Latvijas muzeju katalogs

Tukuma muzejs

Harmonijas iela 7, Tukums LV-3101

  •  63182329
  •   27843190
  • fax 63182393
GADA BALVU ATBALSTA:
Spēles prieks Tukuma mākslas muzejā

 

19. maijs – 1. jūlijs. 2012

Tukuma Mākslas muzejā (Harmonijas ielā 7, Tukumā)skatāma Herberta Ernesta Siliņa gleznu izstāde „Kolorīta spēles” un mākslinieču Lauras Prikules un Evas Vēveres veidotās interaktīvās instalācijas „Poētiskā robotisma projekti: Laika plānotājs” . Abu izstāžu kopējais motīvs ir spēles priek

Herberts Ernest Siliņš (1926-2001) latviešu glezniecībā ir savdabis. Dzimis Tukuma novada Aizupes pagasta „Baložos”. Pirmos iespaidus par mākslu guvis no gleznotāja Leonīda Āriņa. Otrā pasaules kara laikā (1944) iesaukts vācu armijā un izsūtīts uz Vāciju, pēc tam nokļūstot angļu gūstā (1945). Mācījies Eslingenas latviešu mākslas skolā Vācijā (1946-1948) pie Jūlija Madernieka, Franča Ernesta Banges, Jāņa Kugas un Ludorfa Liberta, kas ir vienīgā H.E.Siliņa mākslas izglītība. 1948. gadā atgriezies Latvijā. Izstādēs piedalījies kopš 1958. gada, no 1960. gada - Latvijas Mākslinieku savienības biedrs.

Uz citu latviešu mākslinieku fona H.E.Siliņš izceļas ar drosmīgiem, tikai viņam raksturīgiem krāsu salikumiem. Mākslas zinātniece Gundega Cēbere, māksliniekam veltītajā katalogā raksta: „Uz latviešu mierīgā tonālās glezniecības fona krāšņi uzplaukst gleznotāja Herberta Siliņa radošais mantojums. Glezniecība ir viņa dzīve, esības izpausme un liekas, nekādi iepriekšpieņemti priekšstati un priekšraksti neeksistē mākslinieciskā rokraksta un izteiksmes spēka spontānajos meklējumos.”

Izstādē „Kolorīta spēles” skatāmi mākslinieka brieduma un pēdējo radošo gadu darbi, kuros kulminējas spektrāli tīru krāsu izmantojums. Dažbrīd teju abstraktās gleznas ir kā kompozicionālas krāsu spēles, kuru pamatā ir gan reāli, gan iedomāti dabas un cilvēka radītas vides elementi. Izstādē eksponētas gleznas no Tukuma muzeja kolekcijas un privātkolekcijām. H.E.Siliņa izstāde tapusi sadarbojoties ar biedrību „Latvijas Kultūras projekti”.

Paralēli H.E.Siliņa gleznu izstādei, skatāma arī mākslinieču dueta Lauras Prikules (1977) un Evas Vēveres (1981) interaktīvā instalācija „Laika plānotājs”. Darbs sastāv no dažādas krāsas kubiem, kas simbolizē gada 365 dienas. Visu izstādes laiku tas būs pieejams skatītāju pārveidei, ar krāsu salikumiem ļaujot katram apmeklētājam modelēt savu laiku un tā ritējumu. Pirmajā mirklī interaktīvā instalācija var šķist vienkāršs spēļu klucīšu komplekts. Tomēr nedaudz iedziļinoties, iesaistoties un no dotajiem kubiem sākot veidot savu gada notikumu kalendāru, skatītājs ne tikai vizualizē personīgo laika un telpas pieredzi, bet arī neviļus kļūst par mākslas darba līdzradītāju, nevis pasīvu vērotāju.

L.Prikule un E.Vēvere kā radošs duets sadarbojas kopš 2009. gada, kopīgi veidojot pašu definēta “Poētiskā robotisma” tematikai veltītu darbu sērijas. Jēdziens poētiskais robotisms ietver visdažādākos, konkrētajam projektam piemērotus pretstatus: dabiskais un mākslīgais, analogais un tehniskais, individuālais un sistēmiskais utt. Kā darbu pamatelementu izmantojot kubu jeb heksaedru - katra mākslinieka pirmo skiču un pasaules vizualizācijas pirmtēlu, - mākslinieces veido telpiskas, lielākoties interaktīvas instalācijas jeb spēles laukumus turpmākai skatītāja iesaistei. Skatītājs, nonākot saskarē ar L. Prikules un E. Vēveres darbiem, kļūst par mākslas darba radītāju, iekļaujoties mākslinieču radītajā telpā un radot savu versiju par piedāvāto tēmu – laika skatītāju vai plānotāju, privāto universu utt.

„Poētiskā robotisma” projekti – instalācijas, akcijas un performances līdz šim bijuši skatāmi „Galerijā 21”, Laikmetīgās mākslas festivālā „Survival Kit 2”, “Performance Art Now Tallinn # 2”, kim? Laikmetīgās mākslas centrā, Laikmetīgās mākslas centra Ofisa galerijā u.c. „Laika plānotājs” Tukuma Mākslas muzejā ir jau 9. poētiskā robotisma epizode. Interaktīvās instalācijas izveidi atbalsta Laikmetīgās mākslas centrs.

Ar H.E.Siliņa, L.Prikules un E.Vēveres izstādēm Tukuma Mākslas muzejs aizsāk jaunu izstāžu sēriju. Turpmāk līdztekus tiks izstādīti jau atzītu un sabiedrībā iemīļotu mākslinieku darbi no Tukuma muzeja kolekcijas un laikmetīgās mākslas autoru darbi, kas sasaucas vizuāli, saturiski vai konceptuāli. Paralēlās izstādes ļaus ne tikai aktualizēt muzeja izcilo latviešu glezniecības kolekciju, bet arī salīdzināt latviešu glezniecības klasiķu un mūsdienu laikmetīgās mākslas pārstāvju darbus.

 

 

Tukuma Mākslas muzeja vadītāja Līga Lindenbauma

T: 631 82391

E: liga.lindenbauma@tukumamuzejs.lv

 

 
blog comments powered by Disqus