Latvijas muzeju katalogs

Tukuma pilsētas vēstures muzejs - Pils tornis

Brīvības laukums 19a, Tukums LV-3101

  •  63124348
GADA BALVU ATBALSTA:
Nākamā pietura - Tukums

 

15. jūlijs. 2017 – 1. jūlijs. 2018

No 14. līdz 16. jūlijam norisinās Tukuma pilsētas svētki ar tematiku „Precību spēles Tukumā”. Katru gadu jūlijā jau tradicionāli svētku laikā Tukuma pilsētas vēstures muzejs „Pils tornis” tukumniekiem un pilsētas viesiem sagādā dāvanu - tematisku izstādi. Šogad, 15. jūlijā 11:00 Brīvības laukumā tiks atklāta izstāde „Nākamā pietura - Tukums”, kas veltīta dzelzceļa līnijas Rīga – Tukums 140. jubilejai un tā akcentē dzelzceļa nozīmi Tukuma pilsētas dzīvē laika gaitā.

Dzelzceļš ir ietekmējis ne tikai Tukuma pilsētas ekonomisko izaugsmi, bet arī mainījis tās tēlu. Atšķirībā no citām mazpilsētām, Tukumā ir divas dzelzceļa stacijas: Tukums I jeb Austrumu stacija un Tukums II, jeb Rietumu stacija. Pastāvējis arī dzelzceļa pievedceļu tīkls, ko izmantoja kravu izkraušanai un iekraušanai.

Rīgas – Tukuma dzelzceļa līnijas projekts (1872) bija svarīgs posms cariskās Krievijas dzelzceļa maģistrāļu attīstības plānā, ko izstrādāja Satiksmes ceļu ministrija. No 1896. gada 10. maija šī līnija bija iekļauta Rīgas – Orlas dzelzceļa struktūrā.

60 verstis garo vienceļa līniju inženiera P. fon Gētes vadībā uzbūvēja divos gados, un 1877. gada 21. septembrī Tukumā iebrauca pirmais vilciens. Līnija savienoja Rīgu ar Jūrmalas kūrvietām un tālāk ar Tukumu, kur krustojās vairāki Kurzemes tirdzniecības ceļi. 1904. gadā dzelzceļa līnija savienoja Tukumu ar Jelgavu, bet 1908. gadā – ar Ventspili. 1933. gadā uzsāka dzelzceļa būvniecību Kuldīgas virzienā, bet iecere netika realizēta Otrā pasaules kara dēļ.

Rīgas – Tukuma dzelzceļa līnijā uzsvars likts uz pasažieru pārvadāšanu. Jau 1912. gadā tika plānota tās elektrifikācija, taču šo plānu izdevās realizēt tikai pēc pus gadsimta. Pirmais elektriskais vilciens Tukumā svinīgi tika sagaidīts 1966. gada 18. jūnijā.

Izstādē „Nākamā pietura - Tukums” apmeklētāji varēs iejusties pasažiera lomā un saņemt vilciena biļeti, redzēt video ar skatu no vilciena mašīnista kabīnes, piedalīties interaktīvās un izglītojošās spēlēs, kā arī sēdēt uz velodrezīna. Atrodoties dzelzceļa tuvumā, vienmēr jāievēro piesardzības noteikumi, tādēļ izstādes veidotāji vērš uzmanību, kā uzvesties dzelzceļa tuvumā un šķērsojot sliedes. Skatoties pagātnē, neviļus domājam par nākotni un jaunām iespējām, ko var piedāvāt dzelzceļš, tostarp RailBaltica par ko izstādē skatāms video materiāls.

Izstādē izmantoti Latvijas Dzelzceļa muzeja un Tukuma muzeja materiāli.

Izstāde „Nākamā pietura - Tukums” skatāma no 2017. gada 15. jūlija līdz 2018. gada 1. jūlijam. Ieeja muzejā atklāšanas dienā 15. jūlijā ir bezmaksas.

Lai muzeja apmeklējums būtu interesantāks, aicinām piedalīties akcijā „Apceļosim Latvijas pilis un muižas” un „Apceļo Latvijas muzejus!”


Plašāka informācija:
Loana Šulca, Tukuma pilsētas vēstures muzeja „Pils tornis” vadītāja
Brīvības laukums 19a, Tukums
T.: 25622131
E.: pilstornis@tukumamuzejs.lv
http://tukumamuzejs.lv/pils-tornis

 
Informāciju sagatavoja:
Krīstīne Ozola
Tukuma muzeja
Komunikāciju nodaļas vadītāja
Tālr.: (+371) 20 24 70 01                               
E-pasts: pr@tukumamuzejs.lv

 
blog comments powered by Disqus