Latvijas muzeju katalogs

MUZEJU BIEDRĪBA

Skolas iela 12, Madona, LV - 4801

  • phone:  +371 29418187
GADA BALVU ATBALSTA:
Galopa soļiem pretī attīstībai

 

Mēneša beigās noslēgsies vērienīgais Liepājas muzeja rekonstrukcijas projekts. Bet pilnībā remontdarbi Kūrmājas prospekta namā varētu būt pabeigti šī gada laikā. Jau šobrīd sākusies muzeja krājuma pārvešana uz atjaunotajām telpām. Bet līdz pilnīgai muzeja modernizācijai vēl garš ceļš ejams, stāsta muzeja vadītāja Dace Kārkla


- Kas ir izdarīts energoefektivitātes paaugstināšanas projekta ietvaros?

- Tā ietvaros ir izdarīts ārkārtīgi liels darbs, kas saistīts ar muzeja infrastruktūras sakārtošanu. Galopa soļiem muzejs ir pataisīts par tādu ēku, kura ir cienīga, lai tajā glabātos Liepājas kultūrvēsturiskais mantojums. Ir saremontētas visas krājuma telpas, nomainīti logi, ieviesta ventilācijas sistēma, automātiskā ugunsdzēšanas sistēma, kas dzēš ar gāzi, kā tam būtu jābūt muzejā. Lai gan ir arī vietas, kur ir ūdens, jo vienkārši tas maksā lētāk. Bet tajās vietās, kur stāv dokumenti, mākslas darbi un tekstilijas, tajās vietās ir ugunsdzēsības sistēma, kāda muzejā nav bijusi gadiem un par ko mums arī ugunsdzēsēji ir aizrādījuši. Tas bija ārkārtīgi liels ieguldījums. Tā ir arī elektroinstalācija, kas ir sakārtota. Trešajā stāvā kravnesība grīdām ir palielināta. Tekstilijas jau tā bija paceltas pie griestiem, bet šobrīd šī sistēma ir sakārtota. Kūrmājas prospekta ēkā ir būvēta kā savrupnams un laika gaitā sēdās arī lielā izstāžu zāle, kur arī vairs nevarēja daudzi cilvēki uzturēties. Apkures sistēma ir uztaisīta racionālākā. Sakārtotas durvis, novērstas tās vietas, kur bija tecēšanas. Izremontēta lielā izstāžu zāle un atsevišķas zāles.

- Kad pēdējo reizi ēkā bijis tik vērienīgs remonts?

- Tādu nopietnu, visaptverošu remontu nav bijis kopš 20. gadsimta sākuma. Muzejā attīstībā ir ieguldīts milzum daudz, bet ļoti daudzus gadus šādu ieguldījumu nebija, tāpēc vajadzēja ļoti daudz gan naudas, gan spēka, lai to izdarītu. Ja paskatās uz citiem muzejiem, tas ir tikai viens solītis. Citur jau ir modernizētas ekspozīcijas, digitalizēts krājums. Mums vēl ir tik liels ceļš ejams, lai mēs būtu mūsdienīgs muzejs. Jo tik daudz uzreiz nevar palekties uz priekšu.

- Un kad varētu sākties ekspozīcijas atjaunošana? Vai tajā būs arī kas jauns?

-  Dažas interjera lietas, piemēram, vestibils un garderobe nedaudz pamainīsies, bet mēs ar kolēģiem par to spriedām – vai ir vērts tagad ņemt un modernizēt ekspozīciju zāles pa vienai, jo, lai to uztaisītu mūsdienīgi, arī ir nepieciešama nauda. Un mēs nonācām pie secinājuma, ka šobrīd atliksim ekspozīcijas, kas bija. Jo saturiski viņas ir ļoti labas, pa, ja no tāda vizuālā viedokļa ir nedaudz novecojušas. Un mēģināsim piesaistīt līdzekļus nākamajā plānošanas periodā, kas varētu būt pēc aptuveni diviem gadiem, lai mēs varētu vienlaicīgi visas zāles modernizēt pēc vienotas koncepcijas. Jāmēģina piesaistīt lielāka nauda.

- Cik viegli vai grūti vispār ir piesaistīt līdzekļus muzejam?

- Tas ir ļoti grūti. Tev ir jāpārliecina, pirmkārt, jāpanāk, ka potenciālie ziedotāji nāktu uz muzeju, lai viņiem šeit patiktu. Un, lai cilvēki saprastu, ka tas, ko iegulda šeit, ir ieguldījums visai Liepājas sabiedrībai. Jo tas, kas glabājas muzejā, tas jau pieder visiem liepājniekiem.

 - Vai muzejs apmeklētājiem varētu būt atvērts jau šī gada beigās?

