Latvijas muzeju katalogs

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs

Palasta iela 4, Rīga, LV-1050

  •  67211358
  • phone:   67210226
GADA BALVU ATBALSTA:
Iespēja apskatīt Latvijas valsts proklamēšanas brīža vienīgo vizuālo liecību

 

8. novembris – 25. novembris. 2012

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs no 8. – 25. novembrim piedāvā iespēju apskatīt Latvijas valsts proklamēšanas brīža vienīgo vizuālo liecību, unikālo Latvijas valsts vēstures relikviju - Viļa Rīdzenieka lielformāta kolorēto oriģinālfotogrāfiju „Latvijas valsts pasludināšana 1918. gada 18. novembrī”.

Īpaši skolēnus muzejs aicina uz tematiskajām ekskursijām „Bermontiāde” un „Latvijas valsts sākotne” latviešu un krievu valodā.

Vilis Rīdzenieks (1884.–1962.) bija vienīgais fotogrāfs, kas piedalījās vēsturiskajā Latvijas valsts proklamēšanas svinīgajā pasākumā 2. Rīgas pilsētas (tagadējā Latvijas Nacionālajā) teātrī. Rīdzenieks, kādas apstākļu sakritības dēļ, nofotografēt to varēja tikai vienu reizi, tādejādi radot vienīgo vizuālo liecību, kurā iemūžināts Latvijas Republikas proklamēšanas brīdis. Fotonegatīvs uz stikla plates glabājas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja krājumā.

Leģendāro lielformāta fotoattēlu (120x170 cm) Vilis Rīdzenieks izgatavoja 1920. gadu sākumā, kurā ar kolorētas retušas palīdzību izcēla galvenās personas un Latvijas sarkanbaltsarkano karogu, tā panākdams melnbaltā uzņēmuma izteiksmību. Fotogrāfija sniedz ne tikai tās dienas vizuālo tēlu. Laika gaitā tā kļuvusi par Latvijas valsts neatkarības pasludināšanas simbolu, tādēļ muzejs ik gadu to izstāda Latvijas Republikas proklamēšanas svētku laikā.

Latvijas brīvvalsts laikā fotogrāfija greznoja fotodarbnīcas „KLIO” skatlogu Vaļņu ielā. Okupācijas periodā to, aizlīmētu ar papīru, slēpa Viļa Rīdzenieka ģimene. Atmodas laikā fotogrāfa atraitne Olga Rīdzeniece unikālo fotogrāfiju uzticēja Rīgas vēstures un kuģniecības muzejam. Par šī notikuma realizāciju jāpateicas fotogrāfam Gunāran Janaitim, bet tā jau ir šīs vēsturiskās fotogrāfijas likteņstāsta nākošā rindkopa...

Ekskursijas muzejs lūdz pieteikt muzeja Komunikācijas darba nodaļā vai pa tālruņiem: 67356676; 67356677. 

 

Ingrīda Lukašēviča,

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tel.: 67356680; 29129052

E-pasts: lukasevica@rigamuz.lv

 
blog comments powered by Disqus