Jūrmalas pilsētas muzejs

• phone:  Tālr. 67761915, 67764746 Fax 67761912

Mākslinieka Vladislava Smolas piemiņas izstāde

9. oktobris – 1. novembris. 2015

No 9. oktobrī plkst. 17 Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala) skatāma mākslinieka Vladislava Smolas piemiņas izstāde.

Vladislava Smolas (1945-2009) piemiņas izstādē pārstāvēti darbi no visa mākslinieka radošā perioda. Tie ir darbi eļļas un pasteļa tehnikās. Māksliniekam vienmēr tuva bijusi jūras tēma, ainava, portrets un figurālās kompozīcijas. Iedvesmu deva daba un cilvēki.

Vladislavs Smola dzimis 1945. gada 24. decembrī Omskā, Krievijā, kur mātes ģimene bija izceļojusi kara laikā. Vecāki atgriezās Latvijā un Vladislavs skolas gaitas sāka Rīgā, Teikas rajonā, kur arī viņš dzīvoja. Skolas laikā apmeklēja vairākas glezniecības studijas un pēc vidusskolas beigšanas iestājās Latvijas Mākslas akadēmijas Glezniecības nodaļā, kuru beidza 1970. gadā. Būdams labs zīmētājs, Vladislavs Smola sāka strādāt Rīgas Celtniecības koledžā par zīmēšanas un gleznošanas pasniedzēju un nostrādāja tur visu savu mūžu. Viņa priekšmets tā arī saucās –brīvrokas zīmēšana. Audzēkņu vidū Smola bija ļoti iecienīts pedagogs, bet glezniecība bija viņa galvenais sapnis un vēlme.

Jūrmalas mākslinieku grupas ilggadējais priekšsēdētājs, mākslinieks Andrejs Ģērmanis atceras: “Vladislavs Smola vienmēr aizrautīgi mēdza diskutēt par mākslas problēmām, faktiski par savas dzīves lielāko saturu. Daiļrades sākumā mākslinieku vairāk interesēja aktuālas sabiedriski politiskas tēmas monumentālā un ekspresīvā izpildījumā, vēlāk pārsvaru guva liriskā tematika, taču ar zināmu simbolisma piedevu.

Izstādēs Vladislavs Smola sāka piedalīties no 1968. gada. Valsts Mākslas muzejā republikas izstādē tika eksponēta glezna “Zvejnieka osta”. Piedalījies 10. jauno mākslinieku izstādē ar darbu “Gāze “CS””(1972) un 12. jauno mākslinieku izstādē ar darbu “Čīle” (1977). Viņš bija labs zīmētājs un iejūtīgs kolēģis. Kopš 1982. gada dzīvoja Jūrmalā un bija Jūrmalas mākslinieku grupas biedrs. Piedalījās daudzās Jūrmalas mākslinieku organizētajās izstādēs ar portretiem, ainavām un simboliskām kompozīcijām. 1983. gadā kopā ar sievu, keramiķi Ritu Podnieci, organizēja personālizstādi Jūrmalā. Daudz enerģijas māksliniekam paņēma mājas un personīgās darbnīcas būve. Taču, kad darbnīca bija gatava un arī brīvā laika vairāk, notika negaidītais... .”

Mākslinieka Vladislava Smolas piemiņas izstāde no 9. oktobra līdz 1. novembrim skatāma Jūrmalas pilsētas muzejā, Tirgoņu iela 29, Majoros, Jūrmalā.

Diāna Josta,

Jūrmalas pilsētas muzeja