Latvijas muzeju katalogs

Jēkabpils vēstures muzejs

Rīgas iela 216-b, Jēkabpils, Jēkabpils raj. LV-5201

  • fax #65221042
GADA BALVU ATBALSTA:
Mūzikas vēstures lappuses Jēkabpilī

 

23. aprīlis – 23. augusts. 2013

No 23. aprīļa Jēkabpils Vēstures muzejā ir apskatāma izstāde „Mūzikas vēstures lappuses Jēkabpilī”. Izstāde veltīta ievērojamā Pētera Sīpolnieka 100 gadu jubilejai un izcilā latviešu komponista Jāzepa Vītola 150 gadu jubilejai, kā arī unikālajam latviešu tautas dziesmotajam fenomenam - Dziesmu svētkiem.

Pēteris Sīpolnieks ir mūsu novadnieks – dzimis 1913.gada 14.jūnijā, Jēkabpilī, mājās, kuras vēl šodien redzam un atminam Brīvības un Pasta ielu sateces vietā. Šis nams un tajā dzīvojošā Sīpolnieku ģimene 20.gs.20.-30.gados bija labi pazīstama un godājama. Sīpolnieka vecāki, abi drēbnieki, savu atvasi Pēteri varēja atļauties laist augstās mākslas skolās. Viņš kļuva par mūzikas pedagogu un izcilu ērģelnieku.

Latviešu izcilais komponists un mūzikas pedagogs Jāzeps Vītols dzimis 1863.gada 26.jūlijā. Viņa māte Anna Vītola, gaidību dienas bija pavadījusi Jēkabpilī. Gandrīz vai ik dienu, iedama pa Pasta ielu gar Jēkabpils apriņķa skolu, viņa bija klausījusies kāda maza ebreju zēna vijoļspēles skaņās. Jāzepa Vītola māte jau tad bija zinājusi, ka viņas bērns noteikti apgūs šo daiļskanīgo mūzikas instrumentu. Muzikāli apdāvinātais dēls 1880.gadā tika uzņemts Pēterburgas konservatorijā, alta vijoles klasē. Jāzeps Vītols ir piedalījies latviešu Dziesmu svētku organizēšanā un, sākot ar III Vispārīgiem latviešu Dziedāšanas svētkiem (1888), bija to virsdiriģents.

Arī šogad, mēs Dziesmu svētkos skandēsim Jāzepa Vītola „Gaismas pili”. Atminēsim komponista radīto „Beverīnas dziedoni” un „Karaļmeitu”. Izcilais mūziķis mums mantojumā ir atstājis ap 100 solo dziesmu, ap 100 kora dziesmu un ap 300 tautas dziesmu apdaru u.c. skaņdarbus.

Izstāde „Mūzikas vēstures lappuses Jēkabpilī” muzeja Izstāžu zālē skatāma no 23. aprīļa līdz 23. augustam. 

Kate Zaharova
Muzeja komunikāciju nodaļas vadītāja

 
blog comments powered by Disqus