Latvijas Arhitektūras muzejs

Mazā Pils iela 19, Rīga LV-1050

•  67220779
  • fax 67228808

Aerofotogrāfiju izstāde "200 metru virs mantojuma"

12. janvāris – 23. februāris. 2018

No 2018. gada 12. janvāra līdz 2018. gada 23. februārim Latvijas Arhitektūras muzejā notiks Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Pieminekļu dokumentācijas centra rīkotā izstāde “200 metru virs mantojuma”. Tā ir veltīta pirmajām aerofotogrāfijām, kas fiksēja kultūras mantojumu 20. gs. 90. gados. Izstāde tapusi Eiropas Kultūras mantojuma gada ietvaros.

Izstādē apskatāma Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas (VKPAI) Pieminekļu dokumentācijas centra (PDC) Fotonegatīvu fonda 1990. gada aerofotogrāfiju kolekcijas daļa. Kolekcijā ir vairāk kā 600 attēlu, kas uzņemti lidojumos ar helikopteru 1990. gada oktobrī, novembrī un decembrī. Lidojumos piedalījās VKPAI vadītājs Juris Dambis, fotogrāfs Aivars Holms, inspekcijas darbinieki Edmunds Vonsovičs, Guntars Frišenfelds un ģeogrāfijas profesore Aija Melluma. 1990. gada lidojumi bija pirmā mērķtiecīgā Latvijas kultūrvēsturiskā mantojuma fotofiksācija no gaisa.

Vienlaikus šī ir pirmā publiskā izstāde no Pieminekļu dokumentācijas centra – VKPAI struktūrdaļas ar dokumentu krātuves funkcijām – bagātīgā materiālu krājuma. PDC krājumā šobrīd ietilpst seši fondi, kas glabā informāciju par Latvijas kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem. Minētais krājums sācis veidoties vēl 20. gs. 20. gados, reizē ar kultūras pieminekļu aizsardzības sistēmu Latvijā. Fotonegatīvu fonds ir otrs lielākais PDC fonds, tā apjomīgāko daļu veido melnbaltie fotonegatīvi no 20. gs. 50.–90. gadiem.PDC materiāli arī šobrīd ir pieejami sabiedrībai – speciālistiem ar iepriekšēju pieteikšanos, taču izstādē ar tiem varēs iepazīsties plašāks interesentu loks. Tādēļ Pieminekļu dokumentācijas centra darbinieki ir iecerējuši nule aizsākto tradīciju turpināt, arī turpmāk rīkojot izstādes no PDC krājuma.

IZSTĀDES ORGANIZATORI: Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas Pieminekļu dokumentācijas centrs

IZSTĀDI NODROŠINA: Latvijas Arhitektūras muzejs

Publicitātes foto: Kuldīgas tilts. Mūra tilta pār Ventu (1874) velvju daļu projektējis Fridrihs Staprāns, tilta pāreju – Otto Dīce. Tas ir otrs vecākais ķieģeļu velvju tilts Latvijā.

Preses materiālu sagatavoja:

Ilze Martinsone