Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs

Palasta iela 4, Rīga, LV-1050

• phone:   67210226

Senioru diena "Latvijas senvēsture mākslā, arheoloģijas atklājumi un klaviermūzikas koncerts" - Rīgas vēstures un kuģniecības muzejā

25. marts. 2018

Svētdien, 25. martā plkst. 14.00 muzejs aicina visus interesentus uz īpašu Senioru dienas programmu Kolonnu zālē – pirmajā daļā būs mākslas zinātnieces Andas Bērziņas prezentācija "Pirmie Latvijas senatnes attēlojumi latviešu mākslinieku darbos un to saikne ar arheoloģisko mantojumu", bet pulksten 15.00, programmas otrajā daļā – klausītājiem tiks piedāvāts ķīniešu izcelsmes Dānijā dzīvojošā pianista Xu Yansong (Ksu Jansong) klavierkoncerts, kurā tiks atskaņoti Mocarta, Šopēna, Lista, Sen-Sansa, u.c. skaņdarbi.

Senioru dienas programmas apmeklētājiem - īpaši draudzīgā ieejas maksa: EUR 1,50, programmas īpašais piedāvājums - dāvanā.

Mākslas zinātnieces Andas Bērziņas prezentācijā "Pirmie Latvijas senatnes attēlojumi latviešu mākslinieku darbos un to saikne ar arheoloģisko mantojumu" tiks aplūkoti 19. gadsimta otrā puses latviešu izcelsmes mākslinieku – Artura Baumaņa, Ādama Alkšņa, Jaņa Rozentāla, Riharda Zariņa un Jāņa Kugas darbi, kuros atainota Latvijas senatnes tēma, kā arī tiks iepazīti mākslas un kultūras pārstāvji, kuri, kā tiek uzskatīts, ietekmēja minētos māksliniekus pievērsties pagātnes izzināšanai un atspoguļošanai. Intriģējoši varētu būt arī uzzināt iemeslus, kas uzvedināja gleznotājus – Baumani, Alksnis, Rozentālu, grafiķi Zariņu un scenogrāfu Kugu pievērsties senvēstures izpētei un attēlošanai. Anda Bērziņa akcentē, ka, aplūkojot mākslas darbus ar Latvijas senvēstures tēmu, tiks uzsvērta to nepārprotamā saikne ar atklājumiem arheoloģijā. Šeit kā spilgts piemērs būs norādīta profesora Krūzes 1842. gadā radītā tērpu rekonstrukcija, kuras detaļas ilgstoši, līdz pat 20. gadsimta 30. gadu vidum, bija pamanāmas latviešu mākslinieku senlatviešu atainojumos.

Mākslas zinātniece Anda Bērziņa stāsta, ka interese par latviešu senvēsturi jau bijusi manāma 18. gadsimta otrajā pusē, norādot, ka savs devums šeit ir bijis apgaismības laika domātājiem – par vācu romantisma tēvu dēvētajam filozofam, luterāņu mācītājam, arī literātam un folkloristam un īsu laiku Rīgas Domskolas pasniedzējam Johanam Gotfrīdam Herderam un publicistam Garlībam Merķelim, kurš ar saviem rakstiem ne vien satricināja Latvijas teritorijā esošo feodālo iekārtu, bet reizē ar tādiem darbiem kā „Vidzemes senatne" un „Vanems Imanta" raisīja interesi par latviešu senčiem.

Anda Bērziņa iepazīstinās arī ar Latvijas arheoloģijas tapšanu, kuras izveidē liels nopelns bija Tērbatas (Tartu) universitātes vēstures profesoram Frīdriham Krūzem (1790–1866), kurš veica pirmos zinātniskos izrakumus un arheoloģisko apzināšanu Latvijas un Igaunijas teritorijās. Nozīmīga ir arī vācbaltu mākslinieka Frīdriha Ludviga Maidela (1795–1846) daiļrade – viņš ir pirmais Latvijas senatnes tēmas attēlotājs mākslā. Savukārt, 19. gadsimta otrajā pusē, jaunlatviešu uzskatu ietekmē, arī paši latvieši arvien vairāk pievērsās gan savas vēstures izpētei, gan senatnes atainošanai mākslas darbos. Līdz ar to – mākslas zinātniece iepazīstinās ar izcilu latviešu mākslinieku plejādi, kuri aizrāvušies ar Baltijas senvēstures pētīšanu un attēlošanu un kuru māksla ir nepārvērtējams Latvijas kultūras mantojums.

Senioru dienas programmas turpinājumā, pulksten 15.00  sāksies ķīniešu izcelsmes Dānijā dzīvojošā pianista Xu Yansong (Ksu Jansong) klavierkoncerts, kurā tiks atskaņoti Mocarta, Šopēna, Lista, Sen-Sansa, u.c. skaņdarbi. Par Ksu Jansong ir zināms, ka viņš spēlē klavieres kopš 7 gadu vecuma, šobrīd studē Dānijas Karaliskās mūzikas akadēmijas maģistrantūrā, līdz tam ir ieguvis izglītību Ķīnā un Vācijā. Koncertējis Dānijā, Vācijā, Ķīnā, bet Latvijā viesojas pirmo reizi. Programmā tiks atskaņota  Mocarta, Lista, Šopēna, Sen-Sansa un Latvijas komponista Max Roomsky klaviermūzika.

Ingrīda Lukašēviča

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja

Sabiedrisko attiecību speciāliste

Tel. 67356680; Mob.: 29129052