Muzeju speciālistiem

Einārs Timma par ekspozīcijas "Stacijas dzīve" tapšanu

Valsts akciju sabiedrības "Latvijas dzelzceļš" LATVIJAS DZELZCEĻA VĒSTURES MUZEJS 2015. gadā atklāja interaktīvu ekspozīciju „Stacijas dzīve“, kas saņēmusi ne tikai apmeklētāju atzinību, bet novērtēta ar Latvijas Muzeju biedrības balvu „ZELTA PUTEKLIS 2015”, nominācijā “Gada ekspozīciju 2015”.

Jebkuras izstādes ārējais veidols piesaista apmeklētājus, tādēļ muzeja darbinieki par projekta veiksmes stūrakmeni uzskata tā mākslinieku Eināru Timmu.

Īss CV: Einārs Timma Beidzis Lēdurgas Mākslas skolu, Rīgas Dizaina un Mākslas vidusskolas Vides Dizaina nodaļu, arī École Supérieure des Arts Décoratifs de Strasbourg Francijā, ieguvis Bakalaura un Maģistra grādu Latvijas Mākslas akadēmijā, Audio- vizuālās mākslas nodaļā Scenogrāfijas apakšnozarē, kā arī papildinājis zināšanas Anglijā Wimbledon College of arts, Fine arts department, Print & Time-Based Media.

Vai muzeja ekspozīcijas veidošana bija kaut kas nebijis?

Mana profesija ir mākslinieks-scenogrāfs, taču katrs nosaukums ieslogo noteiktos priekšnosacījumos un kritērijos. Muzeja ekspozīciju veidoju pirmoreiz, lai gan ar muzeja ekspozīcijas veidošanu esmu saskāries jau studiju laikā Francijā, kur scenogrāfijas nodaļā pasniedza muzeogrāfiju.

Savus darbus esmu veicis kā mākslinieks, kurš izdomā, kā radīt sajūsmu un pārsteigumu cilvēkā, kurš lieto, redz vai sajūt manu iztēles augli, tam piemērotākajā medijā. Darbam jābūt unikālam un tas jāizdara maksimāli labi.

Kā nonācāt Dzelzceļa muzejā un kā radās ekspozīcijas koncepcija?

Dzelzceļa muzejā nonācu pateicoties māksliniekam Reinim Dzudzilo, kurš ieteica mani Dzelzceļa muzeja direktorei.

Apmeklētājam jāsaņem ne tikai informācija, bet jāgūst emocionāls iespaids, jāveicina atbilžu meklēšana, aplūkojot priekšmetus, klausoties ierakstus, skatoties video.

Nezinu, kā muzejā radās doma izmantot visas cilvēka maņas (redze, dzirde, smarža, garša, tauste), bet tā ir interesanta sakritība, jo, arī es citos savos darbos mēģinu izmantot visas šīs maņas, lai sniegtu visaptverošu sajūtu un informācijas gammu. Apmeklētājiem jārada iespēja izmantot visas sajūtas, līdzdarboties un rosināt viņu iztēli.

Sarežģītu situāciju ekspozīcijas komponentu sasaistē nebija, jo viss process bija ļoti interesants un aizraujošs.

Kura ekspozīcijas daļa Jums pašam patīk vislabāk?

Man patīk visa ekspozīcija, jo katram stendam un maketam bija jāvelta daudz laika un izdomas, lai tas būtu savdabīgs. Pretējā gadījumā darbs, kas patīk mazāk, paņem vairāk enerģijas un dod mazāk prieka. Ekspozīcijas veidošanas laikā gan maketos gan telpās nemanāmi iedzīvojās daudz kaķu, kuri radīja mājīguma sajūtu muzeja apmeklētājos. Tas arī kļuva par jauku piedzīvojumu ekspozīcijas apmeklētājiem noskaidrot un saskaitīt, cik tieši kaķu maketos pavisam kopā ir.

Vai turpināsiet darboties muzeju nozarē?

Jā, es turpināšu darboties muzeju nozarē, bet svarīgāk par nozari ir, lai tas, ko es daru, radītu pārsteigumu, sajūsmu un prieku cilvēkos.

Vai ir kāds, kam vēlaties pateikties par iespēju darboties šajā projektā?

Liels paldies sakāms Reinim Dzuzilo, par ieteikumu šim projektam, kā arī muzeja kolektīvam par lielisko un patīkamo sadarbību, un uzticēšanos ekspozīcijas realizācijas procesā.

Liels paldies ir arī maniem vecākiem un manai ģimenei, kura mani audzinājuši, iedvesmojusi un atbalstījusi ne tikai šajā “Stacijas dzīve” ekspozīcijas izveidē, bet daudzos citos projektos.

Īpašs paldies Jāņa Rozentāla Saldus vēstures un mākslas muzejam,
Latvijas Okupācijas muzejam, Anitai Stirnai, SIA Gulbenes - Alūksnes bānītim, valsts a/s "Latvijas dzelzceļš" Liepājas, Kalvenes, Ilmājas, Saldus, Skrundas, Zasulauka un Lāčupes staciju personālam, Reģionālā apsaimniekošanas iecirkņa darbiniekiem un personīgi U.Lācim un A.Skirmantam, Vienotā dispečeru vadības centra darbiniekiem un personīgi A.Ņeverovskim, kas palīdzēja ar padomu, informāciju, priekšmetiem un darbiem.

Nodarbinātie ekspozīcijas realizācijā:

Vēsturiskais ietvars un teksts: Ieva Pētersone, Līga Līce, Karīna Augustāne, Inese Rezgoriņa, Toms Altbergs;

Ekspozīcijas muzeogrāfs, idejas un mēroga modeļi: Einārs Timma, SIA BEST PRODUCTION;

Skaņu meistars: Uldis Sniķeris;

Maketi: Jānis Strazdiņš un SIA Collezione;

Vēsturiskais stacijas interjers un stendi: Uldis Soste, SIA Mežrogas;

Stendu kustīgās daļas, elektronika un citi efekti: Oskars Plataiskalns- SIA Dekorāciju darbnīca, Uldis un Jānis Sniķeri, Andrejs Puķītis;

Mēroga modeļu krāsošana: Marina un Natālija SIA Art.I.G.Plus;

Stacijas dežuranta formastērps: Māra Binde;

Šokolādes cilnis: Solvita Bobrova, SIA Splusa;

Telpu remonts: SIA Velve;

Lampu krāsošana: Rolands Buliņš;

3D modeļu apstrāde: Anete Vinovska;

Biļešu skapīša makets: Ričards Millers;

Miniatūras grāmatu maketi: Madara Lazdiņa;

Maketu detaļu uzstādīšana: Evija Pintāne, Emīls Timma.

Latvijas Muzeju biedrības gada balva "Zelta puteklis 2015" tika pasniegta 2016.gada 27.maijā Muzeju dienas pasākuma ietvaros Turaidas muzejrezervātā sadarbībā ar VAS "Latvijas dzelzceļš". Balvu veidoja stikla māksliniece Ilze Dūdiņa.

Latvijas dzelzceļš

Interviju sagatavoja