Latvijas muzeju katalogs

Ludzas novadpētniecības muzejs

Kuļņeva iela 2, Ludza, Ludzas raj. LV-5701

  •  65723931
GADA BALVU ATBALSTA:
Es piederu šeit

 

7. jūnijs – 28. jūlijs. 2017

Šī gada 7. jūnijā Ludzas Novadpētniecības muzejā tika atklāta izstāde „Es piederu šeit”. To organizē Izraēlas vēstniecība sadarbībā ar Latvijas Nacionālo bibliotēku un Ludzas Novadpētniecības muzeju. Ceļojošā izstāde ir iespēja bērnu grāmatu ilustrācijās iepazīt Izraēlas dzīvi laikā posmā no valsts veidošanās 1948. gadā līdz 2014. gadam. Izlasot izstādes nosaukumu, rodas jautājums:  ko tādu īpašu var vēstīt bērnu grāmatu ilustrācijas. Izrādās, ka tā ir bagātīga informācija par tautas dzīves veidu, tradīcijām, modi, paradumiem. Redzam, kā ir mainījusies dzīve valstī, kā veidojušies kibuci, kādas ir bijušas daudzdzīvokļu mājas pēc valsts veidošanās, kādas tās ir tagad, ar ko nodarbojušies bērni brīvajā laikā agrāk un mūsdienās.

           Izstādes kuratore ir grafiskā dizainere Liora Grosmane, izraēliešu bērnu grāmatu ilustratore, emigrējusi uz Izraēlu no Lietuvas piecu gadu vecumā. Pēc Izraēlas Mākslas un dizaina akadēmijas “Bezalel” absolvēšanas strādājusi kā grafiskā dizainere un vizualizētāja reklāmas aģentūrās un pārtikas uzņēmumos. Viņas pirmā ilustrētā bērnu grāmata bija Hansa Kristiana Andersena (Hans Christian Andersen) ”Sniega karaliene”. Liora Grosmane Izraēlā ir ilustrējusi vairāk nekā 150 grāmatas. 1997. līdz 2012. gadam strādājusi vairākās Izraēlas mākslas akadēmijās, kā arī lasījusi lekcijas par Izraēlas bērnu literatūras pasauli Amerikas Savienotajās Valstīs un Latīņamerikā. Izstāde „Es piederu šeit” izveidota ar kolekcionāru, pētnieku, akadēmiskā personāla, kuratoru, muzeju direktoru, grāmatu redaktoru, izdevēju, žurnālistu, bibliotekāru un ministriju palīdzību un tā tikusi eksponēta Izraēlā un pa pasauli ceļo kopš 2014.gada.

          Izstādes atklāšanā Ludzas Novadpētniecības muzejā piedalījās Izraēlas ārkārtējās un pilnvarotā vēstniece Latvijā Lironnes Bar–Sadē. Pusotra gada laikā vēstniece Ludzā bija jau trešo reizi. Uzrunājot klātesošos vēstniece pastāstīja, ka izstādes nosaukuma tulkojums no ivrita latviešu valodā ir ļoti precīzs. Ilustrācijas atklāj piederību savai valstij – izjūtās, paradumos, noskaņās. Izraēlas valsts ir ļoti jauna. Mākslinieki, kas zīmēja četrdesmito gadu beigās izdotās grāmatas, bija tikko ieradušies no Eiropas valstīm, ar eiropeisku domāšanu. Tas atspoguļojas arī ilustrācijās. Pamazām tas mainās.

          Paralēli izstādei muzejā Ludzas Lielajā sinagogā tika atklāta izstāde „Vairāk nekā bērnu spēles”. No vēstures ir zināms, ka no sešiem miljoniem ebreju, kas tika nogalināti holokaustā, apmēram pusotrs miljons bija bērni. Izdzīvojušo bērnu skaits mērāms tikai dažos tūkstošos. Šī  izstāde ir stāsts par izdzīvošanu. Tajā atspoguļoti bērnu centieni visiem spēkiem turēties pie dzīvības, kā arī tieksme saglabāt bērnību. Izstāde paver logu uz bērnu pasauli katastrofas (Šoa) laikā. Lelles un rotaļlāči, kas piederēja bērniem kara laikā, kļuva par viņu dzīves svarīgu sastāvdaļu. Daudzos gadījumos mīļmantiņas bija līdzās bērniem visu kara laiku, palīdzot rast mierinājumu un drauga atbalstu. Dažiem bērniem kara beigās šīs lelles un rotaļlāči kļuva par vissvarīgāko, kas viņiem piederēja...vairāk nekā bērnu spēles...

Milāna Bule,
Ludzas Novadpētniecības muzeja direktore

 
blog comments powered by Disqus