Jūrmalas pilsētas muzejs

Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala, LV - 2015

muzejs@jurmala.lv

• phone:  Tālr. 67761915, 67764746 Fax 67761912

Rolanda Bruno Butāna izstāde „Senā un jaunā Vecrīga”

10. jūnijs – 28. jūnijs. 2015

10. jūnijā plkst. 18 Jūrmalas pilsētas muzejā (Tirgoņu iela 29, Majori, Jūrmala) tiks atklāta gleznotāja Rolanda Bruno Butāna izstāde „Senā un jaunā Vecrīga”.

Rolanda Bruno Butāna izstāde „Senā un jaunā Vecrīga” atspoguļo mākslinieka personīgo skatījumu un sajūtas par savu vidi, savu zemi. Mākslinieks glezno savu tēvzemi – savu pilsētu, sev tuvās vietas, cilvēkus un ainavas. Tās vērtības, kurām ikdienā varbūt netiek pievērsts daudz uzmanības – skaistums, tradīcijas un lepnums par savu valsti – viņa darbos izvirzās priekšplānā. Mākslinieka daiļrade šajā kontekstā lieliski iederas ar savu estētiku un klasiski komponētajām pilsētas ainavām.

Rolands Butāns izveidojis savu glezniecisko rokrakstu un viņa darbi citu mākslinieku vidū ir uzreiz pamanāmi. Strādā eļļas, akrila, akvareļu un pasteļa tehnikās. Darbu tematika ir plaša – Latvijas ainavas, pilsētas ainavas, Vecrīgas un Rīgas motīvi, klusās dabas, portreti un ziedi.

Iemīļota tēma māksliniekam ir pilsētas skati – īpaši Vecrīgas. “Vecrīga ir mana stihija,” saka pats mākslinieks. Savās gleznās viņš piešķir vecpilsētai ņirbošu, košu un romantisku dvēseli. Gleznās var atpazīt konkrētas vietas, bet šim reālismam caur mākslinieka redzējumu pievienojas lirisks elements. Rolanda Butāna glezniecība ir savdabīga fantāzija par Latvijas skaistumu, kurā savienojas smalkā robeža starp naturālismu un abstraktu nosacītību. Necenšoties atainot pilsētas ainas ar objektīva precizitāti, mākslinieks rada noskaņas un asociācijas, kas skatītājam ļauj veidot dialogu ar pilsētvidi, rādītu caur mākslinieka atmiņām un sajūtām. Rolands Butāns ir mākslinieks, kurš redz un veido skaistumu ap sevi. Atspoguļojot ikdienišķo viņš tam piešķir jaunas kvalitātes un iemūžina savu Latviju tādu, kādu to redz viņš pats.

Rolands Bruno Butāns dzimis 1944.gadā Rīgā. Glezniecības pamatus apguvis Rīgas Lietišķajā mākslas vidusskolā, kā arī vairākās Tautas glezniecības studijās. Apmeklējis glezniecības kursus Latvijas Mākslas akadēmijā. Pilnveidojis glezniecības meistarību studijā pie akvareļu gleznotāja, vecmeistara Harija Blunava un studijās pie gleznotāja Jura Ģērmaņa. No 2004.- 2007. gadam dzīvojis un strādājis ASV. Rolands Butāns ir Latvijas Amatniecības kameras un Latvijas Tautas Tēlotājmākslas „Cinobrs” biedrs. No 1980.gadam līdz 2015.gadam organizējis daudzas personālizstādes Latvijā un ASV, piedalījies grupu izstādēs Vācijā, Krievijā, Tālajos Austrumos. Daudzi viņa darbi atrodas privātkolekcijās gan pie mūsu tautiešiem, gan viņa daiļrades cienītājiem Vācijā, Somijā, Zviedrijā, Krievijā, Izraēlā un ASV.

Gleznotāja Rolanda Bruno Butāna izstāde „Senā un jaunā Vecrīga” no 11. jūnija līdz 28. jūnijam skatāma Jūrmalas pilsētas muzejā, Tirgoņu iela 29, Majoros, Jūrmalā. Darba laiks: P., O. – slēgts, T. – Sv. No 10.00 – 18.00. Ieeja – bez maksas.

Diāna Josta,

Jūrmalas pilsētas muzeja