Latvijas muzeju katalogs

MUZEJU BIEDRĪBA

Skolas iela 12, Madona, LV - 4801

  • phone:  +371 29418187
GADA BALVU ATBALSTA:
Startēt Muzeju gada balvas “Zelta puteklis” konkursā - lepnums vai iedomība?

 

9. augusts. 2016 – 31. marts. 2017

Latvijas muzeju biedrības Gada balvai “Zelta puteklis” nominācijā “Gada mākslas izstāde 2015” tika pieteiktas sešas mākslas izstādes. Balva “Zelta puteklis 2015” šajā nominācija tika pasniegta Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejam, kurš savā pagājušā gada darbībā īpaši izcēlis Jāzepa Pīgožņa balvas “Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā” konkursa izstādi un tādā veidā vēlējies dalīties priekā par veiksmīgi aizsākto nacionāla mēroga sadarbības projektu.

Atgādinājumam - pārējie pieci nominanti: Daugavpils Novadpētniecības un mākslas muzejs ar J.Pena darbu izstādi, Latvijas Fotogrāfijas muzejs ar fotogrāfa Andreja Strokina izstādi „Cilvēki kāpās”, Ludzas Novadpētniecības muzejs ar Antona Kūkoja (1940 – 2007) mākslas darbu izstādi “Ar zylu rubynu iz placa”, MĀKSLAS MUZEJS RĪGAS BIRŽA ar izstādi „Provansas valdzinājums” un Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs ar izstādi “Latvijas laikmetīgā keramika”.

Lepojoties ar paveikto un piesakot izstādes Gada balvai, muzeji ir vēlējušies izcelt gan personības nozīmi mākslā (Antons Kūkojs, Jāzeps Pīgoznis, Jehuda Pens), gan akcentēt kādas vietas vai teritorijas ietekmi uz personību tāpat, kā cilvēka ietekmi uz vidi un piederību tai (Provansa, Latvija, Latgale, Bolderāja-Daugavgrīva), kā arī skart mākslas izpausmes laikmetu griezumā (19.-20. gs. mijas klasiskais modernisms, mūsdienu ainavas glezniecība, laikmetīgā keramika).

Izstāžu sagatavošana prasījusi no muzejiem daudz kolektīva - intelektuāla un fiziska - ieguldījuma, lai konceptuālu projektu piepildītu ar saturu gan izstāžu zālē, gan izdevumos un mediju telpā. Arī laika izteiksmē darbs pie projektiem ir ritējis vairākus gadus un nākotnē radīs savu turpinājumu kā, piemēram, Jāzepa Pīgožņa balvas konkursa izstāde, kuru paredzēts rīkot katru gadu. 

Nominētās mākslas izstādes apliecina to, ka realizēt savu ideju un sarīkot nozīmīgu mākslas notikumu muzejs var dažādos veidos – piesaistot sponsorus, pretendējot uz valsts finansējumu, pārliecinot pašvaldību un iesaistot to līdzpārdzīvojumā, kā arī pārskatot sava budžeta iespējas. Pieteikto izstāžu budžets svārstās no dažiem simtiem līdz vairākiem simtiem tūkstošu eiro atkarībā no iesaistīto institūciju mēroga un prasībām. Arī apmeklētāju skaits šajās izstādēs ir fiksēts no nepilniem diviem tūkstošiem līdz pāri par piecdesmit tūkstošiem cilvēku. Taču ne tikai spēja piesaistīt līdzekļus un apmeklētājus ir vērtējama kā galvenā panākumu atslēga muzeja mākslas izstāžu darbībā. Muzeja speciālistiem ir jābūt tālredzīgiem, ideju bagātiem un neatlaidīgiem, lai iecerētais tiktu realizēts īstajā vietā un laikā, lai tas būtu aktuāls un saistošs ne tikai pašiem, bet plašai sabiedrībai.

Daloties pārdomās par piedalīšanos muzeju gada balvas konkursā, PVLMM vadītāja Tekla Bekeša saka: “Šis bija jau trešais gads, kad Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs bija lēmis piedalīties Muzeju nozares gada balvas “Zelta puteklis 2015” konkursā. Tika izskatītas nominācijas, noteikumi, kuros tad mēģināts ietilpināt kolektīva gada veikumu. Iepriekšējos divos gados bijām veiksmīgi tikuši pie “Zelta putekļiem”, bet tas nebija noteicošais faktors, kāpēc atkal nolēmām startēt. Drīzāk bija bažas par to, vai komisija nesāks mūs uzskatīt par iedomīgiem. Tāpēc pieteikumam uzrakstījām pavadvēstuli, kura sākās ar vārdiem: “Lūdzu, neuzskatiet mūs par augstprātīgiem, bet jau trešo gadu pēc kārtas vēlamies pieteikties Muzeju nozares gada balvai “Zelta puteklis” trijās nominācijās. Tad sekoja paskaidrojums, kāpēc mēs to darām. Vispirms muzejam tā ir lieliska iespēja vēlreiz pārskatīt savu gada veikumu un atbilstoši konkursa nolikumam izcelt ilgtermiņa ieguldījumu attīstībā, radošus, lielus un veiksmīgus projektus. Maziem muzejiem, pie kādiem pieskaitāms arī mūsu kolektīvs, tā ir iespēja salīdzināties, saprast, ko līdzīgā jomā dara kolēģi, nacionālas nozīmes muzeji. Pati pieteikuma izstrādāšana zināmā mērā ir ļoti nepieciešama muzeja speciālistu prasmju un iemaņu pārbaude. Nedaudzās zīmēs jāspēj aprakstīt viss kādā jomā plānotais un sasniegtais, jāatrod visizteiksmīgākais vizuālais materiāls. Jāizdara tā, lai arī vērtētājam no malas būtu skaidrs, ka projekts ir kvalitatīvs, inovatīvs, uz muzeja ilgtspējību orientēts. Izrādās, tas nebūt nav vienkārši un ātri izdarāms.”

