Latvijas Fotogrāfijas muzejs

Mārstaļu iela 8 (ieeja no Alksnāja ielas), Rīga LV-1050

7. jūnijs. 2018

Izstādes „Vilna un zīds. Jaunā erotika" ietvaros 7. jūnijā plkst. 18:00 Latvijas Fotogrāfijas muzejā notiks somu mākslinieces un teorētiķes Jānas Koko (Jaana Kokko) priekšlasījums „Sievietes skatiens. Ķermeņa un seksualitātes jaunā politika", kas veltīts skatiena (gaze) feministiskai transformācijai. Izstāde notiek Rīgas Fotomēneša programmas ietvaros. Pasākums notiks angļu valodā, ieejas biļetes cena 1,50 EUR.

Skatiena jēdzienu 70. gados aktualizēja kino teorētiķe Lora Malvija, to saistot ar patriarhālu varas pozīciju un vuajerisma loģiku. Jāna Koko iezīmēs citu jēdziena perspektīvu, kur skatiens var būt arī iejūtīgs, saudzīgs un abpusējs.

Jāna Koko ir māksliniece, kas šobrīd dzīvo Espo (Somija). 2002. gadā viņa ieguva maģistra grādu mākslā un šobrīd ir doktora grāda kandidāte Ālto Universitātes Mākslas, dizaina un arhitektūras skolā. Viņa ir ieinteresēta ne tikai mākslas ekspresīvo un vēsturisko aspektu izpētē, bet arī politiskā aspekta izpratnē par tās publiskošanu un demonstrēšanu. Mākslinieces darbi ir plaši aplūkoti starptautiskos festivālos un skatuvēs, kā arī solo un grupu izstādēs, tostarp Aboa Vetus & Ars Nova Turku, Somijā (2014), OKK Berlīnē; Pori mākslas muzejā, Somijā (2013), Moderna Museet Stokholmā (2012), Nacionālais mākslas centrā Tokijā (2012) un Optica –  Laikmetīgās mākslas centrā Monreālā (2010).

Vilna un zīds – kā jaunās erotikas flagmaņi – erotizē pieskārienu un atceļ robežu starp „tu" un „es". Audumu taktīlās īpašības ne tikai korelē ar sievišķās seksualitātes režīmu, bet arī paver ceļu atšķirīgām praksēm, tēmām, pieredzēm un vēlmju dinamikai. Jaunās erotikas vārdnīcā kā svarīgi šķirkļi iekļauti tādi jēdzieni kā empātija, atbildība, rīcībspēja, rūpes, subjektivitāte un taisnīgums.

Izstādē ietverti klasiķu darbi no Latvijas Fotogrāfijas muzeja arhīva (J. Zandmane, Gustavs Žakerts, Kārlis Lakše, Elmārs Heniņš, Raimonds Rencis, Staņislavs Grahoļskis u.c.), dažādu laiku nezināmu autoru darbi, kā arī vairāki mūsdienu autori (Evija Gruzna, Ieva Balode, Lando Jansone, Reinis Hofmanis, Mētra Saberova, Anna Stīna Treumunde (Anna-Stina Treumund), Elīna Eihmane, Anda Magone, Kaspars Beķeris, Eva Vēvere un Valdis Jansons, u.c.).

Izstādes kuratore: Jana Kukaine. Līdzkuratore: Rasa Jansone.

Rīgas Fotomēnesis ir starptautisks fotogrāfijas festivāls, kas iepazīstina ar aktuālo Ziemeļ- un Austrumeiropas fotogrāfijā. Rīgas Fotomēnesis norisinās kopš 2014. gada un tā izstādes, tikšanās ar māksliniekiem, darbnīcas, lekcijas, filmu seansi un citi notikumi piedāvā par fotogrāfijas procesa dalībniekiem kļūt visplašākajai publikai. Paralēli publiskajai programmai Rīgas Fotomēnesis rīko portfolio skati, konkursu un darbnīcas profesionāļiem, kļūstot par tikšanās vietu domu un ideju apmaiņai.

BRĪDINĀJUMS! IEEJA IZSTĀDĒ TIKAI PIEAUGUŠAJIEM!

PASĀKUMA LAIKĀ TIKS FOTOGRAFĒTS!

PALDIES VALSTS KULTŪRKAPITĀLA FONDAM, RĪGAS DOMEI, ZIEMEĻVALSTU UN BALTIJAS VALSTU MOBILITĀTES PROGRAMMAI, MAGNUM NT, SEXYSTYLE, FK, BALTIJAS FOTO SERVISAM, BIRZĪ, KINOMUZEJAM, ZAĻĀ BĀZE, IR, LEDUS VĪNI, DIZAINA BIROJAM UN FOTOSTUDIJAI „PIECI EZERI" UN INFORMATĪVAJIEM ATBALSTĪTĀJIEM

Dace Saveiko,

LFM Sabiedrisko attiecību speciāliste