Latgales Kultūrvēstures muzejs

• fax 64622778

Jāņa Streiča pasteļu izstāde „...kur basām kājām”. Bērnības atmiņu ainiņas

8. februāris – 3. marts. 2012

Latgales Kultūrvēstures muzejā (1.stāva zālē, Atbrīvošanas alejā 102, Rēzeknē) skatāma plaši pazīstamā kinorežisora Jāņa Streiča pasteļu izstāde „...kur basām kājām”. Bērnības atmiņu ainiņas.

Gaidot kinorežisora Jāņa Streiča izstādi, prātā uzreiz uzjundī daudzi izteicieni no viņa veidotajām kinofilmām, kas kļuvuši gandrīz par tautas folkloru - „Jo lielāks mākslinieks, jo lielāka pauze” (Teātris), „Interesanti man kā vēsturniecei", „Kurš gudruoks – zyrgs voi mašyna?” (Cilvēka bērns) u.c. Tāpat šķiet, katrs „vidējais latvietis”, kurš noskatās filmu "Limuzīns Jāņu nakts krāsā” noteikti grib piepildīt tādu pašu sapni kā Lāsmiņa - aizbraukt uz Munameģi.

Šoreiz nekur nav jābrauc, jo Jānis Streičs dodas pie skatītājiem un pārsteidz nevis ar jaunu kinofilmu, bet ar savām pasteļgleznām, kurās skatāmas dzimtās Latgales ainavas.

Jau bērnībā un jaunībā J.Streičs vēlējies kļūt mākslinieks. Rēzeknes pedagoģiskās skolas zīmēšanas priekšmeta metodikas pasniedzējs Jakovs Beketovs viņam atklājis pirmos aroda noslēpumus un mudinājis mācīties tālāk, bet aizraušanās ar teātri guva virsroku un aizveda mākslinieku uz kino.

Ziemas spalgumā izstādes darbi ienes sauli gan tiešā, gan pārnestā nozīmē, jo atmiņas par vietām, kur pagājusi mākslinieka bērnība un skolas gadi – mājas, kaimiņu sēta, skola, ceļš... – atainotas ar dziļu un patiesu sirdsmīlestību. Mākslinieks atzīst, ka cilvēka būtība un vērtība „...jāmeklē tur tālumā, aiz trejdeviņiem kalniem, kur basām kājām staigā bērnība.”

Jānis Streičs dzimis 1936.gada 26.septembrī Preiļu pagasta Anspokos.

Pamatizglītību ieguvis Rušonas pagasta Gailīšu pamatskolā, absolvējis Rēzeknes pedagoģisko skolu(1955), strādājis par skolotāju un darbojies amatierteātrī - 1962. g. Rēzeknes Tautas teātrī iestudēja Gunāra Priedes lugu „Jaunākā brāļa vasara”.

Pēc dienesta devies uz Rīgu un 1959.gada vēlā rudenī, jau pēc eksāmeniem, uzņemts Latvijas Valsts konservatorijas Teātra fakultātes režijas nodaļā.

Jāņa Streiča dzīves gājums un filmogrāfija: http://www.nfc.lv/lmdb/people/people.php?pep_id=129

Informāciju sagatavoja

Maija Upeniece,

Latgales Kultūrvēstures muzeja