Uz jautājumu par to, kā tiek atlasīti muzeja darba augļi kādai no nominācijām, T. Bekeša atbild: “Muzejā ir nerakstīts likums, ka balvai jāpiesaka projekti, kas saņēmuši LR KM vai VKKF finansējumu. Līdz ar to nominācijā tika pieteikts izdevums “Kārdināšana ar pūru”, kas patiesībā ir izglītojošs muzeja gada suvenīrs. Interesants savā krājuma popularizēšanas idejā, augstvērtīgs dizainā, bet nekādā ziņa nav līdzvērtīgs pamatīgas pētniecības rezultātā tapušiem ne mazāk apjomīgiem un poligrāfiski izciliem izdevumiem.”

Jautāta par LMB Gada balvas “Zelta puteklis” prestižu, T. Bekeša atzīst: “Priecē tas, ka katru gadu balvai tiek pieteikts aizvien vairāk projektu un aktivizējušies Latgales muzeji. Mūsu muzejs uzdrīkstējās tikai trešajā konkursa gadā, kad bija apnikusi “kolektīvā čīkstēšana” par to, ka šī balva paredzēta tikai lielajiem muzejiem. Atbilde uz to bija vienkārša: “Nedrīkst noliegt un kritizēt, ja pats neiesaisties. Darām!”. Tas nenozīmē, ka pieteikšanās muzeju nozares gada balvai būtu kļuvusi par pašmērķi. Domāju, ka ikvienā, pat vismazākajā muzejā, ir lietas, par kurām vērts stāstīt kolēģiem un plašākai sabiedrībai. Un muzeju nozares “Zelta puteklis” ir pietiekami prestiža un atpazīstama balva, lai piedalītos konkursā. Paldies cilvēkiem, kuri izveidoja balvas “Zelta puteklis 2015” pieteikto projektu izstādi. Tas visu padarīja daudz pārliecinošāku un pārskatāmāku.

Un vēl kādas pārdomas “Zelta putekļa” balvas sakarā. Jau otro gadu šai balvai ir arī zināms materiāls segums. Paldies tiem, kuri parūpējušies, lai nauda būtu. Droši vien, ka visi muzeji, koleģiāli lemj, kā to izlietos vai ieguldīs. Mana pārliecība, ka iegūto apbalvojumu daudz nozīmīgāku padara (vai var padarīt) kolektīva lēmums ieguldīt kāda uzsākta projekta realizācijā vai jaunas pieredzes iegūšanā, jo katra konkurētspējīga muzeja pamats ir uz nepārtrauktu zināšanu papildināšanu un darba rezultātu orientēts kolektīvs.”

Īsos vārdos par Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja kolektīva paveikto balvas un izstādes sakarā: Jāzepa Pīgožņa balvas “Par labāko Latvijas ainavu glezniecībā” iedibinātāji ir Preiļu novada dome un Rīgas dome sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju un Latvijas Zinātņu akadēmiju. Konkursa izstādes kuratori ir Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs un Rīgas Sv. Pētera baznīca. Galvenā balva – J. Strupuļa veidotā apzeltītā sudraba medaļa un naudas balva – 3000 EUR. Piedalīties konkursā tika aicināti mākslinieki no visas Latvijas, izstādei tika iesniegti 229 darbi, profesionālas žūrijas darba rezultātā tika atlasītas 78 autoru 108 Latvijas ainavas. Izstāde tika eksponēta Rīgas Sv. Pētera baznīcā un Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejā, un noslēgumā tika paziņots 2015.gada balvas ieguvējs – gleznotājs Roberts Muzis, kurš apbalvoto darbu dāvināja Preiļu muzejam. Pateicoties Pīgožņu dzimtas dāvinājuma un VKKF finansiālajam atbalstam, projekta ietvaros tika iegūtas vairākas meistara gleznas un darbnīcas piederumi, restaurēts 1853. gadā darināts skapītis no mākslinieka dzimtas mājām. Šie unikālie priekšmeti, kas vēl glabā izcilā ainavista pieskārienus tika iekļauti izstādes iekārtojumā ar aicinājumu – “Ienāc Jāzepa Pīgožņa darbnīcā!”

Jāatzīst, ka nelielas pašvaldības, kāda ir Preiļu novada dome, ieguldījums kopējā Latvijas māksla attīstībā ir milzīgs – finansēta piemiņas medaļas tapšana un izgatavošana, ikgadēja naudas balva konkursa uzvarētājam. Mērķis – Latvijas ainavas muzeja (ekspozīcijas) tapšana Preiļos.

Preiļu vēstures un mākslas muzeja ideja par balvu, kas saglabātu J.Pīgožņa vārdu un devumu, kas izceltu Latvijas ainavas vērtības glezniecībā un apvienotu Latvijas māksliniekus vienam mērķim, ir izcila un tālejoša, ikgadējs notikums, kas solās būt nozīmīgs visas Latvijas kultūrtelpā. 

Latvijas Muzeju biedrības gada balva Zelta puteklis 2015 tika pasniegta 2016.gada 27.maijā Muzeju dienas pasākuma ietvaros Turaidas muzejrezervātā sadarbībā ar VAS "Latvijas dzelzceļš". Balvu veidoja stikla māksliniece Ilze Dūdiņa.

Dzelzceļam Latvijā 155

 
blog comments powered by Disqus