Latvijas muzeju katalogs

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs

Raiņa bulvārī 28, Preiļos LV – 5301

  • phone:   +371 65322731
GADA BALVU ATBALSTA:
Nāc, Miķeli, istabā

 

11. septembris – 3. novembris. 2014

No11.septembra līdz 3. novembrim Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja ekspozīciju zālē /Raiņa bulv. 28/ muzejs piedāvā izstādi NĀC, MIĶELI, ISTABĀ”.Izstādes sagatavošanai izmantoti materiāli no Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja krājuma kolekcijām.

Latviešiem svinamās dienas vienmēr ir bijušas ciešā saistībā ar zemkopju darba ciklu, kuru noteica attiecīgais gadalaiks un pārmaiņas dabā. Miķeldiena/ Apjumības/ Appļāvības sakrīt ar rudens saulgriežu laiku un tām raksturīgas divu atšķirīgu veidu izdarības – saulgriežu svinības, kur galvenā loma ir Dievadēlam Miķelim, un ražas novākšanas izdarības ar Jumja godināšanu. Uzskatīja, ka līdz Miķeļiem visa labība jāsaved zem jumta, tādējādi noslēdzot visus zemes darbus un ļaujot tai atpūsties līdz pavasarim. Miķeļdiena noslēdzās ar īpaši bagātu mielastu, uz galda nekā netrūka un valdīja pārticība. Mielastam saimniece cepusi īpašu jumju maizi, bet saimnieks alus iesalam ņēmis graudus no katras sējamās labības.

 Izstādes apmeklētāji varēs ne tikai iepazīties ar muzeja krājuma kolekcijās glabātajiem senajiem - Latgales podnieku darinātajiem - saimniecības traukiem un zemnieku darbā un sadzīvē lietotajiem priekšmetiem, bet arī sajust labvēlīgo izstādes noformējuma auru un piedzīvot kādu pārsteiguma mirkli.

 Preiļu novada iedzīvotāji un viesi, skolēni un skolotāji, ģimenes ar bērniem, – visi mīļi aicināti iegriezties muzeja ekspozīciju zālē satikt lepno saimnieci Varidoti, uzzināt ko jaunu par Miķeļdienas svinēšanu un Jumīša godināšanu, kā arī iedvesmoties seno tradīciju un rituālu saglabāšanai mūsdienīgā izpildījumā, lai darbi padodas un klētis vienmēr pilnas.


Silvija Ivanovska,

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja lietišķās mākslas speciāliste

 

 

 

 

 
blog comments powered by Disqus