Jūrmalas pilsētas muzejs

Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV - 2015

muzejs@jurmala.lv

• phone:  Tālr. 67761915, 67764746 Fax 67761912

Kūrortu kultūrvēsturiskajam mantojumam veltīta konference Jūrmalā

19. oktobris – 20. oktobris. 2012

19. un 20. oktobrī Jūrmalas pilsētas muzejā notika starptautiska konference „Kultūrvēsturiskais mantojums kūrortā. Tradīcijas un mūsdienu aktualitātes”.  Iepazīstināt ar vienu no Vidzemes senākajām kūrortpilsētām Cēsīm konferencē bija uzaicināta Cēsu muzeja galvenā speciāliste Dace Cepurīte. Viņas prezentācija bija veltīta ārsta Georga Meiera XIX gadsimtā izveidotai auksta ūdens dziedniecības iestādei kā kūrorta un tūrisma attīstības veicinātājai Cēsīs.

Konferenci atklāja Jūrmalas deputāts, mēra padomnieks kultūras un sporta jautājumos Raimonds Munkevics un Jūrmalas pilsētas muzeja direktore Inta Baumane. Konferences dalībnieki no Latvijas, Krievijas un Vācijas dalījās zināšanās gan par kūrortu vēsturi, gan arhitektūras saglabāšanas un popularizēšanas problēmām.

Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības Rīgas reģionālās nodaļas valsts inspektore Ausma Pētersone prezentācijā klātesošos iepazīstināja ar kultūras pieminekļiem pludmalē un Jūras ielas apbūvē Majoros. Rīgas Jūrmalas Policijas nodaļas darbam kūrortā XX gadsimta 30. gados bija veltīts jaunā vēsturnieka, jūrmalnieka Jura Vanaga ziņojums.

Ogres muzeja direktore Iveta Ruskule referātā „Laipni lūgti Latvijas Davosā jeb Latvijas kūrortu marketinga aspekti 1920. – 1930. gados” vairāk kārt kā piemērus minēja arī Cēsu Kūrorta komitejas darbu. Cēsis popularizējošie iespieddarbi bija aplūkojami viņas prezentācijā.

Kādreiz populārā Liepājas kūrorta kultūrvēsturiskajam mantojumam un tā potenciālam mūsdienās pieskārās Liepājas Universitātes studiju programmu direktores Ilze Grospiņa un Inese Leitāne.

Austrumprūsijas kultūrvēsturiskās identitātes un saglabāšanas problēmas piejūras kūrortā Sambijā (Kaļiningradas apgabals) tika aplūkotas Dr.habil.hist. Olgas Kurilo no Frankfurtes pie Oderas referātā.

Somu – krievu arhitektūras mantojumam Komorovo (agrāk Kellomyaki) kūrortā bija veltīts arhitektes, Sanktpēterburgas Valsts Arhitektūras un būvniecības universitātes vecākās pasniedzējas Olgas Ušakovas uzstāšanās. Par šī kūrorta, kas atrodas pie Somu jūras līča, kultūras ainavas aizsardzības un izmantošanas problēmām runāja arī arhitekte un arhitektūras vēsturniece, pēterburdziete Svetlana Levoško no Krievijas Arhitektūras un būvniecības zinātņu akadēmijas.

Akadēmisko daļu konferencē papildināja gan kūrorta problemātikai veltītā ekspozīcija un izstādes, gan ekskursijas pa Jūrmalas kultūrvēsturiskajām vietām. Projekta „Jūrmala – Raiņa un Aspazijas pilsēta” prezentāciju bija sagatavojusi Aspazijas mājas vadītāja Ārija Vanaga, bet izstādi „Mode kūrortā” prezentēja Jūrmalas pilsētas muzeja galvenā speciāliste, konferences iniciatore Inga Sarma.

Konferences debates vadīja Latvijas Mākslas akadēmijas docents, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas eksperts Rihards Pētersons. Konferences dalībnieki nonāca pie viedokļa, ka būtu jāizdod gadagrāmata vai rakstu krājums, kur regulāri varētu apkopot kūrortu vēsturei un kultūrvēsturiskā mantojuma mūsdienu problēmām veltītus pētījumus un citus materiālus. Tas lieti noderētu arī tūrisma organizatoriem.

Attēlā: Dace Cepurīte konferencē Jūrmalā (foto Tālis Vigo Pumpuriņš)

Informāciju sagatavoja:

Cēsu Vēstures un mākslas muzeja galvenais speciālists,

Tālis Vigo Pumpuriņš

Tālr.64122639