Latvijas muzeju katalogs

Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs

Krājuma glabātuve, administrācija: Skolas iela 12; 

Izstāžu zāles: Skolas iela 10a, Madonā, Madonas novadā LV-4801;  

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve: Sarkaņu pamatskola, Sarkaņu pagasts.

 


  •  64822480
  • phone:   64822481
GADA BALVU ATBALSTA:
„Apceļo dzimto zemi!"

 

18. maijs – 4. augusts. 2013

„Zaļumnieki – tukšu izpriecu meklētāji. Ekskursanti – mīl dabu, bet neinteresējas par latvisko Latviju. Tūristi – vienīgie pareizie dzimtās zemes pētnieki un svētceļnieki”, tā trijos tipos bija klasificēti Latvijas apceļotāji 1930. gados. Izstāde par tūrismu „Apceļo dzimto zemi!” ir iespēja ielūkoties pagājušā gadsimta trīsdesmitajos gados Madonas un kaimiņu novados. Tas ir atskats uz laiku, kad sākās tūrisma kustība ar noteikumiem un ieteikumiem tūristiem un tūristu mītņu saimniekiem, kad Madonā bija vien kādas padsmit mašīnas un tika atgādināts, ka kotletes un pudiņus tūristu mītnēs tūrists nemeklē. Izstādes apmeklētāji var paviesoties ceļotājiem iekārtotā istabā.

Kad 1931. gadā tika konstatēts, ka Latvija kā tūrisma zeme stāv uz ļoti zemas pakāpes un tūrisma jautājumu risināšana ir atkarīga no valsts pabalsta, Iekšlietu ministrijā pie emigrācijas un tūrisma nodaļas nodibināja Tūrisma biroju, kam tika uzdots turpmāk oficiāli kārtot tūrisma lietas valstī, veicot tūrisma organizācijas un propagandas darbu.

 1932. gadā jau ap simts Latvijas lauku saimniecību apņēmās uzņemt pie sevis tūristus, tika izdoti „Noteikumi par tūristu apmetņu ierīkošanu un darbību”, kā arī aizdots inventārs nepilnu četru tūkstošu latu vērtībā. Kļuva populāra kustība „Apceļo dzimto zemi!”.

1935. gadā Latvijā jau bija 410 tūristu apmešanās vietas. Tagadējā Madonas novadā visvairāk tūristu mītnes atradās Gaiziņa tuvumā, pie skaistajiem ezeriem. Tūristiem tika piedāvāts iepazīt vēsturiskas vietas, baudīt dabas jaukumus, īpaši Latvijas milzi – Gaiziņkalnu.

Uzskatīja, ka tūrisms ir tautas dvēsele un motors: dvēsele sirsnīgas viesmīlības nozīmē, motors – ka liek mums vienmēr visu labāk kā līdz šim izdarīt. Tika organizēti konkursi, izstādes, izdotas rokas grāmatas dzimtenes apceļotājiem, tūristu mītņu un viesnīcu saimniekiem, plakāti, kartes, kalendāri. Daudzviet darbojās tūristu aģenti, kam bija jārūpējas, lai viņu darbības rajonā būtu kārtībā informācijas vitrīnas ar fotoattēliem, plāniem, uzrakstiem un ziņām par tūristu naktsmītnēm.

 

Laimdota IVANOVA,

Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja

galvenā speciāliste

T: (+371) 64823138, E: l.ivanova@madona.lv

 
blog comments powered by Disqus