MUZEJU BIEDRĪBA

Skolas iela 12, Madona, LV - 4801

• phone:  +371 29418187

Diskusija ar Daini Īvānu un Arti Sveci sarunu ciklā “Atmiņas par nākotnes brīvību”

20. oktobris. 2016

20. oktobrī plkst. 18:00 Žaņa Lipkes memoriālā (Mazais Balasta dambis 9) notiks saruna ar Atmodas laika atpazīstamāko aktīvistu Daini Īvānu un filosofu, dzīvnieku tiesību un kritiskās domāšanas aizstāvi Arti Sveci.

Diskusijā ar muzeja direktori Lolitu Tomsoni un visiem klātesošajiem viesi runās par to, kā cilvēka brīvība tika tieši un aplinkus kontrolēta padomju laikā, kā arī par tām varas praksēm, kuras apdraud brīvību šodienas Latvijā. Abi runātāji pārstāv dažādas paaudzes, īpaša uzmanība diskusijā tiks pievērsta tam, kā totālas nebrīves un vispārējā konformisma apstākļos varēja izaugt Padomju Latvijai nelojāla, „pretvalstiski” noskaņota paaudze, kas kļuva par izšķirošo spēku komunisma demontāžā.

Oficiāli aizliegtā tautas vēsturiskā atmiņa, globālās informācijas sistēma un, vissvarīgākais – patiesība, ko toreiz, 1980. gadu beigās, uzturēja tikai dažas „marginālas personības” izrādījās stiprāka par iebiedēšanu, represijām, uzpirkšanu , padomju skolu un čekistiem.

Tomēr atgūtā brīvība gan valstiskā, gan personiskā līmenī jāuztur un jāizcīna katrai paaudzei, arī tagadējām. Brīvības lielākais apdraudējums šodien ir populisms, un tās lielākā cerība – cilvēki, kuri ir spējīgi nepakļauties populismam, konjunktūrai, primitīvismam. Diskusijā tiks meklētas atbildes uz jautājumu: ar ko tad atšķiras brīvība un nebrīve padomju režīmā un liberālajā demokrātijā?”

Ar šo sarunu turpinās diskusiju cikls “Atmiņas par nākotnes brīvību” – Gētes institūta Rīgā un Žaņa Lipkes memoriāla sadarbība, kas norisinās projekta “Tavas atmiņas Latvijas nākotnei” ietvaros. Šīs sarunas rosina reflektēt par daudzējādām brīvības apspiešanas formām 20. gadsimtā Latvijā un uzdot jautājumus: kā būt brīvam apstākļos, kad brīvība ir bīstama? Kā veidot savu individuālo brīvības telpu situācijā, kad vara apspiež tekstus, vārdus un domas? Sarunās izcili viesi – mākslinieki, rakstnieki un politiķi – dalās ar klausītājiem savās pārdomās par riskiem šodienas brīvībai un atceras 1980. – 1990. gadu miju, kad Latvijas sabiedrībā tapa jaunas vīzijas par brīvu personību.

Diskusijas pamatideja ir dialogs ar klausītājiem. Visi laipni aicināti iesaistīties sarunas viesu stāstījumā ar komentāriem un jautājumiem.

Projektu atbalsta Vācijas Ārlietu ministrija un Gētes institūts Latvijā.

Lolita Tomsone