Latvijas muzeju katalogs

Raiņa un Aspazijas vasarnīca

J. Pliekšāna iela 5/7, Majori, Jūrmala, LV – 2015

  •  67764295
GADA BALVU ATBALSTA:
Rainis un teātris gadsimta pārvērtībās

 

6. oktobris. 2011

Pulksten 11.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Majoros, J. Pliekšāna ielā 5/7 notiks zinātniska konference „Rainis un teātris gadsimta pārvērtībās (1911–2011)”.

Katru gadu rudenī Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Majoros notiek Rainim veltīta zinātniska konference. Šogad, atzīmējot drāmas „Uguns un nakts” iestudējuma simtgadi, pievērsīsimies jautājumiem, kas saistīti ar dramaturģiju un teātri.

Raiņa un Aspazijas muzeja speciāliste Aija Magone meklējusi Raiņa pašus pirmos teātra iespaidus, kas kļuvuši par impulsu noturīgai interesei par teātra un drāmas pasauli.

Kāds bija latviešu teātris pirms Raiņa un kādi bija paša dzejnieka pirmie soļi drāmas virzienā? Raiņa un Aspazijas muzeja vadītāja Sigita Kušnere centīsies iezīmēt lugas „Pusideālists” vietu Raiņa daiļradē.

1911. gads kļūst par pavērsiena punktu visā latviešu teātrī. Teātra vēsturnieces Agras Straupenieces referāts atklās Raiņa ceļu uz ideju drāmu un analizēs „Uguns un nakts” ietekmi teātra procesu attīstībā.

Maz zināmu lappusi Raiņa drāmu iecerēs pavērs Ināra Andžāne.

Raiņa un Aspazijas personiskā bibliotēka glabā daudzus pasaules dramaturģijas klasiķu darbu izdevumus. Piezīmes tajos atklāj dzejnieku attieksmi pret autoru un viņa darbu. Raiņa un Aspazijas muzeja galvenais speciālists Jānis Zālītis ieskatījies Ibsena lugas „Juns Gabriēls Borkmanis” lappusēs.

Konferencē vēlamies runāt par teātra procesiem, kurus Rainis neapšaubāmi ietekmējis. Mūs interesē viņa ideju attīstība šodienas teātrī un šodienas teātra stilistikas iedarbība uz Raiņa dramaturģijas interpretācijām. Režisore Māra Ķimele un dramaturģe, Valmieras teātra direktore Evita Sniedze risinās sarunu par Raini uz šodienas teātra skatuves.

Kādi ir ieguvumi un zaudējumi Raiņa un teātra mijiedarbībā gadsimta garumā? Lūdzam arī jūs iesaistīties sarunā, vai teātrim ir vajadzīgs Rainis un Rainim teātris.

 

Konferences programma

11.00 – 12.30 Rīta sēde

Aija Magone (Raiņa un Aspazijas muzejs). Raiņa pirmā sastapšanās ar teātri

Mag.philol. Sigita Kušnere (Raiņa un Aspazijas muzejs). Lugas „Pusideālists” vieta Raiņa drāmu kopainā

Mag.paed. Agra Straupeniece (LKA Eduarda Smiļģa Teātra muzejs). Ceļā uz ideju drāmu

Ināra Andžāne (Biedrība „Aspazijas mantojums”). Stāsts par kādu neuzrakstītu Raiņa lugu

 

12.30 – 13.00 Kafijas pauze

 

13.00 – 14.30 Pēcpusdienas sēde

Dr.philol. Jānis Zālītis. (Raiņa un Aspazijas muzejs). Ibsena luga „Juns Gabriēls Borkmanis” Raiņa un Aspazijas skatījumā

Māra Ķimele, režisore. Pārdomas par Raiņa lugu iestudējumiem

Mag.philol. Evita Sniedze (Valmieras Drāmas teātris). Raiņa dramaturģija Oļģerta Krodera iestudējumos

Diskusija

 

Tālrunis uzziņām 67764295, 27162891 (Astrīda Cīrule)

Satiksme no Rīgas: vilciens Rīga–Sloka plkst. 9.50; mikroautobusi Rīga–Sloka, Rīga–Jaunķemeri, Rīga–Dubulti.

 

Informāciju sagatavoja:

Sandra Zobena,

Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciāliste

 

 
blog comments powered by Disqus