Latvijas muzeju katalogs

MUZEJU BIEDRĪBA

Skolas iela 12, Madona, LV - 4801

  • phone:  +371 29418187
GADA BALVU ATBALSTA:
Tallinas Brīvdabas muzeja Setu sētā notiks pirmās Latvijas Kultūras dienas Igaunijā

 

11. jūnijs. 2016

11. Jūnijā Tallinas Brīvdabas muzeja Setu sētā notiks pirmās Latvijas Kultūras dienas Igaunijā. No plkst. 12 līdz pašam vakaram svētku apmeklētajiem ir sarūpēta īpaša programma, kas iepazīstinās ar latviešu kultūru un Jāņu tradīcijām.

Svētku laikā darbosies dažādas darbnīcas bērniem. Latvijas meistari ar kolēģiem no Igaunijas demonstrēs dažādus amatus. Tirdziņā būs iespējams iegādāties meistaru rokdarbus un iepazīt Latvijas garšas.

Svētku rīkošana ir Latviešu Nacionālās kultūras biedrības Igaunijā iniciatīva, iedvesmojoties no līdzīgiem pasākumiem, ko rīko citās zemēs mītošie latvieši. Šī pasākuma mērķis ir dot iespēju Igaunijas sabiedrībai labāk iepazīt Latviju un saliedēt vietējo latviešu diasporu. Projekts tiek realizēts sadarbībā ar Igaunijas Brīvdabas muzeja Multietnisko centru, Latvijas Vēstniecību Igaunijā, Tallinas latviešu skoliņu “Taurenis”, Latvijas Etnogrāfisko Brīvdabas muzeju, Latvijas Nacionālo Kino centru, pateicoties Igaunijas Integrācijas un Migrācijas fonda, Latvijas Vēstniecības, kā arī ar Latviju saistīto uzņēmumu “Aeroc”, “Gemoss” un “Valmiermuiža” atbalstam.

Lai arī esam kaimiņu tautas, igauņi par latviešiem nezin daudz. Pat latviešu valoda uz ielas tiek atpazīta ļoti reti. Šie svētki ir iecerēti kā mazs solis, lai mūsu tautas varētu viena otru iepazīt labāk. Pasākums noritēs Pirmsjāņu noskaņās, jo tieši Jāņu tradīcijas Latvijā ir saglabājušās tik stipras kā reti kurai Eiropas tautai. Pasākumu atklās Tallinas latviešu skoliņas “Taurenis”bērnu izstāde “Jāņi Latvijā”.

Par īpašajām jāņuzālēm un Jāņu laikā vacamajiem ārstniecības augiem stāstīs Rietumlatvijas zāļu sieva Līga Reitere. Viņas vadībā darbosies arī Jāņu vaiangu darbnīca, kurā katrs varēs apgūt dažādus ziedu vainagu pīšanas veidus.

Latvijas rotkaļu Jakubovsku darbnīcā apmeklētājiem būs iespēja izgatavot savu bronzas rotu ar senajām latviešu zīmem. “Peles taka” iepazīstinās ar senajiem līvu un citu tautu tērpiem, kā arī mācīs savīt īpašas aukliņas. Latvijas Etnogrāfiskā Brīvdabas muzeja kalējs un citi meistari demonstrēs savus amatus. Peipusa-krievu mājā Igaunijas Brīvdabas muzeja darbinieki gatavos īpašos latviešu ēdienus. Brīnišķīgās igauņu meistares Kairi Orav un Liina Meta Kuuskmann varīs ziepes.

Caur Jāņu dienas galvenajām norisēm un rituāliem apmeklētājus izvadīs Igaunijas latviešu folkloras kopa “Rēvele” un folkloras un seno cīņu kopa „Vilkači“ no Latvijas. Kopā ielīgosim Jāņus, izdziedāsim skaistākās īsākās nakts dziesmas un kursim simbolisko Jāņuguni.

Īpašajā svētku koncertā piedalīsies Igaunijas latviešu koris “Ziemeļu balsis”, Somijas latviešu koris “Ziemeļmeita”, Tallinas latviešu skoliņas “Taurenis” dalībnieki, folkloras ansamblis „Rēvele“, Igaunijas seno vīru dziesmu ansamblis “Lüü-Türr”. Noslēgumā folkloras un seno cīņu kopa „Vilkači“ prezentēs savu pērn izdoto vīru jāņudziesmu albumu “Jānis”.

Tradicionālos latviešun līvu dančus spēlēs pazīstamie Latvijas tautas muzikanti Oskars Patjanko un Māra Raģe kā arī talantīgā igauņu dūdu spēlētaja Leanne Barbo.

Pasākuma noslēgumā aicināsim visus uz īpašu kinoseansu, kura demonstrēsim Latvijas kino klasiku. Režisora Jāņa Streiča komēdiju “Limuzīns Jāņunakts krāsā”. Noskatoties šo filmu, igauņiem notiekti izdosies iepazīt latviešus daudz labāk, līdzīgi kā tas notiek ar latviešiem, kam izdodas noskatīties Igaunijas kino klasikas darbus kā “Siin me oleme” un “Mehed ei nutta”.

Visas dienas garumā darbosies Latvijas amatnieku un gardumu tirdziņš, kurā būs iespējams iegadāties īstu latviešu rupjmaizi, Jāņusieru, “Valmiermuižas”alu un citus latviešu gardumus. Par īpašajām maizes tradīcijām stāstīs Latvijā pazīstmā un mīlētā maizes māte Ilze Briede.

Īpašajā info stendā būs iespējams iegūt informāciju par Tūrisma iespējām Latvijā kā arī iegādāties latviešu mūzikas ierakstus.

 

Laura Šmideberga,

Latviešu Nacionālās Kultūras biedrības Igaunijā

valdes priekšsēdētāja

tel. 54511595

 
blog comments powered by Disqus