Latvijas muzeju katalogs

Ojāra Vācieša muzejs

Ojāra Vācieša iela 19, Rīga LV-1004

  •  67619905
GADA BALVU ATBALSTA:
Norisināsies Jāņa Akuratera 140. dzimšanas dienai veltīts pasākums

 

13. janvāris. 2016

13. janvārī plkst. 18 Ojāra Vācieša muzejā, O. Vācieša ielā 19, norisināsies Jāņa Akuratera 140. dzimšanas dienai veltīts pasākums DZEJAS DĀRZS – DZĪVĪBAS DĀRZS, kurā skanēs Jāņa Akuratera dzeja un Emīla Dārziņa solodziesmas.Pasākumā piedalīsies aktieris Gundars Grasbergs, dziedātāji Ieva Parša un Miervaldis Jenčs un pianists Gints Bērziņš.

Dzejnieks Jānis Akuraters un komponists Emīls Dārziņš. Abu mākslu vieno elēģiski skumjā intonācija, sapņainā melanholija, estētisms. Abu dzimšanas dienas šķir tikai mazliet vairāk par diviem mēnešiem – Emīla Dārziņa 140. jubileju svinējām aizvadītā gada 3. novembrī, Jāņa Akuratera 140. dzimšanas diena – šī gada 13. janvārī.

Jānis Akuraters ir viens no spilgtākajiem 20. gadsimta sākuma simbolistiem, kurš ar savu dzejnieka nemierīgo, vētraino temperamentu aizrautīgi niris dekadences visdziļākajās un tumšākajās dzelmēs: galējā individuālismā, kuru rotā izredzētības un vientulības ērkšķainais vainags, raksturo nicinājums pret pūļa cilvēku, viņam nav svešs arī dēmonisms un neprāta kults kā izaicinājums ikdienas cilvēkam, pilsonim,” – raksta Janīna Kursīte.

Jānis Akuraters bija arī pārliecināts jaunās mākslas piekritējs. Kā atzīst Guntis Berelis, „viens no retajiem, kurš savos rakstos konceptuāli spēja fiksēt 20. gadsimta sākuma literatūras un mākslas īpatnības”.

Dzejnieks mīlēja mūziku, var pat teikt, ka viņš to dievināja, jo mēdza teikt, ka “mūzika ir reliģijas izskaņa uz āru”. Savulaik Deklamāciju vakaros Pārdaugavā, kad jaunie dzejnieki, arī Jānis Akuraters, lasījuši dzeju, klavieres spēlējis Emīls Dārziņš. Atceroties Emīlu Dārziņu viņa traģiskās aiziešanas desmitajā gadadienā, Akuraters aicinājis domubiedrus pulcēties komponista atdusas vietā Mārtiņa kapos, lai klusā piemiņā katrs noliktu sarkanu rozi... Šī tradīcija turpinās – arī pagājušā gada novembrī Emīla Dārziņa 140 gadu atcerē uz viņa kapa sveču gaismā liesmoja sārtas rozes.

Šogad Jāņa Akuratera jubilejas pasākums notiks Ojāra Vācieša muzejā, jo dzejnieka muzejs tiek restaurēts. Restaurācija notiek Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) finanšu instrumenta programmas „Kultūras un dabas mantojuma saglabāšana” ietvaros. Restaurētā dzejnieka māja tiks atklāta rudenī, tā turpinot Jāņa Akuratera 140. jubilejas gada programmu.


 Sandra Zobena,

Memoriālo muzeju apvienības sabiedrisko attiecību speciāliste

 
blog comments powered by Disqus