Latvijas muzeju katalogs

Turaidas muzejrezervāts

Turaidas iela 10, Sigulda, LV-2150

  •  67971402
  • fax 67973628
GADA BALVU ATBALSTA:




Līvu diena Turaidā

 

8. septembris. 2012

8. septembrī plkst. 14.30 Turaidā notiks Līvu diena „Līvu spēks un bagātība Gaujas krastos”  Tās  ietvaros notiks kataloga „Krimuldas Raganas depozīts” atvēršana un lasījumi, kuros vēstures pētnieki dalīsies zināšanās par 1212. gada notikumiem Autīnē un Sateselē. Apmeklētājiem būs iespēja tikties ar mūsu valsts izciliem vēstures pētniekiem, uzklausīt viņu viedokli un pašiem iesaistīties diskusijā par vēstures problēmjautājumiem.

Līvu diena Turaidā notiks Eiropas kultūras mantojuma dienu ietvaros, kas šogad veltītas Baltijas jūras piekrastes un iekšējo ūdeņu mantojuma popularizēšanai. Gaujas lībieši 11. – 13. gadsimtā apdzīvojuši Gaujas krastus un Gauja bijusi ceļš, kas veicinājusi tirdzniecības un kultūras sakarus starp tuvākām un tālākām zemēm. Turaidas muzejrezervāta krājumā esošais Krimuldas Raganas depozīts, tam ir lielisks piemērs, jo tā sastāvā esošās  monētas darinātas dažādās zemēs, kas liecina par tirdzniecības sakaru daudzveidību, pateicoties upju – ūdeņu ceļiem.

Līvu diena plkst. 14.30 iesāksies ar kataloga „Krimuldas Raganas depozīts” atvēršanu. Svētki turpinājumā brīvā dabā notiks lasījumi, kuros vēstures pētnieki dalīsies zināšanās par 1212. gada notikumiem Autīnē un Sateselē. Apmeklētājiem būs iespēja tikties ar mūsu valsts izciliem vēstures pētniekiem,  uzklausīt viņu viedokli un pašiem iesaistīties diskusijā par vēstures problēmjautājumiem. Svētku noslēgumā tiks ieskandināts labiekārtotais Dārznieka  mājas pagalms, kurš šovasar ieguvis jaunus ar lībiešu senvēsturi saistītus  akcentus – dobumakmeņus un simboliskus bišu kokus, kuros iekaltas senas dravnieku lietotas aizsardzības  un īpašumzīmes, nesot vēstījumu par gadu tūkstošiem senu dravniecības tradīciju. Siguldas mākslinieks Elmārs Gaigalnieks kopā ar Salaspils jaukto kori „Lōja”  caur smilšu gleznu tapšanas brīnumu un līvu valodas muzikalitāti ļaus sajust līvu klātbūtni Turaidas vēsturiskajā centrā.

 

PROGRAMMA

 

14.30 –  Kataloga „KRIMULDAS RAGANAS DEPOZĪTS”    atvēršana

 

15.00 – Autīnes sacelšanās 800-gadei veltīti vēsturnieku lasījumi:

  • ·              Autīnes sacelšanās un Sateseles pils. Dr. hist. Guntis Zemītis, LU Latvijas vēstures institūts
  • ·              Turaidas pilskalnā atrastās liecības par lībiešu cīņām  ar krustnešiem 13. gs. sākumā

Egils Jemeļjanovs, Turaidas muzejrezervāts

  • ·              Autīnes sacelšanās vēsturiskās ģeogrāfijas jautājumi. Dr. hist. Muntis Auns, LU Latvijas vēstures institūts
  • ·              Par dažu Rietumvidzemes pilskalnu interpretāciju. Jānis Ciglis, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs
  • ·              Mācību stunda vēsturisko notikumu vietā. Inese Berga, Siguldas Valsts ģimnāzija

 

17.00 – Līvu kultūras mantojuma zīmes mākslā un mūzikā. Smilšu gleznas līvu skaņās. Piedalās mākslinieks Elmārs Gaigalnieks un Salaspils jauktais koris „LŌJA”

 

17.30 – Ekskursija „Gaujas lībieši Latvijas kultūrvēsturē”

 

Anda Skuja

TMR Izglītojošā darba un komunikācijas daļas vadītāja

Tālr. 26572142

www.turaida-muzejs.lv

 
blog comments powered by Disqus