Latvijas muzeju katalogs

Bauskas pils muzejs

Pilskalns, Bauska, Bauskas raj. LV-3901

  •  63923793
GADA BALVU ATBALSTA:
Bauskas pilī veidos maskas

 

9. novembris. 2013

Bauskas pils muzejā, 2013.gada 9.novembrī, plkst. 14:00, Senā dzīvesveida skolas ietvaros, notiks pasākums „Maskas 15. - 17. gs.” – masku pielietojums, forma, attīstības un veidošanās vēsture. Pasākuma laikā Tija Bušmane demonstrēs kā sejas masku atlej no ģipša. Apmeklētāji varēs pielaikot jau gatavas maskas.

Muzeja speciāliste Ilona Ozola stāstīs par karnevālu aizsākumiem, masku veidiem un valkāšanas tradīcijām dažādās Eiropas valstīs. Pasākuma noslēgumā apmeklētājiem būs iespēja uztaisīt pašam savu masku. Ar izveidoto masku 28.decembrī varēs apmeklēt Bauskas pils Ziemassvētku balli. Lai maskas sanāktu krāšņākas, apmeklētāji var līdzi ņemt dažādus materiālus masku rotāšanai – spalvas, audumu un visu to, kas nepieciešams ieceres īstenošanai.

Masku valkāšanas tradīcijas atšķiras dažādos laika periodos un sabiedrības slāņos. 16. un 17.gs. augstdzimušas dāmas melnas maskas nēsāja ikdienā, dodoties ārā, lai pasargātu seju no saules iedeguma, jo sejas iedegums neatbilda skaistuma etalonam. Savukārt, vienkāršajiem iedzīvotājiem bija aizliegts ikdienā nēsāt maskas, to varēja darīt tikai karnevālos. Venēcijā aizliedza valkāt masku pie reliģiska apģērba un ejot baznīcā.

16.gs. masku valkāšana kļuva ļoti populāra, tādā veidā cilvēks varēja paslēpt savu identitāti un rīkojās daudz brīvāk, nekā esot bez maksas, kas veicināja sabiedrības pieņemto normu pārkāpšanu. 1608.gadā Venēcijā izdeva likumu „Masku ikdienas nēsāšana”, kas noteica, ka maskas var nēsāt tikai karnevālos un banketos. Par likuma neievērošanu vīriešiem bija divu gadu cietumsods un 500 liru naudas sods, bet sievietes sodīja ar piesiešanu publiskā vietā, pēršanu ar pātagu un publisku izsmiešanu.

Vācijas pilsētā Nirnbergā (Nürnberg) no 1449. līdz 1539.gadam rīkoja „Bārdaino masku karnevālu”, pēc tam to aizliedza. Tā laikā izsmēja, kariķēja augstas amata personas un likumus. 1974.gadā karnevālu centās atjaunot.

Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē, mākslas salonā „Meistars Gothards” un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu: bauska.pils@e-apollo.lv (rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma). Biļetes cena pieaugušajiem 1,50 Ls, mācību iestāžu audzēkņiem 0,80 Ls, bērniem līdz 7.g.v. bez maksas.

Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: www.bauskaspils.lv.

 

Ilva Bitēna
Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste

 

 
blog comments powered by Disqus