Cēsu Vēstures un mākslas muzejs

Pils laukums 9, Cēsis, LV 4101

•   28318318

Cēsu Vācu kapos savā sākotnējā vietā atgriezts Mārtiņa Frīdvalda piemineklis

Pagājušajā nedēļā Cēsu Vācu kapos savā sākotnējā vietā atgriezās savulaik nogāztais skolotāja, ērģelnieka un kordiriģenta Mārtiņa Frīdvalda piemineklis. Nogāzto pieminekli pēc gandrīz pusgadsimta identificēja Cēsu Vēstures un mākslas Muzeja speciālisti Dace Cepurīte un Tālis Vigo Pumpuriņš.

M. Frīdvalda pieminekļa novietošanu sākotnējā vietā organizēja pašvaldības aģentūra „Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs”. Darbu veica tēlnieks Matiass Jansons. Ar tehniku, kas piecēla ap 1,5 t smago granīta pieminekli, darbos piedalījās firma „"Rasmanis & Dankers".

Cēsnieku vidū M. Frīdvalds bija pazīstams arī kā ērģelnieks un enerģisks kora diriģents. Ap 1865. gadu elementārskolotājs Mārtiņš Frīdvalds nodibināja pie pilsoņu saviesīgās biedrības „Bürger-Musse” vīru dziedāšanas kori, kura diriģenta pienākumus viņš ilgāku laiku pats izpildīja. Mārtiņš Frīdvalds miris 1869.gadā un apglabāts Cēsīs Vācu kapos, un tikai pēc pieminekļa pamatnē iekaltā teksta redzams, ka tas veltīts Cēsu Vīru dziedāšanas biedrības dibinātājam. Mārtiņš Frīdvalds bija viens no kordziedāšanas tradīciju pamatlicējiem Cēsīs. Mārtiņam Frīdvaldam šogad ir atzīmējama 200 gadu jubileja.

Foto: Tēlnieka Matiasa Jansona vadībā un Tāļa Vigu Pumpuriņa uzraudzībā piemineklis atgriežas sākotnējā vietā (foto: D.Janševska)

Daiga Janševska

p/a "Cēsu Kultūras un Tūrisma centrs"

sabiedrisko attiecību speciāliste