MUZEJU BIEDRĪBA

• phone:  +371 29418187

Žaņa Lipkes memoriālā notiks padomju disidenta Josifa Mendeleviča lekcija

13. aprīlis. 2016

13.aprīlī plkst. 18 Žaņa Lipkes memoriālā notiks ebreju nacionālās kustības dalībnieka rabīna Josifa Mendeleviča lekcija par tā dēvēto "lidmašīnas lietu" - lidmašīnas aizdzīšanas mēģinājumu Ļeņingradā 1970.gadā ar mērķi pamest Padomju Savienību.

Šis notikums pievērsa visas pasaules uzmanību, un par to vēl ilgi neapklusa dedzīgas diskusijas. Klausītājus sagaida aizraujošs stāsts no paša sazvērestības grupas un operācijas "Kāzas" dalībnieka.

Pretestība padomju režīmam Latvijā pēc Otrā pasaules kara izpaudās dažādās formās, tai bija dažāda intensitāte, bet iesaistītajiem cilvēkiem - atšķirīgas motivācijas.

Zinātnē un publiskajā telpā vairāk ir apspriesta latviešu nacionālā pretestības kustība, kuras mērķis bija Latvijas valstiskuma atjaunošana. Tomēr padomju Latvijā varai pretojās arī citu etnisko grupu pārstāvji - krievi, ebreji un citi.

20.gadsimta 60.-70.gadu mijā aizvien aktīvāka kļuva arī Latvijā dzīvojošo ebreju neapmierinātība ar režīmu, kas pārauga atklātā pretestībā. Viena no radikālākajām akcijām norisinājās 1970.gada jūnijā, kad vairāki ebreji Ļeņingradā organizēja mēģinājumu sagrābt lidmašīnu, lai bēgtu no Padomju Savienības.

Pēc neveiksmīgā mēģinājuma notikusī tiesas prāva izsauca lielu starptautisku rezonansi un spieda padomju varu pārskatīt savu politiku attiecībā uz ebreju emigrāciju no PSRS.

Mendelevičs, kurš dzimis Rīgā 1947.gadā, bija viens no šī Ļeņingradas lidmašīnas aizdzīšanas mēģinājuma dalībniekiem, kuru notiesāja uz 15 gadiem ieslodzījumā. 1981.gadā viņu no ieslodzījuma atbrīvoja, un viņš pārcēlās uz Izraēlu, kur pašlaik strādā par pasniedzēju reliģiskajā institūtā "Machon Meir".

Lekciju organizē Latvijas Universitātes Jūdaikas centrs, muzejs "Ebreji Latvijā" un Žaņa Lipkes memoriāls.

Žaņa Lipkes memoriāls