Latvijas muzeju katalogs

Rakstniecības un mūzikas muzejs

Pils laukums 2, Rīga, LV - 1050

  •  67227782
  • fax 67216425
GADA BALVU ATBALSTA:




Laikmetīgās dejas izrādē pētīs Aisedoras un Raimonda Dunkanu personības

 

14. augusts. 2013

Rakstniecības un mūzikas muzejā trešdien, 14. augustā, plkst. 19:00 notiks laikmetīgās dejas izrāde Dunkani – dīvaiņi vai pravieši?, kurā projekta Dejas anatomija horeogrāfes sadarbībā ar dejas dramaturģi Intu Balodi pēta dejas reformatoru Aisedoras un Raimonda Dunkanu personības, biogrāfijas un ietekmi mākslas pasaulē.

Amerikāņu izcelsmes dejas mākslinieki, brālis un māsa Raimonds un Aisedora Dunkani 19. un 20. gadsimtu mijā aktīvi darbojās Rietumeiropā, pārsteidzot un aizraujot skatītājus ar Senās Grieķijas inspirētu, no klasiskā baleta stingrajām formām atbrīvotu deju, tērpiem, mākslas darbiem un dzīves filozofiju. 1926. gadā mākslinieki viesojās Latvijas Nacionālajā teātri, izveidojot draudzīgas saites ar vairākiem Latvijas kultūras pārstāvjiem, tostarp aktrisi Antu Klinti, kas pēcāk saņēma dāvanu – Raimonda Dunkana veidoto batiku ar grieķu mīta par Ledu un gulbi motīvu. Laika gaitā sairušā zīda lakata fragments tagad glabājas RMM krājumā un būs aplūkojams pasākumā.

Izrāde Dunkani – dīvaiņi vai pravieši? ir ieskats Aisedoras un Raimonda Dunkanu personības, mākslas un dejas filozofijas formēšanās procesos. Izrādes veidotājas ielūkosies Dunkanu uzskatos un aktivitātēs, nevairoties arī no privātās dzīves detaļām.  Izrādes veidotājas atzīst: „Process izvērties visai interesants, jo, darbojoties ar informāciju, kuras autentiskumu gandrīz neviens vairs nevar apstiprināt, rodas daudz jautājumu. Izrāde ir mēģinājums pēc 100 gadiem paskatīties uz laiku, kad modernā deja un māksla tikai veidojās. Vai esam daudz mainījušies? Interesējāmies arī par to, kā jaunās tendences mākslā un dzīvē vērtēja Dunkanu laikabiedri Latvijā. Izrādās latviešiem un latviskumam ir gana liela loma Dunkanu ģimenē.”

Atbildes uz to, cik lielā mērā Aisedoras Dunkanes ietekme ir jūtama laikmetīgajā dejā, dejotājas izrādē meklē, gan visai precīzi izdejojot Dunkanes mantojumu, gan sekojot vispārīgiem viņas kustības un idejiskajiem principiem.

Piedalās: Inta Balode, Elīna Breice, Monta Vandere un Agnese Bordjukova.

Izrāde papildina RMM skatāmo Pēdējo izstādi. Vasaras sezonā pasākumi muzejā notiek katru otro trešdienu, katrā sarīkojumā apskatāms viens vai vairāki Pēdējā izstādē neeksponēti mākslas darbi no muzeja krājuma, kuriem veltītas laikmetīgās dejas un teātra izrādes, koncerts, video darbi un diskusijas. Vasaras pasākumu cikls ievada multimediālu akciju Māksla izkāpj no rāmjiem, kas muzejā notiks Baltās nakts ietvaros, 7. septembrī.

Pirms un pēc izrādes apmeklētāji varēs apmeklēt Artūra Arņa instalāciju izstādi Kurš ir tavs īstais Rainis?, kas atvērta tikai dienās, kad notiek pasākumi, t.i., 14. un 28. augustā, 4. un 7. septembrī.

Ieejas maksa – Ls 1,50; pensionāriem, studentiem un skolēniem – Ls 1 (cenā iekļauts izstāžu apmeklējums). Vietu skaits ierobežots.

 

 

Maija Treile

 
blog comments powered by Disqus