Latvijas muzeju katalogs

Andreja Upīša memoriālais muzejs

Brīvības iela 38 dzīv. 4, Rīga, LV-1050

  • phone:  +371 67289767
GADA BALVU ATBALSTA:
OLGAS DIENA – REIZ ZAĻUMBALLĒ

 

11. augusts. 2018

11. augustā plkst. 13.00 Andreja Upīša memoriālajā muzejā Rīgā, Brīvības ielā 38-4, notiks pasākums "Olgas diena – Reiz zaļumballē". 

Pasākums veltīts rakstnieka dzīvesbiedres Olgas piemiņai, tādējādi uzturot un saglabājot nozīmīgu Upīša ģimenes tradīciju rakstnieka dzīves laikā – augusta vidū svinēt Olgas kundzes vārda dienu.

Olgai Upītei (dzim. Tīrumniece) ir bijusi liela, iespējams, līdz šim nepietiekami novērtēta, loma rakstnieka garajā mūžā un ražīgajā daiļradē. Izvērtējot A. Upīša personību un atstāto literāro mantojumu, jāņem vērā arī viņa 65 gadus ilgā laulības dzīve, kuru pārtrauc tikai rakstnieka nāve.

Literatūrzinātnieks Jānis Upītis atmiņās rakstījis: "No laukiem nākusī Olga kopš apprecēšanās pierada vienmēr būt sabiedrības acīs, vienalga, vai tie būtu Rīgas skolotāji, vai rakstnieki. Vasaras brīvlaikos Andrejs apkopa kokus un augļu dārzu, bet Olgas puķu dārzs ilgi palika prātā visiem Skrīveru mājiņas apmeklētājiem. Tajā pašā laikā Olga noņēma no Andreja pleciem visas saimnieciskās un lielā mērā arī sadzīviskās rūpes. Tāpēc varam sacīt, ka pie katra darba, ko Andrejs paveicis, ir klāt arī daļa viņa sievas nopelnu."

Rūpējoties par rakstnieka sievas piemiņas uzturēšanu, vairākus gadus notikuši pasākumi muzeja filiālē Skrīveros, taču šogad tiem pievienojas arī pasākums Rīgā.

Tā kā 2018. gada 11. augusts – 100 dienas pirms Latvijas simtgades – pasludināts par Vislatvijas simtgades zaļumballes dienu, arī muzejā rīkotais pasākums tiek ar to tematiski saistīts, piemēram, sarīkojuma gaitā tiks atskaņota mūzika, kas raksturīga 20.–30. gadu zaļumballēm. Zaļumballes motīvi atrodami arī vairākos A. Upīša darbos, to skaitā viņa vērienīgajā romānā "Zaļā zeme".

Turklāt 11. augustā muzejā būs apskatāma rokdarbnieču izstāde "Kurzemnieču mantojums", kas sasaucas ar sarīkojuma tēmu, jo arī Olga Upīte visu mūžu ir darinājusi rokdarbus. 

 

Sarīkojumā piedalās folkloras un mākslas institūta pētnieks Dr. philol. Guntis Pakalns, stāstnieces Liesma Lagzdiņa (Kuldīga) un Ina Celitāne (Kuldīga).

Ieejas maksa: 2 €.

Memoriālo muzeju apvienības rīkots publisks pasākums.

Foto un video materiāli tiks publicēti interneta resursos un izmantoti muzeju publicitātes pasākumos.

Vairāk informācijas: www.memorialiemuzeji.lv

 

Vairāk informācijas – 67289767, upits@memorialiemuzeji.lv, kā arī mājaslapā http://memorialiemuzeji.lv.

 

Informāciju sagatavoja:

Kaspars Zalāns

Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciālists

Mob. tālr. 29486114

Stabu ielā 18, Rīga, LV-1011

www.memorialiemuzeji.lv

 
blog comments powered by Disqus