Latvijas muzeju katalogs

Tukuma muzejs

Harmonijas iela 7, Tukums LV-3101

  •  63182329
  •   27843190
  • fax 63182393
GADA BALVU ATBALSTA:
Latvijā pirmā etnoarheoloģijas izstāde Pastariņa muzejā

 

20. aprīlis. 2013 – 30. novembris. -1

20. aprīlī, sestdien, plkst. 13.00 Pastariņa muzejā (Tukuma novada, Zentenes pagasts "Bisnieki", Dzirciems) notiks izstādes „Etnoarheoloģija „Bisnieku” viensētā” atklāšana. Izstādes vitrīnās un stendos apkopotas arheoloģijas, etnogrāfijas un vēstures ziņas par „Bisnieku” viensētu no 17. gadsimta sākuma līdz 20. gadsimta 20. gadiem. Šī ir pirmā etnoarheoloģijai veltītā izstāde, kas tapusi Latvijas muzeju vēsturē.

Izstādē eksponēta daļa no vairāk kā 2000 senlietām, kas atrastas „Bisnieku” viensētā trīs gadus ilgušajos arheoloģiskajos izrakumos. Apskatāmie priekšmeti stāsta par darba un ikdienas sadzīves apstākļiem "Bisnieku" viensētā, tie sniedz ziņas par saimniecības turību. Viensētas 17.–19. gs. iedzīvotāju luksusa dzīvesveidā ieskatu dod tādi atradumi kā podiņu krāšņu detaļas, apsudrabota karote ar saimnieku inicāļiem, porcelāna stājfigūra, baltmāla un porcelāna pīpes, gredzeni, alvas un bronzas pogas un jātnieka piesis.

Agro laiku un jauno laiku (17.–19. gs.) etnogrāfiskās viensētas arheoloģiski pētītas ļoti reti. Pateicoties Tukuma muzeja vadības iniciatīvai, kā arī Valsts Kultūrkapitāla fonda un Tukuma novada Domes atbalstam, no 2010. – 2012. gada bija iespējams šādus pētījumus veikt „Bisniekos”. Etnoarheoloģiskie pētījumi veikti ar mērķi saglabāt un izpētīt etnogrāfiem un vēsturniekiem maz pazīstamo Ziemeļkurzemes etnogrāfiskās sētas vidi.

Latvijas vēstures institūta arheologa Rūdolfa Brūža vadītajos trīs gadus ilgušajos pētījumos ir iegūtas ziņas par viensētas apdzīvotību un saimniecību četru gadsimtu garumā. Līdz ar to "Bisnieki" ir kļuvuši par Latvijā arheoloģisko plašāk pētīto etnogrāfisko viensētu. No šiem pētījumiem izstādē atspoguļota divu „Bisnieku” 17. gadsimta – 20. gadsimta 20. gadu dzīvojamo ēku, kā arī staļļa un vāgūža inventārs un būvvēsture.

Izstādes atklāšanā tās apmeklētāji gūs plašu informāciju par turīgās Ziemeļkurzemes viensētas – „Bisnieki” – 17. – 20. gadsimta arheoloģiju, etnogrāfiju un vēsturi. Apkopotais materiāls atspoguļo šī perioda latviešu tautas identitātes veidošanās procesus tās tradicionālajā vidē – etnogrāfiskajā viensētā.

Materiālus izstādei sagatavojis tās autors Rūdolfs Brūzis ciešā sadarbībā ar Tukuma muzeju un tā filiāli – Pastariņa muzeju, kas izvietots "Bisnieku" 20. gs. dzīvojamajā ēkā. Šeit dzimis un uzaudzis Tautas rakstnieks Ernests Birznieks – Upītis (1871–1960). Muzejs iepazīstina gan ar populāro grāmatu tēlu Pastariņu, gan rakstnieka daiļradi, gan tradicionālo Ziemeļaustrumkurzemes lauku sētu, kurā saglabātas daudzas tradīcijas, arī kulinārais mantojums.

 

Informāciju sagatavoja:

Gundega Rugāja

Tukuma muzeja sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

Tālr. 631 82392

e-pasts: pr@tukumamuzejs.lv

 
blog comments powered by Disqus