Latvijas muzeju katalogs

MUZEJU BIEDRĪBA

Skolas iela 12, Madona, LV - 4801

  • phone:  +371 29418187
GADA BALVU ATBALSTA:
Pārdomas. Vai gatavošanās Latvijas 100gadei mani skar tikai profesionāli vai arī personīgi?

 

15. jūlijs – 31. decembris. 2016

LV 100 birojs, dažādas darba grupas, ideju ģenerēšana, svētku plānošana un ieceru realizācija, cenšanās iesaistīties un vienlaikus uzņemties tik daudz pienākumus cik iespējams kvalitatīvi realizēt. Skaidrs, profesionālu izaicinājumu daudz...

Bet kā personīgi sagaidīt LV100, kā būt gatavai šim mūsu valstij tik nozīmīgam brīdim?

Mana apņemšanās: iepazīt, izzināt un sajust vairāk savu Latviju!

Apskatot savus resursus un intereses šobrīd esmu iesaistījusies divos Latvijas izzināšanas projektos. Pirmais ir „Simtgades burtnieki”, kur kopā ar daudziem citiem digitālā formā pārrakstu Latvijas Folkloras krātuves glabātos folkloras materiālus. Īpaši interesanti ir pārrakstīt tos materiālus, kuri pierakstīti dzimtās Kuldīgas pusē.

Otrs projekts prasa ne tikai laiku, bet arī fizisku izkustēšanos. Latviju iepazīstu apmeklējot vietas, kurās iepriekš neesmu bijusi. Kā daudziem, arī man, noder, ja kāds iepriekš parūpējies par „neredzēto vietu” maršrutu sagatavošanu. Šoreiz mans palīgs un vienlaikus izaicinājums ir dzelzceļa spēle „Toreiz un tagad”. Aizraujošais Latvijas apceļošanas maratons sākās ar aplikācijas lejupielādi telefonā, lai tikai paskatītos, kas tas ir. Spēles organizatori aicina apmeklēt 155 ar Latvijas dzelzceļu saistītus objektus – stacijas, pārbrauktuves, ūdenstorņus, tiltus utt., rekonstruēt seno fotoattēlu un krāt punktus. Punktu krāšanā sacensības garu veicina iespēja redzēt kopējo spēles dalībnieku punktu skaits.

Apmeklējot apskates vietas var ne tikai izpētīt Latvijas daudzveidīgo ainavu braucot pa ceļiem un celiņiem (dažkārt arī pa pļavām, kur ved vien iebrauktas sliedes), apskatīt dzelzceļa objektus, bet arī iepazīt ar tiem saistīto vēsturi, kura ļoti īsā veidā apskatāma aplikācijā pie katra objekta. Tiem, kuriem objekti un ar tiem saistītā vēsture interesē vairāk, vai arī rodas jautājumi par dzelzceļa saimniecības specifiku, organizatori atstājuši iespēju katram pašam ienirt interneta vai citu resursu dzīlēs un veikt izpēti.

Un tā neskatoties uz ceļa izdevumiem (kas, domāju, daudzus interesentus attur no piedalīšanās spēlē), lielajiem pārbraucieniem (visi nedzīvo Rīgā) mērķi iepazīt Latviju vairāk var ar spēles palīdzību realizēt. Turklāt katrā ceļojuma reizē iegūts jauns „mīļākais” objekts, kurus aicinu apmeklēt arī tad, ja kādu apsvērumu dēļ nevēlies iesaistīties spēlē.

Mani Top 3 objekti:

1)      Sedas kūdras purva sazarotais šaursliežu dzelzceļa ceļš un pilsētiņa, kurā nedaudz piever acis sajūtās aizceļo uz tālajiem 1950tajiem.

2)      Papardes dzelzceļa stacija un ūdenstornis (Alūksnes – Gulbenes dzelzceļa līnijā), kurā var izbaudīt neparakstāmo lauku miera sajūtu un gandarīju, ka vilciens šajā posmā kursē un aizvien stacijas savu funkciju pilda. Šeit pārņem tādas romantiskas sajūtas, kuras lielajās un jaunremontētajās stacijās pabāl un vienlaikus tiec pasargāts no skumjām par aizgājušo laiku godību kā Vārnavas stacijā.

3)      Tad ja vēstures izpēte internetā ir nesaistoša un gribas vairāk sajust un izprast dzelzceļa dzīvi, droši jādodas uz Latvijas Dzelceļa muzeju (viens no Rīgas kontrolpunktiem). Tur piedzīvot dzelzceļa stacijas sajūtas pilnā krāšņumā var ekspozīcijā „Stacijas dzīve”.

Lielākais ieguvums veltot savu laiku un resursus Latvijas apceļošai ir gandarījums par savu zemi un tās cilvēkiem. Pateicoties dzelzceļa spēlei iegūts jauns skatījums uz Latviju un iepazīta jauna kultūrtradīcija (dzelzceļnieku dzīves). Gandrīz katrā stacijā blakus specifiskai dzelzceļa smaržai smaržo ceriņi, ir skaisti iekoptas puķu dobes un atrodams ūdens pumpis. Un katrā stacijā var atrast ko īpašu, lai iesauktos: „Vai , tu, to redzēji?”

Kādi ir tavi personīgie plāni Latvija 100gades sagaidīšanai?

Dace Bumbiere-Augule

Kuldīgas muzeja direktore

 
blog comments powered by Disqus