MUZEJU BIEDRĪBA

Skolas iela 12, Madona, LV - 4801

• phone:  +371 29418187

Šogad muzejus uzņems Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs

Latvijas muzeju nozarē ir izveidojusies stabila tradīcija - kopīgi maijā atzīmēt Muzeju dienu. Pasākumu rīko Latvijas muzeju biedrība. Pēdējo gadu laikā tā ir centusies mainīt sarīkojuma formātu, ieviešot nozares gada balvas "Zelta puteklis" pasniegšanu par sasniegumiem aizvadītajā gadā, piedodot lietišķāku akcentu un apspriežot nozarei svarīgus jautājumus, taču šķiet, ka muzeju darbinieki tomēr labprātāk pēc spraiga darba vēlas sanākt kopā, lai atpūstos un satiktu kolēģus gandrīz no viesiem muzejiem neformālākā vidē. Ik reizi kāds no muzejiem sadarbībā ar Latvijas muzeju biedrību apņemas kolēģus uzņemt pie sevis, sagatavojot īpašu programmu un iezīmējot savas darbības inovatīvākos un saistošākos akcentus. Šogad 25. maijā Latvijas muzeju darbiniekus uzņems Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs. Kā uzsvēra muzeja direktore Ieva Pētersone, patlaban tiek gatavota programma, lai tajā būtu gan zināma deva svinīguma, gan atraktivitāte. Diena solās būt saistoša, bet visdinamiskāk to varēs izjust braucienā ar rokas drezīnu. Paredzētas arī balvas, muzeja grāmatu un suvenīru klāsts. Sīkāk par to intervijā ar Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja direktori Ievu Pētersoni.

-  Vai Latvijas dzelzceļa vēstures muzejs pirmo reizi uzņems tik lielu kolēģu pulku?

Dzelzceļa muzejs, salīdzinājumā ar lielāko daļu Latvijas muzeju, ir ļoti jauns, dibināts 1994.gadā, šogad augustā tas sasniegs pilngadību. Par LMB biedru muzejs kļuva tikai 1998.gadā. Latvijas muzeju vidē ienācām ļoti lēnām, vislielākais atspēriens ciešākai sadarbībai bija akreditācijas process un līdzdalība semināros, kursos un visbeidzot vērienīgajā Muzeju nakts akcijā. Esam gandarīti, ka kolēģi mūs uzrunāja, kā iespējamo vietu kur  rīkot Latvijas muzeju dienu svinības. Tas ir gan pagodinājums, jo šķiet, ka esam pamanīti, gan arī pārbaudījums, jo būs daudz vērtējošu skatienu.  Vai mums izdosies attaisnot gaidas, kas izskanējušas, to redzēsim pēc 25.maija.

- Kādus pārsteigumus gatavojat?

Veidojot programmu, domājām par to, lai tajā būtu gan zināms svinīgums, gan atraktivitāte, kas summētos labā noskaņā.  Katra pasākuma individualitāti veido muzejs, kurā tas notiek. Tāpēc mēs akcentēsim savu vērtīgāko kolekciju. Dienas aktīvākā daļa būs saistīta ar ritekļu „iepazīšanu”. Lai nonāktu līdz pusdienām, būs jāizkļūst  gan no cietumnieku, gan mēr jeb mēriņvagona. Savs stāsts tiks veidots pie tvaika lokomotīves un elektriskajā  vilcienā,  kā arī mūsu šobrīd atjaunojamajā III klases pasažieru vagonā. Nekas nebūs tikai skatāms. Visur vajadzēs aktīvi līdzdarboties un būs arī ko līdzi paņemt, kā piemiņu.

- Vai būs arī kas atraktīvs, saistīts ar fiziskām darbībām un īstas dzelzceļa sajūtas izbaudīšanu?

Sajūtas, ka esat dzelzceļā, domāju, ka nepametīs ne mirkli. Bet visdinamiskāk to izjutīsiet braucienā ar rokas drezīnu. Lai uzturētu veselīgu sacensības garu, katra muzeja pārstāvim piedāvāsim foto orientēšanos, ar vērtīgu balvu fondu no muzeja grāmatu un suvenīru klāsta.

- Manuprāt, šis pasākums ir lieliska iespēja kolēģus iepazīstināt ar muzeju un paveikto. Kauns atzīties ne reizi neesmu bijusi Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā. Ar lielu nepacietību gaidu 25. maiju.

Tā patiešām ir viena no Muzeju dienu vērtīgākajām lietām. Iespēja gan sevi parādīt, kā tas šoreiz ir mums, gan uz citiem paskatīties. Lai gan jāsaka, ka mūsu muzejam ir tradīcija reizi gadā doties braucienā, lai iepazītu citus muzejus. Tomēr vēl ir ļoti daudz neredzēta un neiepazīta. Šogad vēl neesam izlēmuši, kuru muzeju apmeklēsim, tāpēc ceram svētkos iegūt iedvesmu.

- Vai, tavuprāt, šī tradīcija par nozares Muzeju dienas lielo sarīkojumu būtu jāattīsta arī turpmāk?

Katrai kultūras jomai ir sava diena, gada balva, sarīkojums, veids, kā atskatīties uz paveikto, parādīt sasniegto, kopā atpūsties.  Vai muzejiem to nevajadzētu? Šķiet esam bijuši pārāk pieticīgi, neesam spējuši iekustināt mēdijus, lai atspoguļotu muzeju gada notikumus.  Iespējams, ka ir grūti atpazīstamības ziņā sacensties ar kino vai teātra spozmi, tomēr mūsdienīgs muzejs sen vairs nav sastindzis, putekļos ieslīdzis.  Apkopojot gada laikā paveikto, ir ko izcelt un ar ko lepoties. Tamdēļ , jaunizveidotā balva „Zelta puteklis” ir labs veids, kā sākt “spodrināt savas spalvas” plašākā mērogā. Un būtu lieliski, ja no nozares pārraugošās institūcijas būtu lielāks atbalsts šīs dienas satura piepildīšanai. Tāpat būtu jāsāk diskusija par to kā Starptautiskajai Muzeju dienai izkļūt no  Muzeju nakts ēnas. Jo nozarei vajadzētu gan vienu, gan otru, bet abi notikumi kopā tik cieši blakus nedod iespējami labāko efektu.

- Kas tiek gaidīts no muzejiem, kas ieradīsies ciemos pie Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā?

- Kā vienmēr, labs noskaņojums, gatavība iesaistīties dažādās aktivitātēs. Ērti apavi un apģērbs, lai var iekāpt vai uzkāpt augstāk kā ikdienā braucot ar vilcienu.

Interviju sagatavoja: Dace Kārkla

Attēlā: Latvijas dzelzceļa vēstures muzeja direktore Ieva Pētersone kopīgi ar kolēģēm gatavojas uzņemt Latvijas muzeju darbiniekus spraigas nozarei veltītās svētku dienas atzīmēšanai.