Latvijas muzeju katalogs

Ludzas novadpētniecības muzejs

Kuļņeva iela 2, Ludza, Ludzas raj. LV-5701

  •  65723931
GADA BALVU ATBALSTA:
Arhitekta Pētera Blūma lekcija par Ludzas Lielās sinagogas izpēti un atjaunošanu

 

16. novembris. 2016

16.novembrī plkst. 19 Koka arhitektūras centrā „Kalnciema kvartāls” arhitekts Pēteris Blūms sniegts detalizētu stāstījumu par Ludzas Lielās sinagogas vēsturi Ludzas un tās ebreju sabiedrības kontekstā un par tās atjaunošanas procesu, salīdzinot stāvokļus pirms un pēc restaurācijas.

Ludzas sinagoga ir viens no jaunākajiem arhitektūras pieminekļiem Latvijā, kas iekļauts kultūras pieminekļu sarakstā tikai 2013. gadā. Pirms izpētes par to bija zināms vien tas, ka tā ir sarkanu ķieģeļu ēka, celta ap 1800. gadu. Izpētes laikā noskaidrojies, ka nesošās konstrukcijas joprojām ir koka, ka šī ēka ir vecākā koka sinagoga Baltijas jūras reģionā, celta 1782. gadā, un uzskatāma par unikālu ziemeļaustrumu Eiropas ebreju kultūras pieminekli, kādi citur Eiropā zaudēti 20. gadsimta laikā.

Ludzas Lielajai sinagogai ir izcila un unikāla kultūrvēsturiskā nozīme. Objektam saglabājies oriģinālais veidols, fasāžu arhitektoniskā kompozīcija, koka pamatkonstrukcija, plānojums, interjers un iekārtas. Tās restaurācijas darbi notika gan ārpusē, gan iekšpusē, saglabājot ēkas autentiskumu un īpašu uzmanību pievēršot koka detaļu saglabāšanai un restaurācijai.

Arhitekts un restaurators Pēteris Blūms ir kultūras mantojuma saglabāšanas fonda „LATVIA NOSTRA” dibinātājs un Trīs zvaigžņu ordeņa virsnieks. Arhitekts ir Rīgas Vēsturiskā centra Saglabāšanas un attīstības plāna izstrādes līdzautors un bijis ilggadējs Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas galvenais eksperts. Kā arhitekts - restaurators piedalījies Rīgas pils interjera atjaunošanas procesā, Livonijas ordeņa pils Ventspilī 2. stāva rekonstrukcijas un restaurācijas projektā, veicis izpēti un sniedzis restaurācijas konsultācijas Daugavpils cietokšņa kompleksā, kā arī piedalījies daudzos citos kultūrvēsturiski nozīmīgos restaurācijas projektos Latvijā.

Ieejas maksa 7 EUR. Biļetes iegādājamas: www.bilesuparadize.lv. Norises vieta: Koka arhitektūras centrs "Kalnciema kvartāls", Melnsila iela 10B, Rīga. Lekcijas organizētājs: Nodibinājums „Koka Arhitektūras fonds”. Pasākums notiek ar Rīgas domes atbalstu.Ilze Seipule,

tel. +371 26219577


 
blog comments powered by Disqus