Latvijas muzeju katalogs

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs

Raiņa bulvārī 28, Preiļos LV – 5301

  • phone:   +371 65322731
GADA BALVU ATBALSTA:
Plauksta , gliemežvāks vai karote

 

3. marts – 10. maijs. 2014

No 3. marta līdz  10. maijam Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs ekspozīciju zālē (Raiņa bulvārī 28) piedāvā izstādi „Plauksta, gliemežvāks vai karote” no muzeja krājuma un kokgriezēja Andra Brica privātkolekcijas. Izstādē apskatāmi sudraba galda piederumi no muzeja kolekcijas un 160 karotes, izgatavotas no 40 dažādu koku, krūmu un augu sugām, no Andra Brica privātkolekcijas.

Muzeja sudraba galda piederumu kolekcijā glabājas ilggadējās izglītības un kultūras darbinieces Lidijas Pastores un ilggadējās medicīnas darbinieces Irēnas Pavlovičas dāvinājumi.

Lidija Pastore (1928 – 2011) un brālis Aleksandrs (1926 -2012) dzimuši Preiļos, skolotājas Marija Pastores (dz. Jeremeckas, 1898 – 1979) un pasta ierēdņa Aleksandra Pastora ģimenē. Marija Jeremecka skolotājas darba gaitas uzsāka toreizējā Silajāņu pagasta Riebiņos 1914. gada rudenī pēc Varšavas ģimnāzijas absolvēšanas ar sudraba medaļu un Augstāko Bestuževa sieviešu kursu Pēterburgā beigšanas. Pēc tam strādāja par Preiļu pagasta Maskaunieku pamatskolas pārzini, 1927. gadā pārcelta darbā uz Preiļu krievu 6-klasīgo pamatskolu, tad Preiļu 1.vidusskolu. Viņa mācīja dažāda vecuma bērniem krievu valodu un vēsturi. Lidija Pastore mācījusies Preiļu pagasta 6-klasīgajā pamatskolā, ieguvusi augstāko izglītību strādājusi arodbiedrību darbā Rīgā, bet 1980.gados atgriezusies Preiļos, kur arī pavadījusi mūža nogali. Apbedīta Preiļu pilsētas kapos. Muzejam dāvinātie trauki ir ģimenes relikvijas.

Irēna Pavloviča (1939) dzimusi un pamatizglītību ieguvusi Preiļos. Viņas vectēvam Nikolajam Pavlovičam (1861 – 1953) piederējusi neliela muižiņa, ko viņš nospēlējis kārtīs. Daļu vērtīgo lietu ir izdevies izglābt. Tās ilgus gadus glabājušās pie Irēnas kundzes.

Kādu nakti Irēna redzējusi vīziju, ka pie viņas atnācis vectēvs un lūdzis izglābtās lietas atgriezt Preiļos. Izpildot vectēva lūgumu 2012.gadā Irēna Pavloviča ģimenes relikvijas uzdāvināja muzejam.

Andra Brica (1967) grebto koka karošu un smeļamo kausu kolekcijā ir 160 priekšmeti, kuru darināšanai izmantotas vairāk nekā 40 koku un krūmu sugas, arī augi – purva vaivariņi, zilenes, diždadži. Ikvienam materiālam atrasta visatbilstošākā forma un ideja. Cik dažādi ir materiāli, tik daudzveidīga to krāsa, spīdums un dabas veidotā ornamentālā tekstūra. Kā pārsteigums pašam meistaram un vērīgiem skatītājiem.

Interesanti, ka pirmo karotīti Andris Brics izgrebis savam mazajam dēliņam zāļu dzeršanai.

Andris Brics dzimis Preiļu rajona Saunas pagastā. Mācījies Salas pamatskolā, galdnieka amatu apguvis Cēsu 4. arodskolā. No 1988. gada līdz 1993. gadam strādāja par mēbeļu galdnieku sadzīves pakalpojumu kombinātā „Ozols” Preiļos. Šobrīd ir pašnodarbinātā persona, strādā mežizstrādē.

Andra Brica karošu kolekcija ir mūsdienīga dabasbērna cieņas apliecinājums kokam

Izstādes laikā plānotas vairākas ar to saistītas aktivitātes visdažādākajai mērķauditorijai. 25. martā visi interesenti aicināti uz pasākumu „Sibīrijas karote un murcovka”.

 

Tekla Bekeša

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja vadītāja

Tālrunis uzziņām 65322731, 26056076

e-pasts: muzejs@preili.lv

 

 
blog comments powered by Disqus