Latvijas muzeju katalogs

Jūrmalas pilsētas muzejs

Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV - 2015

muzejs@jurmala.lv 

  • phone:  Tālr. 67761915, 67764746 Fax 67761912
GADA BALVU ATBALSTA:
Mākslinieka Edgara Bauzes 100 gadu atcerei veltītā izstāde

 

20. februāris – 10. marts. 2013

 Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori) skatāma mākslinieka – jūrmalnieka Edgara Bauzes 100 gadu atcerei veltītā izstāde.

Jūrmalas mākslinieka, vecmeistara Edgara Bauzes 100 gadu jubilejai veltītajā izstādē eksponēti darbi no muzeja krājuma un ģimenes arhīva - eļļas darbi un zīmējumi.

Latvijas Mākslinieku savienības biedrs Edgars Bauze aktīvi darbojās Latvijas Mākslinieku savienības Jūrmalas grupā kopš tās dibināšanas – 1977. gada. 80 – tajos kopā ar Jūrmalas māksliniekiem Mairu Veisbārdi, Andri Bērziņu, Valdi Bušu, Jāni Veisu u.c., Edgars Bauze darbojās Bulduru kultūras nama studijā, kur tolaik tika gleznoti un zīmēti gan portreti, gan sieviešu akti. Šajos uzmetumos viņš sevi pierādījis kā liriķi, kurš izcili pārvalda cilvēka ķermeņa plastiku. Daļa no šiem zīmējumiem eksponēti šajā izstādē.

Atklāšanas runā mākslinieks Andrejs Ģērmanis akcentēja Edgara Bauzes zīmētāja dotības: „Arī Jūrmalas mākslinieki atzina Bauzīti kā lielisku zīmētāju, kad Bulduros Muižas ielā notika portretu zīmēšanas vai aktu skicēšanas seansi. Kā kolēģis galantais Bauzīte bija dāmu iemīļots un pārējo ļoti labi ieredzēts”.

Izstādēs Edgars Bauze piedalās kopš 1932. gada un to skaits mērāms vairākos desmitos, pārsvarā tās bija Jūrmalas mākslinieku grupas izstādes, kā arī personālizstādes. Strādājis dažādos žanros, bet mīļākās tēmas – klusā daba, ziedu gleznojumi, portreti, figurālās kompozīcijas. Iemīļotās glezniecības tehnikas – eļļa un pastelis, grafikas tehnikas – ogle, sangīna un tuša. Edgars Bauze bija izcils grafikas un zīmējumu meistars. Divdesmitā gadsimta trīsdesmitajos gados guvis atzinību tieši ar savām grafikām. Jaunībā apguvis arī koktēlnieka amatu, veidojis arī savu gleznu rāmjus, kuri izcēlās ar īpašu eleganci un kvalitāti.

Divdesmitā gadsimta trīsdesmitajos gados mācījies Rīgas Tautas augstskolas mākslas studijā, kurā pasniedzēji bija mākslinieki Uga Skulme, Konrāds Ubāns un Romāns Suta. Vēlākajos gados Romāns Suta uz mākslas studijas bāzes izveidoja savu privātstudiju un savu izcilo skolnieku Edgaru Bauzi uzaicināja strādāt par asistentu. 1937. gadā Romānam Sutam un Edgaram Bauzem tika uzticēts iekārtot Latvijas Valsts paviljona ekspozīciju Starptautiskajā mākslas un tehnikas izstādē Parīzē.

Edgara Bauzes darbi atrodas Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja fondos, Jūrmalas pilsētas muzejā, Talsu novada muzeja krātuvēs, kā arī neskaitāmās privātkolekcijās Latvijā, ASV, Vācijā, Zviedrijā u.c..

Šī izstāde veltīta mūsu vecmeistara 100 gadu jubilejai, kura tiks atzīmēta 2013. gada 5. martā. Mākslinieka Edgara Bauzes 100 gadu atcerei veltītā izstāde apskatāma līdz 10. martam.

 

Diāna Josta

Jūrmalas pilsētas muzeja

Galvenā sabiedrisko attiecību speciāliste

Tālr.: 67761916, 26361326

 
blog comments powered by Disqus