Latvijas Ugunsdzēsības muzejs

Hanzas iela 5, Rīga, LV1045

• fax 67075949

Rolanda Bruno Butāna „RĪīgas ainava”

7. augusts – 1. oktobris. 2013

No 7.augusta līdz 1.oktobrim Latvijas Ugunsdzēsības muzejā apskatāma Pilsētas svētkiem – Rīgai – 812 veltīta Rolanda Bruno Butāna gleznu izstāde „Rīgas ainava".

Rolands Bruno Butāns dzimis 1944.gadā Rīgā. Glezniecības pamatus apguvis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolā, talantu pilnveidojis Latvijas Mākslas akadēmijas kursos, akvareļgleznotāja vecmeistara Harija Blunava vadītajā Tautas glezniecības studijā „Kolorīts” un gleznotāja Jura Ģērmaņa vadītajā Tautas mākslas studijā „Grīva.

Pazīstamie Latvijas mākslinieki Diāna Kaijaka un Juris Ģērmanis atzīmē, ka Rolands Bruno Butāns izveidojis individuālu glezniecisko rokrakstu un strādā eļļas, akrila, akvareļu un pasteļa tehnikās. Meistara glezniecību raksturo savdabīga fantāzija par dzimtās zemes skaistumu, kurā savienojas smalkā robeža starp naturālismu un abstraktu nosacītību. Sasniedzis augstu meistarību pilsētas ainavas glezniecībā, viņa darbus raksturo grafiska izsmalcinātība ar interesantām detaļām, kas piešķir darbiem dinamiku un rada pilsētas patieso atmosfēru. Necenšoties atainot pilsētas ainas ar objektīvu precizitāti, mākslinieks rada noskaņas un asociācijas, kas skatītājam ļauj veidot dialogu ar pilsētvidi caur mākslinieka atmiņām un sajūtām.

Īpaši iemīļotajai Rīgas tēmai un Vecrīgai mākslinieks veltījis daudzus gadus. Viņa darbus raksturo grafisks smalkums ar interesantām detaļām, gleznās atpazīstamas konkrētas vietas, bet lirisks elements un romantiskais skatījums uz Vecpilsētu rada patiesu seno gadsimtu klātbūtnes vīziju.

Mākslinieks atspoguļo skaistumu ap sevi, iemūžinot savu skatījumu un piešķirot tam jaunas kvalitātes, ko apliecina arī Latvijas Ugunsdzēsības muzejam dāvinātās gleznas ar 1912.gadā Rīgas pašvaldības uzbūvēto ugunsdzēsēju depo ēku Hanzas ielā 5, kas šodien ir Skanstes dinamiski attīstošās mikrorajona pērle.

Esam patiesi gandarīti par iespēju iepazīstināt apmeklētājus ar mākslinieka darbiem un vēlam Rolandam Bruno Butānam nenogurstoši turpināt daiļradi par priecējot cilvēkus.

A.Mednis,

Latvijas Ugunsdzēsības muzeja direktors