latviešu valodā sniedz porcelāna apgleznošanas tehnoloģiju raksturojošu informāciju, kas balstīta šajā jomā strādājoša mākslinieka radošajā praksē. Izdevums ir noderīgs informatīvs avots porcelāna un dekoratīvās mākslas praktiķiem, speciālistiem, studentiem, pētniekiem, kolekcionāriem un citiem interesentiem. Tā papildina Rīgas Porcelāna muzeja izdevumu klāstu, kas veltīti porcelāna vēstures un mākslas izpētei un aizsāk mūsdienu porcelāna māksliniekiem veltītu izdevumu sēriju.

Monogrāfija “Mīlestība uz mūžu. Apgleznots porcelāns” ir bilingvāla latviešu un angļu valodā; izdota 500 eksemplāros, tā iegādājama Rīgas Porcelāna muzejā, pārdošanas cena – EUR 20.

Monogrāfijas izdošanu finansiāli atbalstījusi Rīgas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds. Rīgas Porcelāna muzejs izsaka pateicību par atbalstu un sadarbību arī tipogrāfijai SIA Greenprint un papīra piegādātājiem AS Antalis.

Daļa nomonogrāfijā publicētajiem darbiem šobrīd apskatāma mākslinieces personālizstādē “Mīlestība uz mūžu. Apgleznots porcelāns” Rīgas Porcelāna muzejā līdz 4. oktobrim. Pateicoties VKKF finansiālajam atbalstam, reizē ar monogrāfijas izdošanu un izstādes veidošanu Rīgas Porcelāna muzejs papildināja savu kolekciju ar 5 izstādītajiem un monogrāfijā publicētajiem Ineses Brants mākslas darbiem.


 

Marta Šuste,

Rīgas Porcelāna muzejs

Tālrunis +371 67012944

E-pasts: marta.suste@riga.lv

www.porcelanamuzejs.riga.lv