Latvijas muzeju katalogs

Bauskas pils muzejs

Pilskalns, Bauska, Bauskas raj. LV-3901

  •  63923793
GADA BALVU ATBALSTA:
Koncertā skanēs mūzika, kas radīta Bauskas pils cietumā

 

19. oktobris. 2013

Sestdien, 19.oktobrī plkst. 18 Bauskas pils muzejā vokālā grupa „Schola Cantorum Riga” dziedās leģendārā renesanses laika mūziķa, dzejnieka Burkarda Valdisa psalmus. Koncertā skanēs meditatīva mūzika, a cappella dziedājumi un Ievas Nīmanes improvizācijas stabulēm un dūdām.

Koncertā vokāla ansambļa mākslinieciskais vadītājs Guntars Prānis spēlēs rata liru. Koncerts būs īpašs ar to, ka tajā skanēs tie psalmi, kurus Burkards Valdiss sarakstīja atrodoties Bauskas pils cietumā* laikā no 1536.gada līdz 1540.gadam.

Burkards Valdiss Vācijas un Latvijas kontekstā tiek minēts kā viens no izcilākajiem 16.gs. dzejniekiem. Izcelts kā autors, kurš savā dzejā un fabulās aizstāvējis beztiesīgos latviešus.

B. Valdiss ir viens no pirmajiem, kurš psalmu atdzejojumos ienesa individuālas iezīmes – tā pamatā ir autora izjūta, personīgās domas, skatījums, individuāls teksts un mūzikas skanējums. Valdisa psalmu krājums ir pirmais visu 150 psalmu iespiedums vācu valodā.

Burkards Valdiss dzimis 1490.gadā Vācijas pilsētā Allendorfā. Par B.Valdisa bērnību un jaunību nav saglabājušās vēstures liecības. Zināms, ka cēlies no godājamas pilsētas patriciešu ģimenes, ieguvis labu izglītību, jau karjeras sākumā bija saistīts ar baznīcu. Sākotnēji bija franciskāņu klostera mūks, vēlāk pārgāja Lutera ticībā. 1526.gadā viņš ieguva alvas lējēja meistara tiesības, kā meistara zīmi izmantoja mūka siluetu. Vienlaikus pievērsās arī rakstniecībai, kurā vērsās pret katoļu garīdzniecību.

Ansamblis „Schola Cantorum Riga” dibināts 1995.gadā kā īpašs ansamblis senās mūzikas, sevišķi, gregoriskā korāļa autentiskai interpretēšanai. Šobrīd grupai ir ļoti plašs un daudzveidīgs repertuārs. Galvenais mērķis ir atskaņot mūziku augstā mākslinieciskā un profesionālā līmenī. Tas atspoguļojas grupas daudzajos koncertos Latvijā un ārzemēs, un regulāros ierakstos. Bauskas pils muzeja sadarbība ar Guntaru Prāni veidojusies laikā, kad Bauskas pilī notika Senās mūzikas festivāli.

Pirms koncerta apmeklētāji bez atsevišķas samaksas, iegādājoties biļeti tikai uz koncertu, varēs apmeklēt Bauskas pils vēstures ekspozīciju un izstādes, kas atrodas Bauskas pils rezidences daļā.

Biļetes iepriekšpārdošanā var iegādāties Bauskas pils muzeja kasē, mākslas salonā „Meistars Gothards” un rezervēt pa tālr. 63923793, 63922280 vai e-pastu:

bauska.pils@e-apollo.lv. Rezervētās biļetes jāizpērk ne vēlāk kā 30 min. pirms pasākuma.

Biļetes cena – 4,00 Ls. Sīkāka informācija pieejama mājas lapā: www.bauskaspils.lv

 

Ilva Bitēna,
Bauskas pils muzeja sabiedrisko attiecību speciāliste 

Kontakti:
bauska.pils@gmail.com
Tālr.: 63923793

 
blog comments powered by Disqus