Latvijas muzeju katalogs

Kalāči, Eduarda Veidenbauma memoriālais muzejs

Kalāči, Liepas pagasta, Cēsu raj. LV-4128

  • phone:  +371 25601677
GADA BALVU ATBALSTA:
Kalāči, Eduarda Veidenbauma memoriālais muzejs

Eduarda Veidenbauma (1867-1892) memoriālais muzejs „Kalāči” atrodams braucot pa Cēsu – Smiltenes lielceļu, 16 kilometrus no Cēsīm, ceļa dienvidu malā. Te no piektā dzīves gada aug, mācās, strādā un arī mirst slavenais latviešu dzejnieks. Kā muzejs „Kalāči” pastāv no 1958.gada, taču interesenti jau ilgi pirms tam ir apmeklējuši šo vietu, lai iepazītos ar Veidenbauma dzīvi un daiļradi.

"Kalāču" senatnīgajā un plašajā dārzā redzēsiet Eduarda Veidenbauma pieminekli (autors Laimonis Blumbergs). Tepat arī Eduarda tēva stādītie ozoli. Dārza stūrī paslēpusies neliela guļbūve, ēka ar augstu slieksni un apsūnojušu salmu jumtu. Tā ir bieži daudzinātā Veidenbauma klētiņa, kurā dzejnieks mitinājies pa vasarām. Gulta, grāmatu skapis, veļas rullis, kuru Eduards izmantoja galda vietā. Te viņš mācījās, rakstīja un skoloja jaunāko brāli un māsu. Māja ar augļu dārzu un puķu dobēm. Te ir apskatāma ekspozīcija par Eduardu Veidenbaumu un dzejnieka memoriālās lietas. Pašlaik apmeklētājiem ir atvērta tikai viena telpa, jo vēl joprojām notiek atjaunošanas darbi pēc 1987. gada ugunsgrēka. Tas vēl nav viss. Apmeklētājus gaida arī dvīņu klēts un izstāžu zāle, kur vienkopus var redzēt Latvijā plašāko Vidzemes lāžu izstādi un iepazīties ar 19. un 20. gadsimta saimniecības piederumiem. Te katru gadu tiek mainītas arī mākslas darbu izstādes, patreiz aplūkojamas Viktora Uvarova gleznas. Visbeidzot, dīķmalā, īsta melnā pirts.

Divas reizes gadā, maija pēdējā svētdienā un oktobra pirmajā svētdienā muzejā notiek dzejniekam veltīti pasākumi.

Mājupceļā var apstāties Liepā un apskatīt Lielo Ellīti – smilšakmens alas. Netālu atrodas arī Mazā Ellīte. Tālāk var doties uz Valmieru, Cēsīm, Smilteni vai Raunu, kā nu kurš to vēlas.

Adrese:

Kalāči, Liepas pagasta, Cēsu raj. LV-4128

Kontakti:
  • phone:  +371 25601677
Darba laiks
Atvērts: O. - Sv. 10.00 - 17.00