Mencendorfa nams. Rīdzinieku dzīvojamā māja-muzejs. 17.-18.gs.

Grēcinieku iela 18, Rīga LV 1050

Vilņa Auziņa foto attēlu kolekcija "Tirgus blūzs"

6. februāris – 3. marts. 2019

Nez vai kāds šajā pasaulē ir jāpārliecina, ka tirgus izsenis ir kādas apdzīvotas vietas spilgtākai un pieejamākais kultūras spogulis.

Tirgus ir sena un būtiska mūsdienu civilizācijas veidošanās forma. Tas saskatāmi un sadzirdami pauž iedzīvotāju mentalitāti, tradīcijas un visai ātri pieņem sociālo izmaiņu nosacījumus. Tirgus ir arī teātris, muzejs un, protams, vērtību apmaiņas uzņēmums. Tirgus ir katras pilsētas ekonomiskās veselības tests, dzīvesprieka, temperamenta un asprātības izrāde. Tirgus krāsainība pat pelēkos Latvijas rītos ir gleznieciska, bet valodas krāšņums  arī izcili vārda meistariem liek atcerēties, ka mācekļa gadi nekad nebeidzas. Varbūt tikai mūzika spēj radīt līdzvērtīgu sajūtu gammu vienlaicīgi.

Šāds priekšstats 2008 gadā motivēja Latvijas Mākslinieku savienību rosināt Mākslas dienu aktivitātes savienot ar Rīgas Centrālā tirgus ikdienas norišu fonu. Fotogrāfu grupa “FotoForma” atsaucās šai iniciatīvai, jo fotogrāfi visu augšminēto iemeslu dēļ visai bieži ieskatās tirgū un tikpat bieži mēdz stāstīt par izteiksmīgām tirgus dzīves ainām, kuras nav paspējuši satvert fotokameru gaismas lamatiņās. Arī mākslinieki visai bieži izvēlas tirgu kā dzīves pulsa un arī pašidentifikācijas modeli. Valsts kultūrpolitikas vadlīnijas savukārt tiek pieskaņotas tirgus ekonomikas principiem.

Kopš šīs iniciatīvas vairāku autoru tirgus norišu un procesu vērojumi ir tikuši apkopoti zem Kopējās kolekcijas nosaukuma “Tirgus blūzs”. Dažas reizes arī izstādīti. Attēlu autori respektē realitātes situāciju un tirgošanās procesa dalībnieku paštēlu veidotāju radošumu un tikai veic nelielu sižetu izvēli kopējās tēmās ietvaros. Motivāciju atkal un atkal atgriezties pie tirgus procesu vērošanas motivē arī secinājums ka 20.gs.nogales un 21.gs. sākuma gados sabiedrībā ir visai radikāli mainījusies individuālās saskarsmes nozīmība un līdztekus tam arī produktu unikālās kvalitātes nozīmība. Šodien tirgus bijušais šarms arvien pamanāmāk pastāv kā gaistoša kultūras mantojuma norises. Procesa apjomu un tā nozīmi mēs nez vai nojaušam esot savu ikdienas rūpju ritmā.

Savu personīgo “Tirgus blūza” attēlu kolekciju pirmoreiz sakārtoju autora izstādei 2018.gadā. Šī pārskata daļu piedāvāju arī muzeja apmeklētāju uzmanībai.

Vilnis Auziņš.