Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs

Palasta iela 4, Rīga, LV-1050

• phone:   67210226

Lietots Rīgā. 19. gs. otrā puse – 1918. gads

21. jūnijs – 30. decembris. 2018

Izstāde “Lietots Rīgā. 19. gs. otrā puse – 1918. gads” stāsta par Rīgu un tās ļaudīm 19. gs. otrajā pusē un 20. gs sākumā, kad notika rūpniecības un tirdzniecības strauja attīstība, ietekmējot pilsētnieku ikdienas dzīvi un ieradumus. Ekonomiskā uzplaukuma rezultātā notika izmaiņas pilsētvidē un rīdzinieku sadzīvē: parādījās jauni apgaismojuma un transporta veidi, tika rekonstruēta ūdensapgādes un kanalizācijas sistēma. Dzīves līmenim paaugstinoties, radās pieprasījums pēc plaša patēriņa precēm, aizsākās preču masveida ražošana: izgatavoja velosipēdus, automobiļus, porcelāna un stikla traukus, sadzīves tehniku. Tehnoloģiju modernizācija krasi mainīja cilvēku domāšanu un rīcību, mainījās attieksme pret brīvā laika pavadīšanu, savu veselību un higiēnu. Sabiedriskā un mājas dzīve – kultūra, rūpniecība, tirdzniecība, informācijas kanāli, mode, interjeri, hobiji, sadzīves ērtības, dāmu un kungu skaistumkopšana, un vēl – šī reāliju mozaīka, atklājot, pārsteidzot, iedvesmojot – izstādē rada laika panorāmu. Gadsimtu mijā rīdzinieki varēja lasīt virkni prese izdevumu latviešu valodā, piemēram, “Jaunākās Ziņas”, “Baltijas Vēstnesis”, “Skatuve un dzīve”, “Skola un Māja”, “Rota”, “Dadzis”, “Rūķis”, varēja iegādāties J.V. Gētes “Faustu” Raiņa un Aspazijas tulkojumā, Kr. Barona “Latvju Dainu” sējumus, u.c. Ražošanas, tirdzniecības, reklāmas attīstības dinamikā pulsēja pilsētas dzīve Rīgā. Te darbojās virkne ražošanas uzņēmumu, piemēram, vagonbūves un mehāniskā rūpnīca a/s “Fenikss”, gumijas, gutaperčas un telegrāfa piederumu fabriku sabiedrība "Provodņiks", Vispārējās elektrības kompānijas (AEG) Rīgas fabrika, velosipēdu un automobiļu fabrika “A.Leitners un Ko”, tabakas fabrikas “A.G. Rūtenbergs’ un “A.S. Haikapars”, “M.S. Kuzņecova sabiedrības porcelāna un fajansa fabrika", alus darītava “Iļģuciems”, u.c. Daudzajos Rīgas veikalos tirgoja Rīgā, citur Eiropā, kā arī Krievijas impērijā un ASV izgatavotas lietas, kas nonāca rīdzinieku mājokļos. 1901. gadā Rīgā tika atklāts pirmais modernais universālveikals “J.Jakšs & Ko”. Izstāde sniedz iespēju pētīt, izzināt, gūt ierosmi, atklājot virkni muzeja bagātā krājuma priekšmetus, kuri tiek eksponēti pirmo reizi, vizualizējot konkrētā laika posma Rīgas un tās iedzīvotāju dzīvi. Izstāde būs atvērta līdz 30. decembrim.

“Cilvēks ir pats sev tā lielākā mīkla un tomēr viņš mēģina citus uzminēt”, kādreiz rakstīja latviešu rakstniece Anna Brigadere. Arī mēs minam vēstures mīklas un meklējam atbildes.

Attēlā: Izstāde “Lietots Rīgā. 19. gs. otrā puse – 1918. gads”. Ekspozīcijas fragments.

Informāciju sagatavoja:

Ingrīda Lukašēviča

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tel.: 67356680; 29129052;