Jūrmalas pilsētas muzejs

Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV - 2015

muzejs@jurmala.lv

• phone:  Tālr. 67761915, 67764746 Fax 67761912

“Oforta ģildes” izstādes atklāšana Jūrmalas pilsētas muzeja

30. novembris – 30. decembris. 2012

30. novembrī plkst. 17.30 Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori) tiks atklāta „Oforta ģildes” izstāde.

„Oforta Ģildes” meistaru izstādē piedalīsies: Gunārs Krollis, Valentīns Ozoliņš, Baiba Damberga, Varis Krauklis, Baiba Kalna, Jekaterina Grjazeva, Dzidra Ezergaile, Gabija Priede un Nele Zirnīte.

Izstādē akcents likts uz dobspiedes tehniku ar neatkārtojamu šarmu – ofortu – vienu no skanīgākajām un, šodienas izpratnē, arī senākajām dobspiedes grafikas tehnikām, kas arī ir vienojošais kodols izstādes dalībniekiem, bet māksla ar profesionālās pieredzes uzkrājumu un individuālajā rokrakstā izkopto savas valodas zīmogu - tik dažāda un daudzveidīga.

Tradicionālo tehniku klātbūtne ar laiku kļūst arvien unikālāka un vērtīgāka. Šīs mākslas specifika - tiražēšanas iespēja ir neatņemama grafikas estampa tapšanas sastāvdaļa, bet šodien šī iespēja nav primārais. Galvenais ir oriģināls, savdabīgs un neatkārtojams dobspiedes šarms, kas izceļas mūsdienu mākslas kopskatā. Pilnvērtīgu iznākumu nevar panākt mākslīgi, neizmantojot profesionālo prasmi, iemaņas un roku siltumu.

Aqua forte (oforts) tulkojumā no itāļu valodas nozīmē slāpekļskābe HNO3, kas tiek izmantota darbu tapšanā. Skābes iedarbības rezultātā arī tiek īstenota idejas vizualizācija klišejā. Šī skābe ieguvusi apzīmējumu stiprais ūdens, kas darbojas arī kā biedrības ”Oforta Ģilde” tehniski vienojošais elements, kā arī ilggadīgā starptautiskā projekta tematiskais vadmotīvs.

Grafikas tehniku klāstā oforts izceļas ar to, ka viss darba process ir roku darba rezultāts (arī estampa sagatavošana drukāšanai ir paša autora izpildījums), kas estampam piešķir oriģinālgrafikas – elitārā mākslas veida statusu.

“Oforta ģildes” izstāde Jūrmalas pilsētas muzejā apskatāma no 30. novembra līdz 30. decembrim.

Nele Zirnīte

“Oforta ģildes” ģildmeistare