Latvijas muzeju katalogs

Tukuma muzejs

Harmonijas iela 7, Tukums LV-3101

  •  63182329
  •   27843190
  • fax 63182393
GADA BALVU ATBALSTA:
Mākslas galerijas „Durvis” atklātas divas izstādes

 

12. jūlijs – 21. augusts. 2014

12. jūlijā plkst. 12 mākslas galerijā "Durvis" (Brīvības laukums 21, Tukums) tiek atklātas izstādes. Mākslinieces Ilzes Pauliņas gleznas „Garāmiešana” un keramiķes Madaras Bartkevičas svēpētā keramika „Dzīvības spēks”.

Ilze Pauliņa dzimusi 1954. gadā Tukumā un šī ir mākslinieces jubilejas izstāde. Par savu veikumu māksliniece stāsta: "Izstāde galerijā „Durvis” noslēdz mana šī jubilejas gada personālizstāžu ciklu. Sākums bija Jūrmala „Ceļš mājup” kopā ar Albertu Pauliņu, tad maijs un jūnijs pagāja Saldus katoļu un Lēnu baznīcās. Tā kā manu gleznu tematika ir, ja tā varētu sacīt, Dieva klātesamības attēls manā dzīvē, tad tieši Saldū manu gleznu būtība arī atklājās visā pilnībā – un tie ir tādi īpaši brīži, savā ziņā atklāsmes, caur kurām Dievs dod īpašā veidā sajust Sevi. Kunga Garāmiešana, kā esmu nosaukusi šo izstādi – tie ir brīži, kad īpašā veidā ir dots Viņu sajust kā Atklāsmi par to, ka Viņš ir klātesošs vienmēr un viss pastāv Viņā. Tie ir neparastas mīlestības caurstrāvoti brīži, īpašs redzējums, kad uz brīdi it kā paveras priekškars, kas visu vērš ikdienišķu un kaut kādā brīdī tu sajūti Mūžības Pieskārienu un sajūties tai piederīgs."

Savā daiļradē māksliniece ir daudz mainījusi savu izteiksmes veidu. Aizsākot radošo darbību gleznojusi portretus, klusās dabas, interjera skatus, sadzīviskas ainas, bet no 1990. gada pievērsusies reliģiskas satura darbiem. Glezno eļļas tehnikā. Māksliniece savu talantu izpauž arī kā keramiķe, un viņas veidotie trauki un afrikāņu bungas bieži papildina izstādes.

Ilze Pauliņa ir Latvijas Mākslinieku savienības un Tukuma Mākslinieku grupas biedre. Izstādēs piedalās no 1978. gada. Latvijā sarīkojusi vairāk kā 10 personālizstādes. Piedalījusies grupu izstādēs Latvijā, Lietuvā, Vācijā un citur. Darbi privātkolekcijās Latvijā, Dānijā, Itālijā.

Keramiķe un dizaina speciāliste Madara Bartkeviča mācījusies Liepājas Mākslas koledžā un Latvijas Mākslas akadēmijā, apguvusi arī floristiku. Viņas darbnīcā „Saules Ceplis”, kura atrodas Engures novada Smārdes pagasta „Margrietās”, top tikai melnā jeb svēpētā keramika. Madara traukus nevis virpo, bet lipina kopā no māla strēmelītēm, katru slāni pēc tam slīpējot ar koka un sudraba karotēm. Tā darinājums kļūst izturīgāks un vienlaikus iegūst interesantu faktūru. Pēc apdedzināšanas traukus ieziež ar bišu vasku, kas tos padara izturīgus pret mitrumu. Katru trauku tapšanas procesā māksliniece simtām reižu apmīļo ar savām rokām.

Ja reiz esi sācis strādāt ar mālu, vairs nevari iztikt bez zemes enerģijas, ko gūsti saskarē ar šo materiālu. Es esmu piedzimusi, lai būtu māksliniece, radoši izpaustos” stāsta māksliniece. Madaras Bartkevičas darbi rotā mājas un dzīvokļus ne tikai Latvijā, bet arī Igaunijā, Lietuvā, Krievijā, Kanādā, Amerikā un citviet.

Smārdes pagasta „Margrietās” var izbaudīt arī pirts priekus, cepļa kurināšanu, gājienu caur mežu uz upi, ēdiena gatavošanu uz ugunskura, maltītes ieturēšanu brīvā dabā. Māksliniece ne vien pati sirsnīgi strādā darbnīcā, bet arī pamatiemaņas ierāda ikvienam interesentam. Iepriekš piesakoties ir gaidīts gan liels, gan mazs no Latvijas un arī ārvalstīm.

Tikšanās ar abām māksliniecēm galerijā "Durvis" (Brīvības laukumā 21) 12. jūlijā plkst.12.00

 

 

Gundega Rugāja,

Tukuma muzeja sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja

e-pasts: pr@tukumamuzejs.lv

 
blog comments powered by Disqus