Latvijas muzeju katalogs

Mākslas muzejs Rīgas Birža, LNMM departaments

Doma laukums 6, Rīga

  •  67226467
GADA BALVU ATBALSTA:
Glasstress Rīga - darbi no Berengo studijas

 

22. augusts – 11. decembris. 2011

 

Mākslas muzeja „Rīgas Birža” atklāšanas izstāde „Glasstress Rīga - darbi no Berengo studijas”

Valsts nozīmes arhitektūras piemineklis Rīgas birža celts 1855. gadā, reflektējot Venēcijas renesanses palaco formas. Jaunā muzeja atklāšanas izstādi iecerēts veidot kā sasaisti starp Venēcijas un Rīgas pilsētām – mākslinieki no dažādām pasaules valstīm ir radījuši laikmetīgās mākslas darbus Venēcijas (Murāno) stiklā divām izstāžu zālēm vienlaicīgi – Palazzo Cavalli-Franchetti Venēcijā un Mākslas muzejam „Rīgas Birža”.

Glasstress projekts, ko iniciējusi Berengo studija Murano salā, jau guvis atzinību 2009. gadā Venēcijā un norisinās Venēcijā arī 2011. gadā paralēli laikmetīgās mākslas biennālei. Daļa no izstādes darbiem tapuši pēdējos gados tieši Berengo studijas laikmetīgās mākslas kolekcijai.

Izstādes koncepcijas pamatā ir spriegums starp ideālo pasauli un tās reprezentētājiem materiālajā pasaulē. Izstādes kuratore, daudzu starptautisku projektu autore Helēna Demakova sadarbībā ar Berengo studijas vadītāju Adriano Berengo izvēlējusies latviešu un ārvalstu mākslinieku veidotus darbus, kuri laikmetīgā mākslas valodā daudznozīmīgi tematizē īpašos Venēcijas zīmolus. Tie nav tikai gondolas, lustras vai spoguļi. Mākslinieki rada darbus gan par „Nāvi Venēcijā”, gan par ierobežoto teritoriju, attiecībā uz kuru savulaik dzima geto jēdziens, gan par savdabīgo lagūnas pilsētas kupolu noskaņu, gan par daudzām citām parādībām.

Izstādē piedalās Jans Fabrs (Beļģija), Ernsts Billgrēns (Zviedrija), Maikls Jo, Freds Vilsons (ASV), Havjers Peress (Spānija), Orlāna (Francija), Konstantīns Hudjakovs (Krievija) un daudzi citi mākslinieki, kuru izteiksmes materiāls parasti nebūt nav stikls, bet kuri, atsaucoties Berengo studijas aicinājumam, šoreiz tieši stiklā materializējuši savas idejas, izmantojot Murano stikla meistaru gadsimtiem paaudzēs slīpēto amata prasmi. Latviju izstādē pārstāv Sarmīte Māliņa un Kristaps Kalns ar darbu „Neaizmirsti mani”.

Izstādi atbalsta Latvijas Republikas Kultūras ministrija, Rīgas dome, ABLV Bank, AS AirBaltic.

Izstādes organizētāji ir Latvijas Nacionālais mākslas muzejs, Berengo Studio 1989, Veniceprojects.

IZSTĀDES KURATORE:
Helēna Demakova,
mākslas kuratore un teorētiķe, starptautisku projektu autore

IZSTĀDES KOORDINATORE MMRB:
Vita Birzaka, LNMM Ārzemju mākslas departamenta izstāžu kuratore
T: (+371) 67 226467, GSM: (+371) 26 517659, E: Vita.Birzaka@lnmm.lv

 
blog comments powered by Disqus