-  Faktiski tā varētu būt, ka gada beigās. Mēs pakāpeniski jau sākam vest atpakaļ krājumu. Lai mums nav tas jādara tādā steigā, kādā mēs aizbraucām. Jo tagad tomēr no jauna jāveido visa sistēma. Un ir jau ieplānots viens projekts ar Krievijas kolekcionāru. Domāts, ka varētu parādīt Krievijas kolekcionāru kolekcijas un sarīkot Austrumeiropas kolekcionāru tirgu. Ir doma izlikt šīs kolekcijas pagrabā, pirms krājumu vešanas, un parādīt apmeklētājiem, kāds tad izskatās pagrabs, kur neviens līdz šim nav bijis. Varētu būt interesanti.

- Kā Jums šķiet, vai būs viegli apmeklētājiem atkal iemīt taciņu uz muzeju?

- Mēs visi jau strādājām arī šeit (Liepājas muzeja nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos" – aut.), gan muzejpedagogi, gan pētnieki, gan mārketinga cilvēki visu laiku turpināja strādāt. Neviens nav devies bezalgas atvaļinājumā. Muzejs kā tāds visu laiku ir bijis apritē. Vienīgais jautājums ir par to, ka vēl pirms muzeja remonta deputāti ierosināja, ka varētu atjaunot ieejas maksu muzejā. Bet tas nav mūsu izlemšanai, šo lēmumu pieņems pašvaldība. Var jau redzēt, ka strādājam diezgan saspiesti, bet komanda ir lielākoties jauni cilvēki, strādāt griboši un radoši, ar jaunām idejām. Mēģinājām noturēt to apmeklētāju šeit.

- Kāda kopumā ir muzeja apmeklētība, kas ir tā auditorija?

- Ar muzeja apmeklējumu ir tā, ka, protams, vasarā ir tūristi. Bet muzejs kopumā ir spiests konkurēt ar dažādām citām norisēm, izklaides, kultūras pasākumiem. Tāpēc tas, kā strādā mārketinga nodaļa, tas arī tiešā veidā atspoguļojas apmeklējumā. Muzejam vistiešākajā veidā ir jāuzrunā sabiedrība, bet tur ir jāiegulda ļoti liels darbs. Un, protams, muzejam ir arī tādi pakalpojumi kā kāzas, kāzu viesu sagaidīšana, kam arī ir sava auditorija. Es domāju, ka mēs to savu auditoriju esam noturējuši ar aktivitātēm, kas notiek šeit, nodaļā "Liepāja okupāciju režīmos". Tas vairāk vai mazāk ir saistīts ar okupācijas laiku, Padomju gadiem, kam, protams, ir savs apmeklētāju loks. Bet esam šeit redzējuši arī cilvēkus, kas nāca uz pasākumiem Kūrmājas prospektā.Bet, protams, ka Kūrmājas prospektā ir lielā izstāžu zāle, kuras šeit nav, tāpēc mēs bijām spiesti iet uz Promenādi, Veco ostmalu. Mums ir bijusi tematiskā izstāde "Suitu lūgsna" arī Liepājas Mākslas vidusskolas zālē. Esam jau vienojušies par to, ka šī gada rudens izstādi notiks tur.

- Un kā ar skolēniem, vai viņus bieži var sastapt muzejā?

- Mums ir izveidojusies sadarbība ar atsevišķiem skolotājiem, kuri ved savus bērnus. Bet lielā mērā tas ir atkarīgs arī no tā, kā izdodas izveidot šīs nodarbības skolēniem atbilstoši mācību programmai. Muzejā var vairāk uzzināt par Liepājas un novada vēsturi, kas ir ciešā saistībā ar Latvijas vēsturi un mēs meklējam šīs kopsakarības Liepājas vēstures kontekstā. Turklāt pagājušā gada rudenī un ziemā atklājām, ka skolas, it īpaši tās, kas atrodas ārpus Liepājas, mūs ļoti labprāt uzņem arī izbraukuma braucienos. Un tad mēs ieviesām jaunu lietu, ja skolas nevarēja pie mums atbraukt, mēs braucām uz skolām. Par to ir ļoti liels prieks, bet arī liels darbs tajā ir ieguldīts.

- Vai šīs nodarbības ir par maksu? Nesen izskanējuši tiesībsarga iebildumi par to, ka mācību programmai atbilstošās ekskursijas un nodarbības būtu jāapmaksā skolai.

- Mums nodarbības ir par maksu, jo, ja skolas solā skolēns sēž pie burtnīcas un skolotājs viņam stāsta pie tāfeles, tad šeit skolēnam ne tikai stāsta, viņš pats darbojas praktiski. Bet, lai to varētu darīt, ir nepieciešams kaut kāds ieguldījums. Bez maksas šīs nodarbības nebūtu iespējamas, jo muzejs jau nav vispārizglītojošā mācību iestāde. Šeit skolēns gūst kaut ko tādu, ko viņš nevarētu saņemt skolā. Tas ir kaut kas īpašs un tajā ir jāiegulda. Tā, manuprāt, ir pilnīgi normāla sistēma. Bet skolai, manuprāt, vispirms būtu jānodrošina pamatlietas. Kamēr vecāki pirks mācību grāmatas, par to nav vērts runāt.

Intervija sagatavoja: Marija Leščinska, laikraksts Liepājas pilsētai un novadam "Kurzemes Vārds"

 
blog comments powered by Disqus