Latvijas muzeju katalogs

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs

Raiņa bulvārī 28, Preiļos LV – 5301

  • phone:   +371 65322731
GADA BALVU ATBALSTA:
Sprogaina vilna jāizstiepj taisna

 

28. februāris – 30. decembris. 2014

No 28. februāra līdz 30. decembrim Preiļu 1. pamatskolas muzeja telpās /Daugavpils ielā 34/ Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzejs piedāvā izstādi „Sprogaina vilna jāizstiepj taisna”. Izstāde no muzeja krājuma.

Vilna ar savām daudzajām funkcijām ir šķiedru karaliene, savukārt, darbs pie vilnas apstrādāšanas rūpīgs un ilglaicīgs. Darba procesu nosaukumi - aitu cirpšana, vilnas mazgāšana, vilnas žāvēšana, plucināšana, sukāšana, vērpšana, šķeterēšana, diegu tīšana uz tītavām – jaunākajai paaudzei atšifrējami gluži vai ar latgaliešu kultūras Gada balvu „Boņuks 2013” novērtētās „Latgales lingvoteritoriālās vārdnīcas” palīdzību.

 Vilnas apstrādei  nepieciešamie speciālie darbarīki - cirpšanas dzirkles, kārstuves, tītavas, vērpšanas ratiņi, kuri kādreiz tika izmantoti katrā  lauku sēta, šodien sastopami aizvien retāk.
Izstādes apmeklētājiem piedāvājam iepazīties ne tikai ar muzeja krājuma kolekcijās glabātajiem senajiem vilnas apstrādes darbarīkiem un vilnas izstrādājumiem, bet arī pārliecināties par cirtaino šķiedru pārvērtībām to dažādajos pārstrādes posmos. Mūsu senči, darinot apģērbus,lieliski prata izmantot gan vilnas labās, gan arī negatīvās īpašības.

Piedaloties izglītojošās programmas „Aitiņa Sprogainīte” aktivitātēs, vilnas savdabīgo raksturu varēs iepazīt un novērtēt dažādu vecumu izstādes apmeklētāji.


Izstāde atvērta:

Trešdienās no plkst. 10 līdz plkst. 15

Pirmdien, otrdien, ceturtdien - iepriekšēja pieteikšanās

Tālruņi uzziņām - 26742058, 65322731.

Sestdien, svētdien – slēgta.

 


 Silvija Ivanovska, 

Preiļu vēstures un lietišķās mākslas muzeja lietišķās mākslas speciāliste

 
blog comments powered by Disqus